American Staffordshire Terrier Hakkında Merak Edilenler

0
3785

Minyatür pitbull olarak da bilinen American Satffordshire Terrier cinsi Tyson ile keyifli bir gün geçirdik. Biraz korkutucu görünse de gayet arkadaş canlısı bir köpek. Kısa bir video hazırladık.

American Staffordshire Terrier Kimdir?

American Staffordshire Terrier, İngiltere’de Staffordshire bölgesinde 19. Yüzyıl’da  Bulldog ve Terrier cinsi köpeklerin melezleştirilmesi sayesinde oluşmuş bir ırktır. Zamanla Amerika’da bu ırk geliştirilmiş ve American Staffordshire Terrier dediğimiz köpek ırkı ortaya çıkmıştır.

Elbette yapısı ve mizacı gereği şiddet eğilimi yüksek bir ırktır, fakat iyi eğitim verilerek şiddet tarafı bastırılırsa son derece sadık ve zararsız bir köpek haline gelebilir.

Çocuk bakımı, arama kurtarma çalışmaları ve refakatçilik gibi konularda özellikle Amerika’da yoğun olarak kullanılıyor. Bu özelliklerinden dolayı aslında iyi huylu olduklarını görebiliyoruz.

Genellikle bu köpek ırkını sahiplenmek isteyenler saldırgan olup olmadığı konusunda tereddüt ediyor, iyi bir eğitim ve sosyalleştirilerek yetiştirildiğinde American Staffordshire Terrier sadık bir dost ve iyi bir arkadaş olabilirler. Sahibine itaat konusunda ırkının en iyi türüdür.

American Staffordshire Terrier Fiziksel Özellikleri

 • Erkeklerin boyu 43/46 cm arasındadır.
 • Dişilerin boyu 41/46 cm arasındadır.
 • Çok kilolu olmamalarına rağmen genellikle 25-33 kilo arasında değişmektedir.
 • Çok kaslı, tıknaz ama şaşılacak derecede çevik, ve aşırı güçlüdür.
 • Geniş, güçlü bir kafası, kısa bir burnu ve oldukça güçlü bir çenesi vardır.
 • Genelde kulakları kesiktir (isteğe bağlı olarak kesilir tabi)
 • Yuvarlak ve siyah gözleri vardır.
 • Dişleri tıpkı makas gibi üst üste geçmelidir.
 • Tüyleri kısa ve parlaktır, derisi kalındır.
 • Farklı renklerde olabilir. En çok görülen örneği gri, siyah veya siyah ve beyazın karışımı olan renk düzenidir.
 • Kuyruğu uca doğru incelir ve nokta halini alır.
 • Kulakları diktir.

American Staffordshire Terrier Bakımı

İyi bir eğitim ile sakinleştirilen ılımlı bir mizaca kavuşan ırk apartman hayatı için de oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Bakımı kolaydır. Tüyleri kısa olduğu için tıraş olma ihtiyacı duymamaktadır. Haftada birkaç defa tarayarak ayda bir yıkamak yeterli olacaktır. Sert ve ince telli taraklar yerine daha yumuşak ve el yapısına benzeyen taraklar kullanmak uygun olacaktır. Ayrıca haftada bir defa kulak bakımı yapmanız bu ırk köpekler için yeterli olacaktır.

American Staffordshire Terrier Kimler İçin Uygundur?

Bu ırk köpekler sosyaldir ve kalabalık ailelerde, evde sürekli birilerinin olduğu ortamlarda daha mutlu olurlar. Enerji potansiyelleri yüksek olduğu için American Staffordshire Terrier cinsi köpekler çocuklu ve ilgilenebilecek aile bireylerinin olduğu yerler daha uygun olacaktır.

Hemen herkesin sahiplenmesi için uygundur denebilir. Hem apartman yaşantısına uygun olması, hem de bakım aşamalarının kolay olması ve kokusuz olması nedeni ile çocuklu evde dahi gönül rahatlığı ile beslenebilir.

Korkusuz ve şiddet seven yanları baz alındığında bekçi köpeği olarak da kullanılabilir. Hem koruyucu hem de arkadaş olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz