Aşı Olmayanlara PCR Testi Zorunluluğu Getirildi

0
12

20 Ağustos 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayımlanarak aşı olmayanların topluluk halinde gerçekleştirilen faaliyetlere katılımları, toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler ve eğitim faaliyetlerine katılımlarına ilişkin kurallar getirildi.

Konu Başlıkları

Aşı Olmayanların Topluluk Halinde Gerçekleştirilen Faaliyetlere Katılımı

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi topluluk halinde gerçekleştirilen faaliyetlere katılımda 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testinin ibraz edilmesi ya da Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre hastalığın geçirildiğinin gösterilmesi zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda kişilerin aşılı olup olmadıkları işletmeciler ya da organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kontrol edilecek aksi takdirde faaliyete katılım sağlanamayacaktır.


Aşı Olmayanların Toplu Ulaşım Araçlarıyla Gerçekleştirecekleri Şehirlerarası Seyahatler

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunması zorunluluğu getirilmiştir. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı olup olmadıkları kontrol edilecektir. Aşısız olanların ya da Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre geçirilmiş hastalığı bulunmayanların veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testini ibraz etmeleri gerekecektir. Hastalığı geçirmemiş ve aşılı olmayan kişilerin negatif PCR testi bulunmuyor ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecektir.

Aşı Olmayanların Eğitim Faaliyetlerine Katılımda Belirsizlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Ağustos 2021 tarihinde aşı olmayan ilköğretim, lise ve üniversite öğretmen ve okul personelinin haftada en az 2 kez PCR testi yaptırmalarının zorunlu kılınacağını, üniversite öğrencilerinden ve üniversite çalışanlarından düzenli test yaptırmalarının isteneceğini belirtmiştir. Yayınlanan genelge kapsamında eğitim faaliyetlerine ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. PCR testi zorunluluğunun kapsamına ve uygulama sıklığına ilişkin kurallara ilişkin henüz herhangi bir karar bulunmamaktadır. Konuya ilişkin ayrıntılar yayınlanacak karar sonrasında önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz