7 Adımda Google Adwords Optimizasyonu

0
286

Her Adwords reklamı doğası gereği optimizasyona ihtiyaç duyar. Bu yazımda satış odaklı bir reklamın optimizasyonu için temelde yapılabileceklerden bahsedeceğim. Her kampanya profili özgün olduğu için Adwords optimizasyonlarının bunlarla sınırlı olmadığını belirttikten sonra Adwords tarafında ne gibi optimizasyonlar yapmalıyız gelin göz atalım…

Konu Başlıkları

Arama Sorgularını İnceleyin

Arama sorguları, anahtar kelime optimizasyonu için en çok kullanılan raporlardan biridir. Arama sorgu performans raporu sayesinde kullanıcıların yaptıkları arama sorgularını görebilir, bu arama sorgularında iyi performans gösteren anahtar kelimeleri de hesaba ekleyerek daha iyi dönüşüm sağlayabilirsiniz.Eğer arama sorgu raporunda kötü performans gösteren anahtar kelimeler yeralıyorsa, bu kelimeleri de negatif anahtar kelime ekleyerek gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.

Reklam Uzantıları Kullanın

İşletmenizle uyumlu reklam uzantıları (site bağlantısı, telefon, yer uzantısı ) kullanmanızı öneririm.Böylece kullanıcılara ek bilgiler sunarak mesajınızı daha iyi aktarmanıza yardımcı olacaktır. Düşük performans gösteren reklam uzantılarının tespiti için reklam uzantısı istatistiklerinizi inceleyerek ne zaman eklemeniz ya da kaldırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Birden Fazla Reklam Metni Yazın

Reklam metinleri kalite puanını direk etkilediği gibi reklam maliyetlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle birden fazla reklam metni yazarak belirli aralıklarla iyileştirme yapmalısınız. Güçlü bir reklam metni için;
Özellik (Neden Tercih Edilmelisiniz?)
Fayda (Müşterilere ne gibi bir fayda sunuyorsunuz?)
Harekete Geçirici Mesaj / Call to Action (Fırsatı Kaçırma, Hemen Al, Detaylarıİncele…)
özelliklerini mutlaka kullanın.

Açılış Sayfalarını Geliştirin (Landing Page)

Adwords reklamına tıklayan bir kullanıcının açılış sayfasına giriş yaptıktan sonraki deneyimi kalite puanınızı etkileyecektir. Yani landing page ne kadar iyiyse Adwords giderleriniz o kadar az olacaktır.

 Açık Arttırma Raporunu Kullanın

Açık arttırma bilgileri sayesindesizinle aynı açık arttırmaya giren rakiplerinizin performansı ile kendi performansınızı karşılaştırabilirsiniz. Bu bilgiler kaçırmış olduğunuz fırsatları görmenize yardımcı olacaktır. Raporu inceledikten sonra teklif ve bütçe ile ilgili stratejik kararlar alarak optimizasyonlar yapabilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelimeler Ekleyin

İyi bir reklam performansı için reklamınızla ilgili olmayan tıklamaları engellemeniz gerekmektedir. Örneğin bayan ayakkabıları satan bir e-ticaret siteniz var ve sadece bayan ayakkabı modelleri ile ilgili sorgularda çıkmak istiyorsunuz. “Erkek” ve“çocuk” kelimelerini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler neden kullanılır?
  • Tıklanma oranlarını yükseltmek (TO)
  • Doğru hedef kitleye ulaşmak
  • Maliyeti minimuma indirmek (TBM)
  • Yatırım getirisini maximuma çıkarmak (ROI)
Zaman Dilimini İyi Ayarlayın

Gün, hafta ve saat raporları ile, belirtilen zaman dilimleri içinde reklamlarımızın TO, Maliyet ve Dönüşüm gibi metriklerini izleyerek daha düşük maliyet veya TO’ya sahip zaman dilimlerinde yayınlarımızı hızlandırabilir veya yüksek maliyetli zamanlarda reklamlarımızı duraklatmak üzere otomatik kurallar oluşturabilirsiniz. Bu sayede rekabetin az olduğu zamanlarda reklamlarınızı yoğunlaştırarak Adwords maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

[zombify_post]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz