Anne Olmayı Beklemek

2
398

Ne hasta bekler sabahı,

Ne taze ölüyü mezar,

Ne şeytan bir günahı,

Seni beklediğim kadar…

Şair ne güzel anlatmış beklemeyi. Anne olmak için çırpınan, her yolu deneyenler iyi bilir bu beklemeleri..

Anne olmayı beklemek.

Her kadın annelik hissiyle doğar, anne olmak hep en güzel en yakışan hayalidir kadının. Bazıları bir çırpıda kavuşur evladına, dünyasına, huzuruna.. bazıları biraz bekler, bekler, bekler..

Her ay acaba bu sefer çift çizgiyi görür müyüm diye biraz buruk biraz korkulu ama çok büyük bir heyecanla test yapar ama olmaz..

Tedavi yöntemi ararsın, testler, ilaçlar, iğneler, denemeler nafile.. olmayınca olmuyor işte.

Sabır ne büyük bir duygu, ne yüce bir duygu. Sabırlı olmasan dayanamazsın ama Allah sabrını veriyor. Tabi umutla hep yeniden başlıyorsun denemeye.

Bir gün bir test yapıyorsun ve pozitif sonucu görünce sevinçten ağlıyorsun, inanamıyorsun, 6 hafta boyunca anne olma umudunu yaşarken minik kalp atmıyor, tutamıyorsun yavrunu, bırakıp gidiyor..

Aylar sonra bir daha gebe kalıyorsun bu defa 10 hafta tutuyorsun, ama yine atmıyor minik kalp.. olmuyor..

Anne olmak isteyen kadın

Acaba nerede hata yapıyorum? Neden yavrum bana gelmiyor? Olmuyor, anne olamıyorum diyorsun.

Kendiliğinden olmadı, hadi bakalım tedavi deneyelim diyorsun olmuyor, bir daha deniyorsun olmuyor. Doktor değiştirelim belki başka bir tedavi deneyelim diyorsun olmuyor. Tüp bebek tedavisi deniyorsun olmuyor, hadi ikinci deneme diyorsun yine olmuyor..

Vardır elbet bir hikmeti diyorsun. Vakti daha gelmemiştir diyorsun. Rabbim hayırlı bir zamanda versin deyip bekliyorsun.

Ne zor beklemek, ne zor kavuşamamak..

Bir de tüm bu zamanda sokaktaki kimsesiz yavrulara bakıyorsun, anneleri aileleri yok.. için acıyor, bir yerde bir haksızlık var, bir yanlış var diyorsun.. ama yine de şükrediyorsun ve bekliyorsun.

Sonra  şiddet gören, adı taciz olaylarında geçen, istismar edilen yavruları görüyorsun.. kahroluyorsun, bu defa hayatı sorguluyorsun.. ama isyan yok, yine şükrediyorsun ve bekliyorsun.

Hayat nasıl zor, nasıl acımasız bazen. Ama vardır bir hikmeti, bir sebebi muhakkak vardır.

Zamanı gelmemiştir.

Eşine sarılıyorsun, dualarınız hep aynı.

İnşallah, sağlıkla..

2 Yorum

  1. ÇOk üzüldüm yazınızı okuyunca Allah yardımcınız olsun. Ben de anne olmak istiyorum, 2 senelik evliyim, Daha yeni başladık bebek için çalışmaya. HEp çok kolay olacağını düşünürdüm, hiç ne etmemiştim. Ama maalesef okudukça diğer anne adaylarının. Yorumlarına baktıkça aslında zor bir şey olduğunu anlıyorum. Hamile kalıp bebeğimi sağlıkla kucağıma alırsam inşallah hayat daha güzel olacak.

  2. Merhaba, ben de uzun zaman tedavi gördüm. Sonrasında dünyalar tatlısı bir kızım oldu. Biliyorum çok zor ama sakın kendinizi çok üzüp umutsuzluğa kapılmayın. Elbette zamanı var, elbette gelecek ve önemli olan sağlıkla gelmesi. Aksi halde daha zor. Bazen beklemek daha hayırlı.

    Tüp bebek tedavisi her geçen gün daha da gelişiyor, Türkiye’deki doktorlar bu konuda çok iyi. Yeni doktor araştırıp umutla yeniden deneyin. Bebeğiniz size gelecek. O çift çizgiyi göreceksiniz. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz