Danıştay’dan Flaş ‘Andımız’ Kararı: Tekrar Okutulacak!

Öğrenci Andının (Andımız) kaldırılması üzerine Türk Eğitim-Sen dava açmıştı. Türk Eğitim-Sen'in açtığı davada Danıştay kararını verdi.

0
124

8 Ekim 2013’te kaldırılan Öğrenci Andı için Danıştay kararını verdi. “Yeniden okutulsun”. Hatırlayacağınız üzere Öğrenci Andının (Andımız) kaldırılması üzerine Türk Eğitim-Sen dava açmıştı. Türk Eğitim-Sen’in açtığı davada Danıştay kararını verdi.

8 Ekim 2013’te kaldırılan Öğrenci Andı, Danıştay’ın kararı ile geri döndü. Danıştay, “Öğrenci Andı yeniden okutulsun” dedi.

Öğrenci andının kaldırılmasını aynı gün yargıya taşıdıklarını ileten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Danıştay 8. Dairesi Türk Eğitim-Sen’in Öğrenci Andı ile ilgili açtığı davayı görüştü ve Öğrenci Andı’nı kaldıran işlemi hukuka aykırı buldu. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kararı uygulaması ve okullarda yeniden Öğrenci Andı’nı okutması gerekmektedir” dedi. Geylan, kararın ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, yönetmelik değişikliği istediklerini, okullarda yeniden okutulması için yazılı başvuruda bulunduklarını söyledi.

Danıştay 8. Dairesi’nin 2018/2319 numaralı kararının gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Metinde yer alan kavram ve ilkeler, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen temel amaçlarını da ortaya koymaktadır. Öğrenci Andı adlı bu metin zaman içinde değişikliklere uğramakla birlikte öğrencilere öğretilmek ve davranış biçimi olarak kazandırılmak istenilen değerlere ilişkin kavram ve ilkelerde bir değişiklik olmadan uzun yıllar okullarda okutulmuştur. Uyuşmazlık, bu açıklamaların ışığı altında değerlendirildiğinde; yeni nesillerin ülkesine anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini ve bağlılığını güçlendirmeyi, onların milli, manevi ve kültürel değer oluşumuna katkı sağlamayı amaçlayan ve uzun yıllardır okutulan bu metnin yürürlükten kaldırılmasının hukuken geçerli sebeplere dayanması gerektiği tartışmasızdır.”

Uzun zaman aradan sonra okullarda aşağıdaki dizeleri tekrar duymak yürek kabartacak.

ANDIMIZ

Türküm, doğruyum, çalışkanım.
İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir.
Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir.
Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz