Pre-Workout Proteinocean Bir Ölçeğinde 13 Gram Protein

6
813

Konu Başlıkları

Pre-Workout Nedir? Nasıl kullanılır?

Pre-Workout kısaca tanımlamak gerekirse antrenman öncesi alınan ve performans artışını olumlu yönde etkilecek bir takviyedir. İçerisinde enerji verici ve kasları uyarıcı bileşenler bulundurur. Genel olarak baktığımızda standart bir pre-workout ürününde kafein, beta alanin, kreatin, çeşitli amino asit grupları ve taurin gibi uyarıcı bileşenleri içerisinde barındıran kompleks bir üründür. Yaklaşık olarak antrenmandan 30 dakika önce alınması tavsiye edilir. Her markanın kendine özgü ürün içeriği ve kullanım dozajı değişiklik gösterebilir. Bu yüzden bu tarz bir ürün almadan ve kullanmadan önce ürün içeriği ve dozajı hakkında detaylı bir araştırma yapmakta fayda var.

Türk Markası Proteinocean İndirim Kodu

Evet şimdi gelelim herkesin gururla bahsettiği Türk markası olan Proteinocean ın yeni çıkarttığı eşsiz içeriğe sahip olan pre-workout ürününe. Ürünü yaklaşık 6 hafta önce web sitesinden bize verdikleri ZEKI10 indirim kodu sayesinde %10 indirimli aldım (Siz de dilediğiniz ürünü sepetinize ekledikten sonra, hediye çekleri kısmına ZEKI10 kodu yazarak dilediğiniz herhangi bir ürünü %10 indirimli satın alabilirsiniz.) Ürünü yaklaşık olarak 5-6 haftadır deneyimleme fırsatım oldu. Objektif bir şekilde olumlu, olumsuz düşüncelerimden ve ürünün etkilerinden bahsetmek istiyorum.

Pre-Workout Ürün Deneyimim ve Etkileri

Proteinocean pre-workout ürününü yaklaşık 5-6 hafta boyunca deneyimleme fırsatım oldu. Haftada 5 gün antrenmana giden birisi olarak toplamda yaklaşık 25-30 defa kullandım diyebiliriz. İlk günümde her zaman ki yaptığım beslenme programıma uyacak şekilde beslendim ve spor öncesi son öğünümü yedikten yaklaşık 2,5 saat gibi bir zaman sonrasında 2/3 ölçek Proteinocean pre-workout aldım. Normalde ürünün üstünde yazan talimatta bir ölçek yazıyordu. Fakat bu tarz ürünlerde dozaj kişiden kişiye farklılık göstereceği için farklı dozajları deneyimleyerek, dozaj arttırımına gitmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Ve yaklaşık yarım saat sonra antrenmana başladım.

Ürünü içtikten yaklaşık 15 dk içerisinde çeşitli bölgelerimde karıncalanma gibi tabir edebileceğim etkiler gözlemledim. Daha sonra öğrendim ki bu karıncalanmalar ürünün içerisinde bulunan bileşenlerin kan akışını düzenlemesi sonucunda olduğunu öğrendim. Açıkcası bu kadar hızlı sonuç alacağımı hiç düşünmemiştim. Artan kan akışı ve bunun sebebiyet verdiği vücudumdaki hafiften başlayan ısınma hissi antrenmana bir an önce başlamak üzere beni motive etmişti. İlk günümde antrenmanımda her zaman ki kaldırdığım ağırlıkları kaldırarak başladım.

Antrenman boyunca karıncalanmalar ve damarlarımdan akan kanın hissi beni daha da çok motive ediyordu. İlk deneyimim de her zamankinden biraz daha fazla pump aldım diyebilirim (antrenmanda alınan pump seviyesi; tüketilen su miktarı ve glikojen depolarının doluluğuyla ilişkili olsada ürünün etkiside vardı diyebilirim). Fakat hissiyat olarak antrenman hiç bitmesin diye istediğim nadir antrenmanlardandı. İlk günüm bu şekildeydi.

Bir Ölçeğinde 13 Gram Protein Bulunduran Proteinocean Pre-Workout
Bir Ölçeğinde 13 Gram Protein Bulunduran Proteinocean Pre-Workout

Dozu Artırdım

Daha sonraki antrenmanımı yapmadan önce bu sefer bir önceki antrenmanda aldığım dozdan biraz daha fazla olacak şekilde yaklaşık olarak 1 ölçek aldım diyebilirim. Ürün miktarının artmasıyla beraber bir önceki antrenmanda gördüğüm etkilerde aynı oranda arttı diyebilirim. Antrenman boyunca tek odaklandığım şey o ağırlıkları kaldırmak ve daha fazlasını kaldırmak için elimden geleni yapmak olmuştu.

Antrenman Boyunca Odaklanma

Kısaca ürün antrenman süresi boyunca ciddi anlamda odaklanma, enerji ve motivasyon veriyordu. Kısaca ürün performans konusunda vaad ettiğini veriyor diyebiliriz. Siz de ürüne sahip olduğunuzda dozajını zamanla arttırarak kullanabilirsiniz. Bir diğer konu ise bu tarz ürünlerin bir kaç antrenman sonrasında bir önceki antrenmandaki etkiyi vermemesi hakkında söylentilerdi. Ben de o tarz bir şey olmadı. Tabiki vücudumuz herhangi bir performans arttırıcı ürünü uzun süre kullanım sonucu ona karşı tolerans gösterebilir. Fakat bu durum kişiden kişiye, bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Spor öncesi içilen kahvenin bile ara ara bırakılıp tekrar başlanması tavsiye edilir. Bu durum gayet normal.

Ürünün fiyat / performans konusuna değinecek olursak 450 gram 25 servis ürünün 129 TL fiyatı var. ( ZEKI10 Koduyla birlikte bu fiyat 116 lira gibi bir rakama düşüyor.) 129 lira bu tarz bir ürün için gayet iyi diyebiliriz..

Son olarak ta tadına gelecek olursak; karpuzlu olanını kullandım. Aroması ve suda çözünmesi gayet yerindeydi.

Ürünü almak isteyenler buradan ulaşabilir.

Pre-Workout antrenman öncesi alınan bir takviyedir.
Pre-Workout antrenman öncesi alınan bir takviyedir.

1 servisi 18 gram toz formatında ürün içermektedir. 18 gram ürün servisinde 5000mg arjinin, 3500 mg Beta-Alanin, 1000 mg Sitrülin, 1000 mg Lösin, 800 mg Taurin, 500 mg Valin, 500 mg İzolösin ve 210 Mg kafein bulunmaktadır. Ürünü satın almadan önce ilk olarak baktığımda dikkatimi çeken kafeinin miktarı oldu.

Sağlıklı bir bireyin (herhangi bir sağlık sorunu ya da kafein toleransı bulunmayan) günlük alması tavsiye edilen maksimum miktarın 300-500 mg kafein olduğunu göz önünde bulundurursak 210 mg kafein tam yerinde bir ölçü olmuş diyebiliriz. İçerdiği diğer amino asitlere baktığımızda, standart piyasada bulunan pre-workout ların çoğunda bulunmayan zengin bir içerik bizleri karşılıyor. Ürünün içerisinde bulunan diğer amino asit gruplarının ve bileşenlerinin de faydaları oldukça iyi diyebiliriz.

Pre-Workout antrenman öncesi alınan bir takviyedir.
Pre-Workout antrenman öncesi alınan bir takviyedir.

Besin Değeri

Üründe beni şaşırtan diğer bir özellik ise besin değerleri oldu. Ürünün 100 gramında 68 gram protein bulunuyor. Yani bu demek oluyor ki bir ölçek içtiğinizde yaklaşık olarak 13 gram protein almış oluyorsunuz. Bu durum bu ürünü özel kılan bir başka özelliğidir diyebiliriz. Çünkü diğer firmaların ürettiği pre-workoutlarda hiç karşılaşmadığım bir durumdu diyebiliriz.

Proteinin yanı sıra 100 gramının içerisinde bulunan 18 gram karbonhidratta antrenmanda şüphesiz enerji ve pump sağlayacaktır Çeşitli araştırmalara baktığımızda ürünün içeriğinde bulunan bu amino asitlerin ve bileşenlerin antrenman öncesinde alınmasının antrenmana olan performans ve odaklanma artışı, antrenman esnasında nitrik oksit salınımın artması ve bunun sonucunda genişleyen damarların kaslara giden glikojen ve oksijenin artmasıyla beraber kas gelişimine ekstra fayda sağlandığı, uzun vade de büyüme hormonu salınımın artması gibi etkiler sporcularda gözlemlenmiştir.

Tüm Vücut ( Full Body) mi? Bölgesel (Split) Antrenman mı? yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

6 Yorum

  1. Bu tarz takviye gıdaların vücuda zararı var mı? Hep merak ediyorum ama tereddüt ediyorum. Kullanırken ya da kullanıp bıraktığımda vücuda herhangi bir zarar verir mi? ürün sahibi genelde zararı yoktur der, siz deneyiminize gren nasıl yorumluyorsunuz? Tşk.

    • Bilinenin aksine bu tarz gıdaların vücuda direkt olarak zararı yoktur. Aksine faydası vardır. Günlük beslenmemizden alamadığımız macro ve micro besin değerlerini bu tarz ürünlerden alarak beslenmemize fayda sağlıyoruz. Dolaylı olarak zararı ise yanlış kullanım ve doz aşımında olabilecek durumlardır. Kişi eğer ki beslenmesini düzgün yerine getirmemişse gün içerisinde, bu tarz takviyelerle beslenmesini düzeltmeye çalışması yanlıştır. En nihayetinde bu ürünler gıda yerine geçmez, ek takviye yerine geçer. Beslenme haricinde ekstradan alınması gerekir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu ise bu tarz ürünler sindirim ve emilim sürecinde vücuda zoruluklar yaşatmaması adına, ürünü kullanırken günlük tüketilen su miktarına olabildiğince dikkat edilmesi gerekir, hatta mümkünse normalden daha fazla su tüketimi de fayda sağlıyacaktır. Ben kendi deneyimlerimden bahsedecek olursam şuana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Tek bahsetmem gereken konu yine doz aşımı konusuna geliyor. Ölçeğini fazla kaçırdığım günlerde aşırı terleme ve kaslarda karıncalanma gözlemledim. ( antrenman süresinde sadece, antrenmandan sonra her şey normal) Bu da zaten doz aşımından dolayı olduğunu bildiğim için içim rahattı. Sizde üründe yazan talimatlara harfiyen uyduğunuz takdirde içiniz rahat olabilir.

      Sağlıcakla kalın iyi sporlar 🙂

    • ProteinOcean markasının bütün ürünleri labaratuvar ortamlarında gerekli araştırmalar ve incelemeler elde ediltikten sonra üretiliyor. Ayrıca sağlık bakanlığı onaylı olmak zorunda bu tarz ürünler. Bu üründe sağlık bakanlığı onayından tam not almış bir üründür. İçeriğini web sitelerinden inceleyip görebilirsiniz.

    • Her vücuda uygun kısmen diyebiliriz. Kalp damar hastalığınız var ise doktorunuza danışıp kullanmanızı tavsiye ederim. Ama onun dışında normal günlük sporunuzu yapan sağlıklı bir bireyseniz, olumsuz bir etki göstermez ürün. Bu tarz ürünler gıda takviyesi sonuçta, ilaç değildir. Hemen hemen her vücut için uygundur; eğer kişinin çok ciddi bir sağlık problemi olmadığı sürece.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz