İşinizi Dijital Ortamda Pazarlamak İçin Yapmanız Gerekenler

0
130

İşinizi, Markanızı pazarlamak, yaygınlaştırmak istiyorsunuz. Ama nereden ve nasıl başlanacağını bilmiyorsunuz. En temel dijital pazarlama yöntemlerini sizin için derledik.

 1. Sosyal Medya – İşinizi sosyal medya üzerinden pazarlama fırsatlarının sonu yok. Dolayısı ile, platformunuzu seçin ve desteklemeye başlayın.
 2. Ücretsiz Eğitim / Webinar – Kendi uzmanlığınız ile ilgili hızlı bir video çekin, webinar düzenleyin ya da sosyal medya üzerinden canlı yayın yapın. Sonunda yardıma ihtiyacı olanlara hizmetlerinizi sunun.
 3. Eski müşterilerinize not gönderin – Daha önce yaptığınız iş için teşekkür edin ve herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun.
 4. Referans İsteyin – Arkadaşlarınız, aileniz, tanıdıklarınız ve iştiraklerinize ulaşın, sizin işiniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayıp, nasıl yardım edebileceğinizi anlatın. Referans isteyin!
 5. Buluşma veya networking organizasyonlarına katılın – İşinizi paylaşmanız bir altın madenine benzer. Yerel ticaret odası, iş grupları veya iş organizasyonlarına katılıp diğerleri ile paylaşımda bulunabilirsiniz.
 6. İndirim ya da özel teklif sunun – Bu yeni veya eski müşterileriniz için mükemmel bir yöntemdir. Onları sizinle çalışmaya teşvik edin.
 7. Abone listenize email atın – Email datanız varsa bu mükemmel bir yöntemdir. Zaten sizi takip etmişlerdir, dolayısı ile yeni önerilerle gittiğinizde şansınız artacaktır.
 8. Ziyaretçi notu yazın – Yepyeni bir kitlenin karşısına çıkmanızı sağlar. Sizinle aynı hedef kitleye sahip olan başka bir web sitesi ya da blogger seçin.
 9. Stratejik İşortaklıkları – Diğer iş sahipleri ile yakınlaşıp, işortaklıkları oluşturun, herbirinin sunduğu servisleri diğerlerine anlatın.
 10. Facebook grupları belirli spesifik alanlar için kurulur. Siz de kendi ilgi alanınız ile ilgili gruplara erişebilirsiniz.
 11. Video artık en popüler sunum yöntemi diyebiliriz. Siz de kendi işiniz ile ilgili videolar çekip youtube kanalı üzerinden yayınlayın.
 12. Lokal etkinliklerde deneyimlerinizi anlatın.
 13. Kaliteli ve ücretsiz içerikler yayınlayın.
 14. Markanızı potansiyel müşterilere de tanıtmak, pazarlamak istiyor musunuz? Bunun için promosyon ürünleri ya da ücretsiz servisler sunabilirsiniz, öylelikle akıllarda yer edersiniz.
 15. Sektörel organizasyonlarda sponsor olun.
 16. Affiliate sistemler hem size hem müşterilerinize kazandıracağı için mutlaka kullanmalısınız.
 17. Sektörün yön verici önemli isimleri ile görüşüp röportajlar yapın. Bu şekilde, onların networkünden de faydalanabilirsiniz.
 18. Kendi organizasyonlarınızı yapın. Ama öyle bir şey yapın ki sonradan da konuşulmaya devam etsin.
 19. Facebook reklamı verin. Bu işinizi büyütmek için en ideal dijital pazarlama yöntemlerinden biri.
 20. Twitter’da ilgili başlıklarda siz de kendi deneyimleriniz ile konuşmalara dahil olun. Dikkat çekici ve yoğun kullanılan hashtagler kullanın.
 21. Lokal yayınlar ile iletişim kurun. Sizin sunduklarınız ile ilgili yazılar yayınlamalarını sağlayabilirisiniz.
 22. Bloglarda işiniz ile ilgili yaıların altına yorumlar yapın, diğerleri de bu yorumları okuduğunda sizi merak edip ulaşsın.
 23. Facebook ve Instagram üzerinde yorumlar yapın, soruları yanıtlayın. Takipçileri sizi görüp merak edecektir.
Önceki İçerik‘Game Of Thrones’ Sezon Finali İçin Eğlenceli Tepkiler
Sonraki İçerikAleyna Tilki Kimdir?
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz