Yengeç Burcu (22 Haziran / 23 Temmuz)

0
545

Konu Başlıkları

Yengeç Burcu (22 Haziran – 23 Temmuz)

Yengeçler kendilerini güvence altına almayı ve bağlılığı çok önemserler. İçlerindeki çocuk nedeniyle özgür ruhludurlar. İlginç kişilikleri sayesinde eğlenceli zaman geçirebileceğiniz insanlardır. Hayal güçleri gelişmiştir. Ne kadar karmaşık duygulara sahip olurlarsa olsunlar, duygularını ve düşüncelerini kelimelere dökmek konusunda ustadırlar.

Yengeçler duygusal ve dengelidirler. Üzüntü ve umutsuzluk duyduklarında kendi içlerine ve yalnızlıklarına çekilirler. Önsezgileri çok güçlüdür, başkalarını yargılamazlar. Düşünür ve düşündüklerini uygun bir dille yansıtma özelliğine sahiptirler. Yuvalarına ve ailelerine düşkündürler. Kolay anlaşılabilen ve geçinilir tiplerdir.

Çabuk incinir ve kırılırlar. Küçük bir olayı büyütüp gereksiz yere üzülürler. Düşüncesizce söyledikleri sert sözlerle arkadaşlarını kırabilirler. Başkalarını eleştirmeye bayılırlar fakat eleştiriye gelemezler. Eleştirildikleri zaman hırçın ve sinirli olurlar. Saldırgan tavırlar alırlar. Kendilerini korumak için kabuklarına çekilirler. Fakat sert kabuklarının altında yumuşak ve sıcak kalpleri vardır. Yengeçler karmaşık insanlardır. Onları anlamak kolay değildir. Yengeç insanı geçmişe saygısından tam bir yurtseverdir. Eski eşyalara da meraklıdır.

Duygularını açıkça ifade etmekten hoşlanırlar. Sorumluluk duyguları çok gelişmiştir. Aynı sorumluluk duygusunu karşı taraftar da beklerler. Öfke onları acımasız bir düşman yapabilir. Onları sevgiyle kolayca yönetebilirsiniz. Yemek yapmaya bayılırlar. Olağanüstü bellekleri sayesinde olayları, tarihleriyle kolayca anımsarlar. Soylu ve dingin ortamlarda çalışmayı severler. Duyuları çok gelişmiştir.

Bu burçta doğan erkekler gizemlidir. Onlara kolay ulaşılamaz. Son derece duygusaldır. Yengeçler yabancılara güvenmezler, hatta en yakın arkadaşlarına bile. Kendisini bu anlamda tatmin edecek bir kadına asla hayır demez.

Yengeç kadını da erkeği gibi hassas ve duygusaldır. Son derece güçlü bir hafızası vardır. Zenginliğe önem verir. Hayatı zengin yaşayan erkeklerden hoşlanır. Eleştirilmekten nefret eder, alaya alınmak onda derin yaralar açar. Yengeç burcunun erkek ve bayanı kolay kolay ilk hamleyi yapacak cesareti gösteremez. Yengeç kadını sevdiği için hiçbir fedakarlıktan kaçınmaz, hatta çok sevdiği paracıklarını da bu uğurda feda edebilir.

Asla arkadaşını yüz üstü bırakmaz fakat faydalanma niyeti güdüyorsa da acımadan kıskaçlarını geçirebilir. Ailesinin üstüne titrer. Yengeç burcu olan anne ve babalar çocuklarının büyüdüklerini kabul etmezler. Dolayısıyla onlara gösterdikleri aşırı ilgi, çocuklarını rahatsız eder.

Yengeçler, konu romantizm ve ilgi göstermek olduğunda mükemmel performans sergileyebilirler. Partnerlerini önemserler ve sadıktırlar, ancak aynı sadakati karşılarındaki kişiden de görebildikleri sürece…

Yengeçler değişken bir ruh haline sahiptirler ve bazen kırıcı olabilecek söylemlerde bulunabilirler. Yaşadıkları problemleri abartmayı severler ve sürekli panik halinde dolaşırlar. Duygusal çalkantılar yaşama eğilimleri vardır. Eleştirilmeyi sevmezler ve hata yaptıklarını kolay kolay kabul etmezler.

Duygusal, merhametli, hassas ve sadakatli bir kişilikleri vardır. Gözyaşları akmaya hazır bekler. Acıma duyguları güçlüdür. Son derece anaç ve koruyucudurlar. Bu durum karşı tarafı bıktıracak derecelere bile varabilir. Sevdikleri ve sahiplendikleri kişilerin her şeyini düşünürler, karşılamaya gayret ederler. Aile, çocuklar, anne baba çok önemlidir. Huzurlu ve güvenli bir yuva en önemli ihtiyaçlarıdır. Aynı zamanda maddi güven içinde olmak en büyük arzularıdır. Ailelerinden, evlerinden, vatanlarından uzaklaşmak onlar için çok zordur.

Genellikle kendilerine güvenleri azdır. Fakat cesaretlerini toplayıp, kazanacaklarından emin oldukları zaman, büyük bir coşkuyla harekete geçerler, hatta böyle zamanlarda insanları rahatlıkla peşlerinden çekebilirler. Bir başlangıca öncülük yapabilirler.

Aslında çalışkan ve faaldirler. Oldukça da aceleci, telaşlı hareket ederler. Dikkatsizlikleriyle tanınırlar. Fakat çok kolay etkilenip duygu değişikliğine girdikleri için bu halleri devamlı değildir. Neşeli, konuşkan, iyimser, canlı ve hareketli iken aniden, size göre, ortada hiçbir neden yokken somurtkan, sessiz ve dargın oluverirler. Aslında neden yok değildir. Kimbilir akıllarından, eskiden olan ne gelmiş ya da kimin bir sözünden o anda nem kapmışlardır, kuşkuya, kıskançlığa esir oluvermişlerdir. Bu onlara yıldızları olan Ay’ın oynadığı oyunlardır.

Tuttuklarını asla bırakmazlar. Bu bir fikir, bir kişi ya da herhangi bir şey olabilir. Ellerinden kurtulmak çok zordur. Çabuk etki almalarına karşın bu şekilde direnme güçleri fazladır. Eskiye, geleneklere bağlıdırlar.

Biriktirici, toplayıcı ve yedekçidirler. Daima bir yerlerde yedek para ya da ihtiyaçları olabilecek şeyler bulunur. Param yok diyorlarsa, bunun anlamı, yedeklerinin dışında paraları olmaması demektir. Biriktirmek için fazla çaba harcamazlar aslında, çünkü para v. s onlarda kendiliğinden birikir. Elleri bereketlidir.

Dışarı karşı, özgüveni kuvvetli, gibi bir imajları vardır; fakat aslında güvene ihtiyaçları vardır. Çekingen ve içe dönüktürler. Hata yapınca üzülür ve suçu genellikle kendilerinde bulurlar. Birileri dikkatle onlara bakıyorsa, bundan huzursuz olurlar; ve acaba bende bir çirkinlik mi var; diye düşünürler. Beğenildiğim için bana bakıyorlardır, diye düşünmek akıllarına gelmez.

Çoğu kez başkalarının onlara haksızlık ettiklerini de düşünürler. Niye bana böyle yaptılar ya da yapmıyorlar gibi düşüncelere çok kapılırlar Yardım görmemekten yakınırlar, Şikayet etme, dırdır yapma huyları çoktur. Ayrıca yüzlerini asma yani somurtmalarıyla ünlüdürler. Üzüntülü zamanlarında alışveriş yararak tatmin olma huyları da vardır.

Sevdiklerinin, yakınlarının, kendilerini sorumlu hissettikleri kişilerin dertleri onları çok üzer. Yoksul, yardıma muhtaç kim olursa hemen yardım etme isteği duyarlar. Aşırı merhametleri suiistimal edilebilir. Buna çok incinir, bir daha iyi olmamaya karar verirler. Fakat bir süre sonra yine merhametleri ön plana geçer, dayanamazlar.

Sezgileri güçlüdür. Kendilerinden ne istendiğini hissederek ona göre davranarak sevilmeyi başarırlar. Çok fazla hayal ve hülyalara dalarlar. Kurdukları hayallerle uzun süre oyalanır; gerçekmiş gibi anlatırlar. Hafızaları da güçlü olduğu için bu oyuna uzun süreler devam edebilirler. Bu özellik çocuklarda çok hakimdir.

Yemek yapmayı, mutfak ve ev işlerini severler. Ellerinden lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca midelerine düşkün olurlar.

Sevgi yönleri kuvvetlidir. Fakat kuşkucu tutumları, kuruntuları ve kıskançlıklarıyla sevgiyi hem kendilerine hem de sevdiklerine zehir edebilirler. Sevdiği kişi yanındayken iyidir fakat yanında değilse hemen kuşkulanacak bir fıkır üretebilirler. Şüphelenerek olayların üstüne gider, araştırır incelerler. Bu tutumları çoğu kez kuşkularının daha çok artmasından başka bir işe yaramaz.

Aile bağları güçlüdür. Evlenseler bile bu böyle kalır Hatta bu aşırı anne-baba düşkünlüğü eşleriyle aralarında sorunlar çıkmasına neden olabilir. Ailesini kaybetmek, yalnız kalmaktan çok korkarlar. Yanında güveneceği birinin olması onu rahatlatır.

Romantik ilişkilere, sevildiğini bilmekten öte hissetmeye ihtiyacı vardır. Pek çok durum karşısında çok çabuk dehşete kapılırlar, panik yaparlar Bu yüzden zarar vermeyecek durumlarda bile zarar görebilirler.

İçine kapanık olmadığı, duygularının esin olmadığı zamanlarda oldukça sevimli, konuşkan, neşelidirler. Gevezelik etmeyi, dedikodu yapmayı severler. Hatta taklit yetenekleri bile vardır. Bulundukları ortama çabuk uyum sağlarlar. Gereken şekli çabuk alabilirler.

Aceleciliklerini yenmeyi, duygularını ağırlığım mantık kullanarak dengelemeyi ve tuttuğunu bırakabilmeyi öğrenmelidirler.

Yengeç Burcu’nun olumlu özellikleri:

 • Sadık
 • Eğlenceli
 • Farklı
 • Yaratıcı
 • Romantik
 • Duygusal
 • Hassas
 • Yumuşak
 • Nazik
 • Önsezili
 • İçe kapanık
 • Anlayışlı
 • İlgili

 

Yengeç Burcu’nun olumsuz özellikleri:

 • Israrcı
 • Güvenilmez
 • Paranoyak
 • Eleştiriye kapalı
 • Kırıcı

 

Grubu: Su, negatif

Gezegen: ay

Uğurlu günü: Pazartesi

Uğurlu sayısı: 2, 4, 12, 88, 456, 9742

Uğurlu taşı: Yakut, Ay taşı, Kristal Kuvars

Uğurlu renkleri: Beyaz, Gümüş, Açık gri, Mor, bazen de koyu siyah

Uğurlu çiçekleri: Nilüfer, Beyaz gül, Zambak

Uğurlu kokuları: Misk, Müge, Leylak

 

Romantik ve zarif yengeçlerin doğalarına uygun olan odunsu kokularla harmanlanmış taze çiçek kokuları, tatlı ve sıcak bir havaya bürünmelerini sağlar.
Parfüm Önerileri:
1. Yves Saint Laurent Parisienne
2. Ralph Lauren Romance
3. Annick Goutal Le Mimosa

 

Uğurlu müzik: Romantik aşk şarkıları

Belirgin özelliği: Sadakat

Negatif yönü: Dikkatsizlik

İsteği: Toplumda yükselme

Anlaştığı burçlar: Akrep, Balık

Anlaşamadığı burçlar: Koç, Terazi, Oğlak

 

Kariyerine yardımcı olacak burç: Koç

Duygusal açıdan destekçi burç: Terazi

Maddi açıdan en yardımcı burç: Aslan

Evlilik için uygun burç: Oğlak

 

Yengeç Burcu Ünlüleri:

Sylvester Stallone, Tom Cruise, Bedrettin Dalan, Türkan Şoray, Sezen Aksu, Julius Caesar (Sezar), Lady Diana, Kenan Evren, Louis Armstrong, Nelson Rockefeller…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz