Başak Burcu (24 Ağustos / 23 Eylül)

0
224

Başak Burcu (24 Ağustos – 23 Eylül)

Başaklar, analitik yetenek gerektiren konularda oldukça iyidirler. Matematiksel bakış açılarını özel hayatlarından iş yaşamına kadar hayatlarının her alanında kullanırlar. Düzenli ve planlı yaşamayı severler ve bunu yaşamlarının her alanında uygularlar. Anlama kabiliyetleri ve her şeye yeterli zaman ayırabilme konusundaki üstün başarıları nedeniyle sürekli bir adım önde giderler.

Neden-sonuç ilişkisini iyi kurabildikleri için problem çözme konusunda oldukça başarılıdırlar. Bu nedenle herhangi  bir sorun yaşandığında tavsiyesi alınacak kişilerin başında gelirler. Başaklar çevrelerindeki insanlara değer verirler ve kolay arkadaş olunabilecek kişilerdir.

Bu burçta doğan kişiler çalışkan ve pratiktirler. Ayrıntıları inceleyerek becerikli görünmek isterler. Buna karşın sorunların tümünü göremezler. Her şeyi doğru yaptıklarına inanırlar. Hata kabul etmezler. Okullarında ve işlerinde kendilerini kanıtlamaya çalışırlar. Tutucudurlar. Bir sorunla karşılaştıklarında olayı bütün ayrıntılarıyla incelemeye koyulurlar. Dolayısıyla iyi araştırmacı olurlar.

Kalabalıktan hoşlanmazlar. Başaklar minyon insanlardır, fakat adaleli ve narin görünüşlerinden umulmayacak kadar güçlüdürler. Kaldırabileceklerinden fazla iş yüklerseniz, infilak edebilir çünkü fazla zora gelmezler. Sakin ve yumuşak insanlardırlar. Güvenilir ve samimi kişilikler sergilerler.

Alışkanlıklarını kolay kolay terk etmezler, sağlıklarına çok önem verirler. Yaşam boyu en iyisini istediklerinden herkesi ve her şeyi eleştirirler. Onları hoşnut kılmak zordur. Kendilerine duydukları güven sallantıdadır. Çoğu zaman kusursuz insan aradıklarından, zor beğenirler ve zor evlenirler. Duygusal ilişkilere gereken önemi vermezler. Tutumludurlar. Bazen cimridirler. Çok zor arkadaş seçerler. Evcildirler. Boş zamanlarını sevdikleriyle geçirmeyi isterler ve gezmeyi severler. Kendileri gibi çevrelerinin de temiz ve düzenli olmasını isterler. Temizlik ve düzeni severler fakat iş yapmaktan hoşlanmazlar.

Başak erkeği doğası gereği mütevazı ve gösterişsizdir. Ciddi görünüşünün altında, Başağın çekici ruhu yatar. Düşünce ve amaç temizliği Başağın sembolüyle sembolize edilir. Ayağı yere basan, idealist ve romantik bir kişiliği vardır. Aşkta fazlalıktan çok kalite arar. Hayal kırıklığında kendini en zor işe ve insanlardan uzağa çeker.

Başak erkeği, keskin zekayla sağlam toprağın karışımıdır. Aşık olacağı kişiyi bulmak için değerli zamanını harcamakta acele etmez. Çünkü yeme, giyinip kuşanma, sağlık ve çalışma alışkanlıklarında olduğu gibi kadın seçiminde de aynı derecede eleştirici ve kılı 40 yararcasına özen gösteren bir insandır. Zeki ve karmaşık kadını çekici bulur. Kadın avcısı değildir. Fakat bir kadın tarafından tavlanmak hoşuna gider.

Başak kadını cazibesini çok iyi kullanır. Başarılı erkekleri sever. Kontrollüdür. Romantiktir. Olayların dışında kalır. Bir erkeğin ne istediğini bilir. Zeki ve organizedir. Bir başak kadını okyanus ötesinde rastladığı bir erkek için kocasını terk edebilir, evlilikten önce aşığının çocuğunu taşıyabilir. Kendisine düşman kesilen dünyanın karşısına başı dik çıkar. Utangaç biridir. Başak kadını, toplum yasalarını delmekten çok hoşlanır. Sevildiğini gerçekten anlarsa tüm dünyayı karşısına alabilir, o sever. 2 yüzlülükten hoşlanmaz.

Başak burcundaki anne ve babalar çocuklarına hoşgörüsüz davranırlar. Çocuklarından çok şey beklerler. Çocuklarının sürekli temiz ve düzenli olmasını isterler. Dağınıklığa ve pasaklı çocuklara tahammülleri yoktur.

Başaklar çok detaycı oldukları için, birlikte yaşadıkları kişilerle sık problem yaşayabilirler. Her şeyi didik didik ederek en küçük ayrıntısına bile dikkat etmeleri, dışarıya karşı mükemmeliyetçi bir görünüm çizmelerine sebep olabilir.

İdealist olmaları sebebiyle fazlasıyla eleştirel ve yargılayıcı davranabilirler. Bu nedenle bir Başak’ı memnun etmek oldukça zordur. Kolay kolay ikna olmazlar ve karşılarındaki kişilerin fikirlerinden etkilenmezler.

Her konuda temiz, düzenli ve düzenlidirler. Hani Aslanın tersine bu konularda iyileşmeyen bir hastadırlar.

Pek çok kişinin üstünde bile durmadığı, hatta farkında bile olmadıkları ince detaylar onlar için çok önemlidir. Yani gereksiz ayrıntılar, detaylar içinde kaybolmuşlardır. Adını sorsanız, bir isim söylemeden önce doğumundan bu yana ne varsa anlatırlar; sanki herkes bilmek zorundaymış gibi. Bir şey anlatıldığında hemen ne denilmek istediğini kavrar, daha karşısındakinin lafı bitmeden o olayı anlamıştır.

Detaylarla boğuşmaktan, tabii bu arada kendilerine faydalı olabilecek esas noktalardan mahrum kalırlar. Hayattaki tek hedefleri; mükemmeli yakalamaktır. Oysa bu kadar detaylara dalarak bunu bulmanın mümkün olmadığını göremezler. Beğenilmek en başta gelen arzularıdır.

İnceleyici, araştırıcı ve çalışkandırlar. Yorulmadan, şikayet etmeden büyük bir hazla uzun süre çalışabilirler. Hizmet etmeyi severler. Herkesin işi biter fakat onların her zaman meşgul oldukları bir detay vardır, o yüzden ömür biter fakat işleri bitmez. Detayıyla da olsa yapacakları şeyi iyi planlama ve uygulamada başarılıdırlar. Fakat uygulama süresi uzundur.

Sessiz ve derinden giderek, hedefe ulaşmada kendi metotlarında ısrarlıdırlar. Başarılı olmak çok önemlidir.

Neşeli, esprili, konuşkandırlar. Onları kibar yapan bir de çekingenlikleri vardır. Olayların, kişilerin komik yanlarını bulup taklit ederek komiklik ya da şakalar yaparlar. Hatta ileri gidip kırıcı bile olabilirler.

Çok eleştiricidirler. Fakat kendilerinin eleştirilmesine asla tahammül edemezler. Çok çabuk alınır, incinir ve ağlayabilirler. Fakat duygularını bastırıp saklamayı da becerebilirler.

Başları sıkışınca, çok zor durumlarda kolayca her şeyi abartabilir, kolaylıkla yalan söyleyebilirler. Kendi hatalarını başkalarına yüklemeye çalışarak hemen savunmaya geçerler.

Çok evhamlıdırlar. Çeşitli korkuları vardır. Karanlıktan, yalnızlıktan, hırsızdan, özellikle hastalanmaktan çok korkarlar. Bunun için çok titiz davranırlar.

Tokalaşınca elini yıkayan ya da kolonyayla dezenfekte eden, sebzeleri meyveleri sabunla yıkayan, çamaşırlarını eriyene kadar kaynatan, toza karşı savaş açan hastalık hastası tipler bu burçtan çıkar.

Başları ağrısa, eline iğne batsa doktora koşarlar. İlaçlarla oldukça sıkı dost olurlar. Bu yönleri yüzünden cehennemde yaşadıklarının farkında değillerdir. ..

Rakamlarla, hesaplarla araları çok iyidir. Tutumlu, tedbirli ve hesabidirler. Bankada hesap açtırmak hoşlarına giden bir uğraştır. Bunun altında yatan bir neden de, yarından duydukları endişenin getirdiği ekonomik güvence sağlama düşüncesidir.

Mantıklıdırlar. Elde edemeyecekleri şeyler peşinde koşmazlar. Pek cesur da sayılmazlar. Risklere girmek onların çizgilerinin dışında kalır.

Mütevazı, nazik ve alçak gönüllüdürler. Dostlukları, ahbaplıkları iyidir. Dostlarının yardımına seve seve koşarlar. Onlara hizmet etmekten sakınmazlar.

Her şeyde olduğu gibi giyim konusunda da titizdirler. Temiz ve şık olmayı en iyi becerebilenlerdendirler. Giydiklerini yakıştırırlar. Ucuz, pahalı fark etmez. Giysiler onların üstünde bir anlam kazanır, değerlenir. Tercihleri genellikle klasik çizgilerdir. Makyajından eşarbına, iğnesinden tokasına kadar her ayrıntıyı uydurabilmede profesyoneldirler.

Temizlik onların adeta ikiz kardeşidir. Sanki sihirli bir güç elleriyle tuttukları her şeyi pırıl pırıl yapar. Hani, çamura düşseler lekesiz çıkarlar. Evleri, giysileri, eşyaları daima temizdir. Bir şeyi uzun yıllar kullansalar da, o gün alınmış gibidir.

Evlilik konusunda çabuk karar veremezler. Bekarlığı tercih edebilirler. Çünkü aradıkları mükemmelliği eserinde, yuvalarında, aile yaşamlarında bulmaları pek kolay değildir. Şayet aradıklarını bulabilirlerse, sadık bir eş, mükemmel bir anne-baba olurlar.

Düşüncelerini detaylar denizinden kurtarabilmeyi, daha hoşgörülü olmayı ve de mükemmellik arayışından vazgeçebilmeyi öğrenemezlerse hayatı kendilerine zindan etmiş olurlar.

 

Başak Burcu’nun olumlu Özellikleri

 • Analitik
 • Planlı
 • Anlayışlı
 • Mükemmeliyetçi
 • Seçici
 • Pratik
 • Yararlı
 • Dakik
 • Dikkatli,
 • Detaycı
 • Titiz
 • Becerikli
 • Yardımsever
 • Çalışkan
 • Mütevazi

 

 

Başak Burcu’nun olumsuz Özellikleri

 • Telaşlı
 • İdealist
 • Anlayışsız
 • Memnuniyetsiz

 

Grubu: Toprak, negatif

Gezegen: Mekür

Uğurlu günü: Çarşamba

Uğurlu sayısı: 0, 5, 16, 888, 6848

Uğurlu taşı: Koyu mavi, safir, yeşim taşı, saf platin, Opsidyen

Uğurlu renkleri: Açık sarı, Açık mavi, Kobalt mavisi

Uğurlu çiçekleri: Açelya, Sarı menekşe, Lavanta çiçeği

Uğurlu kokuları: Leylak, Limon, Sardunya

 

Doğadan gelen saf ve taze kokular abartısız ve zarif bir karışım içinde sunulduğunda tam da başak burcu  kadının doğasına denk gelecektir.

Parfüm Önerileri:
1. Chanel No5
2. Narciso Rodriguez Essence Eau de Musc
3. Kenzo L’eau de KenzoAmour

 

Uğurlu müzik: Nostaljik ve romantik parçalar

Belirgin özelliği: Temizlik, dikkatli ve her şeyle ilgili olmak

Negatif yönü: Çekingenlik

İsteği: İşte başarı

Anlaştığı burçlar: Boğa, Oğlak

Anlaşamadığı burçlar: İkizler, Yay, Balık

Kariyerine yardımcı olacak burç: İkizler

Duygusal açıdan destekçi burç: Yay

Maddi açıdan en yardımcı burç: Terazi

Evlilik için uygun burç: Balık

 

Başak Burcu Ünlüleri:

Michael Jackson, Uğur Dündar, Vitali Hakko, Peter Sellers, Ray Charles, Ingrid Bergman, Agatha Christie, Greta Garbo, Leo Tolstoy, D.H. Lawrence, Sophia Loren, Friedrich Nietzche…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz