Köşe Taşı Yazı (CornerStone Content) Nedir?

2
1157

Köşe Taşı Yazı (Cornerstone Content) kavramının ne olduğu, SEO açısından neden önemli olduğu, nasıl yazılacağını ve diğer yazılardan, Köşe Taşı yazınıza nasıl link vereceğinizi anlatacağız. 

Konu Başlıkları

Köşe Taşı Yazısı Nedir?

Köşe Taşı Yazı web sitenizin özüdür. Sitenizdeki en iyi, en önemli makalelerden oluşur; arama motorlarında en üst sıralarda yer almak istediğiniz sayfa veya yazılardır. Bu şekilde sınıflandırdığımız yazılar çoğunlukla uzun, bilgilendirici makaleler, farklı blog yayınlarından gelen bilgileri birleştiren ve belirli bir konu hakkında önemli olan her şeyi kapsayan yazılardır. Odak noktası, ürünleri satmak yerine, belirli bir konu hakkında en iyi ve en eksiksiz bilgiyi sağlamaktır. Sizi ve yaptığınız işi yansıtmalıdır. Bu içerikler, bir blog yazısı veya bir sayfa olabilir. Çok iyi yazıldığından emin olmanız, sık sık güncellemeniz ve en rekabetçi anahtar kelimeler için sıralama yapmanız gerekir.

Köşe Taşı Yazıları SEO için Neden Çok Önemli?

Köşe Taşı içeriği, SEO stratejisinde önemli rol oynar. Çok popüler olan arama terimleri için sıralama yapmak zor olabilir, ancak böyle bir yaklaşım bu rekabetçi arama terimlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Benzer konularda birçok makale yazarsanız, Google’a hangisinin en önemli olduğunu söylemeniz gerekir. Yayınladığınız içerikler arasında doğru iç bağlantı yapısını sağlarsanız, Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu bildirmiş olursunuz.

Köşe Taşı için Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Köşe Taşı olarak tanımlanmış olan makaleler, web sitenizde sabit bir yere sahip olmalıdır. Web sitenizi ziyaret eden birisi doğrudan ana sayfanızdan bu makalelerinize tıklayabilmelidir. Ayrıca, benzer konularla ilgili diğer tüm yazılarınız, belirlediğiniz asıl yazılara link sağlamalıdır. Siteniz geliştikçe, her biri köşe taşı makalenize link gönderen çok sayıda yeni blog yazısı yazacaksınız. Bu iç link yapısı, Köşe Taşı makalenizin Google aramalarında üst sıralara çıkma şansını artıracaktır.

Bir örnek ile daha anlaşılır hale getirelim;

Karşınızda bir ülke haritası olduğunu düşünün. Büyük şehirler, ilçeler, kasabalar bir şekilde birbirine bağlantı halindeler. Büyük şehirlerin kendilerine doğru ilçe ve kasabalardan gelen pek çok yolu bulunmaktadır. İşte kendisine en çok bağlantı yapılan şehirler sizin köşe taşı içeriklerinizdir. İlçe ve kasabalar daha spesifik konudaki yazılarınızdır. Onlara da bağlantı vardır ama az sayıda. 

Hangi Yazıları Seçmeliyiz?

Köşe Taşı yazılarını dikkatli seçmelisiniz. Sitenize gelen bir ziyaretçinin öncelikle okumasını istediğiniz 4-5 yazı olmalıdır. En eksisizi, en yetkili, en uygun ve sizin için en önemli yazılar hangileri ise onları seçmelisiniz. Bu yazıların, sizin için öncelikli anahtar kelimeleri de içerdiğinden emin olmalısınız. 

WordPress’in en önemli SEO eklentilerinden biri olan Yoast SEO programı işe taşı olarak bir yazıyı seçtiğiniz zaman, sağlam bir iç link yapısı oluşturmanız için sizi yönlendirir. 

Yoast SEO Premium içerisinde bulunan link öneri aracı, köşe taşı içeriği olarak işaretlediğiniz yazılara öncelik verecektir, böylece yeni yazı yazarken konuyla ilgili en iyi makalenize link vermeniz için sizi yönlendirecektir. Zamanla farklı konularda da yazılar yazdıkça her kategoriden birer tane Köşe Taşı belirleyerek sayıyı da artırmış olacaksınız. 

Köşe Taşı Optimizasyonu için Yoast SEO

Yoast SEO, metin link sayacı, içerik analizi ve hatta köşe yazılarının diğer yazılara göre öncelik kazandığı iç link önerileri dahil olmak üzere köşe taşı içeriğinizi optimize etmeye yardımcı olacak araçlar sunuyor.

Metin Link Sayacı

Yayının kendisine işaret ettiği kaç tane iç link olduğunu ve kaç yazıya link verdiğini görmek için yazı genelindeki köşe yazılarını filtreleyebilirsiniz. Metin link sayacı oldukça işe yarar, çünkü bir bakışta köşe taşı içeriğinizin ilgili diğer yazılardan yeterince link olup olmadığını görebilirsiniz:

Köşe Taşı Yazı Yayınlandığında İç Link ve Dış Link kullanılmalıdır.
Köşe Taşı Yazıda Yeterince İç Link ve Dış Link kullanılmalıdır.

Köşe Taşı Analizi

Köşe Taşı yazılarınız için özel içerik analizi yapmalısınız. Bu içerikler; makalenin daha uzun olması, mükemmel içeriğe sahip olmasını, okuyucunun dikkatini çekmesini ve sıralamasını yükseltmesini istediğiniz için, SEO ve içerik analizi açısından okunabilirlikte normalden daha detaylı ve kesin olarak değerlendirilecektir. 

Dahili Link Önerileri

Yoast SEO Premium, dahili link özelliği ile yazdıklarınızı analiz eder ve metninizdeki en belirgin sözcükleri kullanarak hangi makalelerin ilişkili olduğunu ve hangilerine link vermeniz gerektiğini belirliyor. Köşe taşı yazıları, dahili link önerileri hesaplamalarını önemli olduğu için farklı şekilde ele alıyor. 

Cornerstone Content, Köşe Taşı Yazı Nasıl Yazılır?
Cornerstone Content, Köşe Taşı Yazı Nasıl Yazılır?

5 Adımda Köşe Taşı Makale Yazımı

Kapsamlı, uzun, bilgilendirici ve güzel yazılmış köşe taşı makaleler hazırlamanıza yardımcı olacak kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Daha önce yazdıklarınızı kullanmak ve yenileri için hızlı hareket etmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar;

1. Adım: Anahtar kelimelerinizi düşünün

Sıralamak istediğiniz temel anahtar kelimelere karar vermelisiniz. Köşe taşı yazılarınız başlık ve en rekabetçi anahtar kelimeler için optimize edilmiş olmalıdır.

2. Adım: En iyi yazıyı seçin

En önemli anahtar kelimeleri içeren optimize edilmiş yazıları gözden geçirin. En iyi yazı köşe taşı olarak belirlenecek.

3. Adım: Yeniden yazın

Köşe taşı makalenizi SEO dostu olarak yeniden yazın. Bu yazılar genellikle uzun olduğu için okunabilirlik ayarlarına dikkat edin. Bol miktarda başlık kullandığınızdan emin olun. Uzun bir yazının başına bir indeks oluşturmak yönlendirici olacaktır. Makalenizi genişletin ve tamamen güncel olduğundan emin olun. Ayrıca bu makaleyi düzenli olarak yeniden yazmayı ve güncellemeyi de unutmayın.

4. Adım: Diğer yazılarınızı da optimize edin

Köşe taşı yazısı ile aynı konuda yazılmış diğer yazılarınızı asıl anahtar kelimeye ve varyanslarına göre optimize edin. 

5. Adım: İlişkili yazılardan köşe taşına link verin

Google’a, yeni köşe taşı makalenizin sitenizdeki bu konuyla ilgili en önemli makale olduğunu bildirmelisiniz. Diğer tüm ilişkili makalelerden köşe taşı makalenize bağlantı vermeyi unutmayın!

Site yapısı SEO için önemlidir. Sağlam bir site yapısına sahip olmak, hem arama motorlarının hem de ziyaretçilerin istediklerini bulmak için sitenizi kolayca yönlendirebilecekleri anlamına gelir. Bir yazı yazdığınızda, yazdığınız benzer yazılar hakkında düşünmeli ve bunlara link vermeli ve ayrıca, doğru bağlantı yapısını kurduğunuzdan emin olmalısınız. Hakkında yazdığınız konuyla ilgili tüm yayınlara bir göz atın ve bu konuyla ilgili tüm (daha az önemli) yazılarınızdan en önemli makalenize linkler verin

Önceki İçerikGüzel Soru Sormak için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!
Sonraki İçerikPre-Workout Proteinocean Bir Ölçeğinde 13 Gram Protein
Hanife Çilingiroğlu
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz