KYK Kredi Borcu Son Durum Yorumu

0
76

Bugün haberlerde de izledim, üniversiteli öğrenilerin kredi borcu diye bir mesele var. Şöyle ki üniversiteye başladığınızda kayıt esnasında “Burs ve kredi istiyor musunuz?” diye öğrenciye belgeler imzalatıyorlar. Çok öğrenci de sonuçta harçlık olacak diye kredinin ne olduğunu bile tam bilmeyerek kredi evraklarını imzalıyorlar.

Üniversite hayatı boyunca kredisini kullanıyor daha sonra mezun olduğunda bir süre müsaade ediliyor ve ödeme zamanı geliyor çatıyor. Tabi herkesin bildiği gibi milyonlarca üniversiteli bu ülkede işsiz olduğu için öğrenciler kredi borcunu ödeyemiyorlar ve öyle bir faiz geliyor ki yıllar içerisinde üçe beşe katlanıyor %60 gibi faizlere dayanıyor ve hali hazırda işsiz olan üniversiteli gençleri çok zor durumda bırakıyor.

Onlarca yüzlerce üniversite açılıyor ama ne yazık ki gençlere iş imkanı sağlanmıyor, yani üniversite açılıyor okuyorsunuz mezun olduğunda size sağlanan hiç bir iş imkanı yok sonra da sana verilen krediyi hadi bakalım geri ver deniliyor. İşsiz kalan gençlerden kredi borcu ödemesi talep ediliyor. Bu meblağı veremeyen öğrenciden de bu ücret yüksek bir faizle geri talep ediliyor.

Hayatım boyunca ortalama 5000TL civarında kredi yardımı aldım. Ödemekte biraz geciktim ve bu parayı kredi faizi ile birlikte 15.000TL civarında bir para olarak geri ödemem istendi benden. Ben neyse iyi kötü öderim imkanım var ama bunu ödeyemeyecek çok öğrenci var, çok işsiz var.

Milyarderlerin, milyonerlerin vergi borçları silinirken zavallı öğrencilerden bu paraların ısrarla katı katına faiziyle istenmesi vicdansızlıktır.

Yani, öğrencilerine bir destek ol, iş imkanı sağla, sonra da kredi borcunu iste.

Bu daha insancıl yorum kamuoyuna.!!!

****

Görüşlerini dile getiren Tamer Bey’e teşekkürlerimizle.

Yazar: Tamer Kısaarslan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz