Çok Başarılı İnsanlar Uyumadan Önce Neler Yapar?

0
50

Çok başarılı insanların her gün çok erken kalktığı, pek çok insanın daha kahvesini yudumladığı saatte dünyayı fethettiğine dair hikayeler dinleriz hep. Fakat günün diğer zamanlarında önemli olarak ne yaparlar? Başarılı insanlar uyumadan önce neler yapar? Yarının daha verimli bir gün olması için kendilerini planlarlar.

Başarılı insanların uyumadan önce yaptıkları 6 alışkanlık. 

Konu Başlıkları

1. Bir Saat Okurlar

Microsoft’un kurucusu Bill Gates hırslı bir okuyucudur. Her gece uyumadan önce bir saat politikadan güncel olaylara kadar kitap okuyarak geçirir. Yeni bilgiler edinmek gibi apaçık bir faydanın yanısıra her gün düzenli kitap okumak stresi azaltır ve hafızayı güçlendirir. Essex Üniversitesinin 2009 yılı çalışmasına göre, günde en az 6 dakika okumak stres seviyesini %68 azaltıyor.

Her akşam iyi bir kitap okumak, özellikle uzun vadeli beyin sağlığını geliştirmek için önemli. Her okuma zihin çalışması gibidir. İngiltere’de yapılan çalışmaya göre okumak gibi aktiviteler yaşlanma ile gerçekleşen bilişsel bozulmaları %32 azaltıyor.

2. Cep Telefonunu Dışarda Bırakırlar

Yazar Arianna Huffington, her gece yatağa gitmeden önce cep telefonunu başka bir odaya koyar, böylece yatmadan önce dikkatini dağıtmaz. Ve bilim bu hareketin doğru olduğunu kanıtladı.

Harward Üniversitesi uyku ilacı profesörü Dr. Charles Czeisler’e göre, cep telefonlarından yayılan parlak ışıklar vücudumuzun doğal uyku ritmini bozuyor ve sanki gündüzmüş gibi vücudumuzu “kandırıyor”. Bu parlak ışıklar beynimize belirli kimyasalların salınmasını önleyen ve uykuya gitmek konusunda bizi engelleyen bir mesaj gönderir. Bu nedenle, iyi bir gece uykusu istiyorsanız, telefonunuzu başka bir odada saklayın.

3. Yürüyüş Yaparlar

Buffer’ın yoğun CEO’su yatmadan hemen önce hızlı bir yürüyüşle gevşer. Yürüyüşü, iş hakkındaki düşüncelerini kafasından atmak ve yavaşça kendini yorgun ve uykuya hazır hale getirmek için kullanır.

Sürekli hareket halinde olan yoğun bir insan için, Joel’in gece geç saatlerde yürüyüş rutini, stresli bir günün ardından gevşemek için mükemmel bir yol olabilir. Günlük yürüyüşün sağlık üzerindeki yararlarına ek olarak, beraberinde gelen birkaç şaşırtıcı bonusta var.

Bir çalışma, yürümenin yaratıcılığı artırabileceğini ortaya koydu. Yürürken zihniniz, “fikirlerin serbest akışını açan” güçlü bir şekilde çalışmıyor. Öyleyse, eğer çözemediğiniz zor bir probleminiz varsa, mükemmel çözümü bulmak için belki de ihtiyacınız olan tek şey, güzel bir gece vakti dolaşmak olacak.

4. Düşünürler

Pek çok başarılı kişi, yoğun bir meditasyon seansı yapmaktansa, stresli bir günün sonunda gevşemenin daha iyi ve yoğun bir yolu olan bir program uyguluyor.

Meditasyonun gerçekten faydalı olup olmadığı konusu her zaman bir tartışma konusu oldu. Ancak 2014’te yapılan bir çalışma, meditasyon içeren 19.000’den fazla vakayı incelediğinde, sonuçlar açıktı. Meditasyon stres, endişe, depresyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı oluyor.

5. Yaratıcı Olurlar

2006’da, Vera Wang, Fortune’a gece rutininin bir miktar tasarım “en azından tam anlamıyla kavramsal olarak olmasa bile” içerdiğini söyledi. Bazen, gecenin sessizliği yaratıcı bir blok için mükemmel bir çözüm olabilir.

Daha da şaşırtıcı olan, uzun bir gün boyunca yorulsanız bile, aslında gece saatlerinin yaratıcılık için mükemmel bir zaman olabileceğini gösteren bir çalışmanın var olmasıdır. Albion College’dan bir araştırma, yaratıcı fikir gerektiren görevlerin gece saatlerinde, “günün uygun olmayan zamanları” daha iyi olduğunu ortaya koyuyor.

Bu nedenle, sabah insanıysanız (el kaldır), en yaratıcı fikirleriniz yatmadan hemen önce gelir. Araştırmacılar bunun doğru olduğuna inanıyor çünkü zihniniz geceleri daha az kısıtlanıyor. Mantıksal bağlantılar kurma yeteneğiniz daha da kötüleşir, ancak sizin lehinize çalışır çünkü başka türlü yapamayacağınız bağlantılar kurabilirsiniz.

6. Bir Sonraki Günü Planlarlar

American Express CEO’su zamanını yönetmeyi seviyor ve gecelerini çok basit bir şekilde bitirerek bunu yapıyor. Ertesi gün tamamlamak istediği üç şeyi planlıyor. Bu şekilde sabah uyandığında en önemli görevleri üzerinde çalışabilir.

90’ların başında yapılan bu çalışma Chenault’un planlama konusundaki tuhaf bağımlılığını destekliyor. Araştırmacılar, lise yıllarından dört yıl sonra üniversite kariyerlerinin sonunda bir grup öğrenciyi takip etti. Araştırmacılar bu öğrencileri lisede zaman yönetimi becerileri konusunda test ettiler ve dört yıl sonra bu öğrencilere yakalandıklarında şok edici bir keşif yaptılar.

Daha iyi zaman yönetimi becerisine sahip öğrenciler, yüksek üniversite not ortalaması olan akranlarından daha yüksek not ortalamasına sahipti. Temel olarak, zaman yönetimi akademik başarılarında gerçek okul becerilerinden daha büyük bir rol oynuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz