Dünyanın En Yüksek 10 Binası

0
457

Dünyanın en yüksek binası yenilenebilir enerji özellikleri, yağmur suyunun yeniden kullanımı da dahil olmak üzere, depreme dayanıklı mimari ile ilgi çekiyor

Burj Khalifa

Burj Dubai olarak da bilinen Burj Khalifa şehrin büyüleyici siluetinin üstünde toplayan 163 katlı ve 2.717 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun binasıdır. Çelik ve betondan üretilen yapı, Willis Kulesi ve One World Trade Center gibi ünlü gökdelenlerden de sorumlu olan Chicago’daki Owings, Skidmore ve Merrill’in tasarımıdır.

Güney Koreli şirket Samsung C & T, 2010 yılında tamamlanan yapının mühendislik ve inşasını gerçekleştirdi. Bu bina Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin ülke ekonomisini yalnızca petrol bazlı bir turizmden daha çok turizm sektörüne kaydırma projesiydi.

Bina 30.000 konut, 19 konut kulesi, 30 dönümlük bir insa ait göl, yedi dönümlük park alanı, dokuz otel ve bir alışveriş merkezi bulunuyor. Bu üstyapı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne zarif tasarımı eleştirenlerden övgüyle söz ederek uluslararası alanda tanınmayı sağlamıştır.

 

The Shangai Tower

2,073 metre boyunda 121 katlı olan Şangay Kulesi, dünyanın ikinci en yüksek binası. Şanghay Tower’ın inşası 2006 yılında başladı ve 2014 yılının Mart ayında tamamlanmadan önce sekiz yıllık bir çalışma aldı.

Dünyanın en yüksek gözlem güvertesi ev sahipliği yapıyor. Binanın toplam maliyeti 4.2 milyar dolardı. Kule, Şanghay’ın Luijiazui finans bölgesindeki ve Şanghay’daki diğer iki dünyaca ünlü gökdelenler üzerinde bile kuleler: Jin Mao Kulesi ve Şangay Dünya Finans Merkezi. Bu bina, Amerikan mimarlık şirketi Gensler tarafından otel ve ofis olarak kullanılmak üzere tasarlandı. Toplam 1.100 otopark ve 320 otel odası bulunuyor.

Yapı, benzersiz Şangay siluetinin büyüleyici manzarasına sahiptir.

Makkah Royal Clock Tower, Saudi Arabia

Abraj Al Baitis olarak da anılan Mekke Kraliyet Saat Kulesi, 1.972 metre yüksekliğinde dünyanın üçüncü en yüksek binasıdır. Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde bulunuyor ve devlete ait. 120 katlı bir otelde hizmet veriyor ve Suudi Arabistan’ın en büyük inşaat firması olan Suudi Binladin Grubu tarafından inşa edilmiştir.

2012 yılında tamamlanan Alman mimarlık firması SL Rasch GmbH ve Mahmoud firması saat kulesi tasarladı. Saat boyutları, dünya çapında en büyük hale getiren 141 ayak kare alana sahiptir. Otel odalarının yanında kule, bir konferans merkezi, İslam Müzesi, 10.000 kişi tarafından kullanılabilecek bir dua odası, Ay’ın Kutsal Ayda izlenmesi için Ay Gözlem Merkezi ve beş katlı bir alışveriş merkezi içermektedir.

Saatin en üstünde 21.000 yeşil ve beyaz ışıklar var ve namaz vakitlerini bildiriyorlar. Bu ışıklar uzakta 19 mil kadar görülebilir.

 

 

Pang An Uluslararası Finans Merkezi, Çin

Shenzhen’deki Pang An Uluslararası Finans Merkezi, 568 metrede duruyor ve bu listedeki en yeni kayıtlardan biridir. Gökdelen 2015’te resmi olarak tepesinde olmasına rağmen, inşaat halen sürüyor ve 2017’de tamamlanması bekleniyor.

Binanın üst katında bir konferans merkezi, otel ve perakende alanları bulunuyor. Ayrıca adaşı Pang An Insurance’ın evi. 115 katlı binaya ulaşmak için toplam 33 adet çift katlı asansör kullanılıyor.

Başlangıçta, bu planın uçuş müdahalesi endişeleri gerekçe gösterilerek iptal edildiği halde, bina tasarımları bir antenin dahil edilmesi için çağrıda bulundu.

 

 

Lotte Dünya Kulesi, Güney Kore

Güney Kore’de bulunan Lotte Dünya Kulesi, kısa süre önce Mart 2016’da biten ve dünyanın beşinci en yüksek binası statüsünü kazandıran bu listeye yeni eklemelerden biridir.

Mart 2011’de başlayan Lotte World Tower’ın inşaatının 13 yıllık planlaması hazırlandı. Binanın zemin altı 123 katlı olduğu belirtildi.

Çatı, Richter ölçeğine göre 9’a kadar büyüklüğünde depremlere dayanacak şekilde tasarlanmış bir güce sahip.

 

 

Bir Dünya Ticaret Merkezi, ABD

541 metre uzunluğunda ve 104 katlı bir binada duran Dünya Ticaret Merkezi, sadece New York şehrinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, aynı zamanda Batı Hemisphere’deki en uzun binadır.

Bu bina, 2014 yılında tamamlanmıştır. 9/11 saldırılarının hatıra edildiği işlevsel bir yapı olarak hareket etmek üzere inşa edilmiş ve orijinal Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey Kulesi ismi verilmiştir.

Binanın yenilenebilir enerji özellikleri, yağmur suyunun yeniden kullanımı da dahil olmak üzere dikkat çekti.

Bir Dünya Ticaret Merkezi için gelecekteki planlar arasında, beş yüksek katlı ofis binasının yanı sıra Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi’nin inşası da yer alıyor.

 

 

CTF Finans Merkezi, Çin

Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde bulunan CTF Finans Merkezi, bu listeye yeni eklenen karışık kullanımlı bir gökdelen.

Ekim 2016’da tamamlandı. Saatte 44,7 mil hızına ulaşan, dünyanın en hızlı asansörlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Toplam 111 kat vardır. Binada, 1705 numaralı numaraya ayrılmış park yerleri bulunan bir alışveriş merkezi var.

Bina, ayrıca en üstteki on altı katta toplam 251 odaya sahip bir otele ev sahipliği yapıyor.

 

 

Tapei 101, Tayvan

508 metre uzunluğunda olan 101 katlı Tapei 101, Taipei Şehri’nde bulunuyor.

Yapı en iyi 2004 yılında yapımı sonrasında dünyanın en uzun binası olma konumunun yanı sıra benzersiz mavi-yeşil cam perde tonuna sahip olduğu için iyi biliniyor. Yapı, C. Y. Lee & Partners ve KTRT Ortak Girişimi tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir ve deprem titremelerine ve tayfun rüzgarlarına karşı dayanıklılık ve esnekliğe sahiptir.

Bu yapı, Enerji ve Çevre Tasarımı Liderliği (LEED) tarafından da ödüle layık görülmüştür. Postmodern mimarinin bir örneğidir.

Şangay Dünya Finans Merkezi, Çin

Şanghay Dünya Finans Merkezi 2008 yılında tamamlanmış olup, 101 katlı 1.614 ayak yüksekliğindedir.

Şanghay’ın gökdelenlerden yüklü Pudong bölgesinde yer alan şirket, uluslararası bir finans ve ticaret merkezi olarak hareket ediyor. Otel odalarına, ofis, konferanslara, gözlem güvertelerine ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kulesinin zirveye doğru trapez açısı vardır ve Değişken Hava Hacmi (VAV) adı verilen havayı kontrol eden bir özelliği vardır ve binanın içindeki kişiler, rüzgarlar ve ağır teçhizat üzerindeki bükülen ve sıkıştıran kuvvetleri hafifletmek için bir diyagonal çerçeve ile tasarlanmıştır. Zemin aynı Gökdelen tasarımının eleştirmenler tarafından olumlu bir şekilde alındığı düşünülmektedir.

 

Uluslararası Ticaret Merkezi, Hong Kong

Hong Kong’da bulunan Uluslararası Ticaret Merkezi, 108 katlı ve 2010’da tamamlandı. O tarihte, pozisyonu şimdi kaymış olmasına rağmen, dünyanın dördüncü en yüksek gökdelen oldu.

Kiracılar, binanın 108. katında dünyanın en yüksek yüzme havuzuna ev sahipliği yapan Hong Kong’u ve Ritz-Carlton’u içeriyor.

Ayrıca bina bir gözlem güvertesi, alışveriş merkezi ve beş yıldızlı lokantalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here