Arama Sonuçlarında Sıralamanın Artırılması, SEO

0
1154

Arama sorgusu sonuçlarından fazla trafik almak için, yüksek hacimli anahtar kelimeleri yazıya serpiştirmek artık çok fayda sağlamayacak.  Google Fred algoritması ile, içerik kalite puanı hesaplamasında yaptığı küçük değişiklik, web sitelerinin görünürlüğü ve sıralamasında önemli değişikliklere yol açtı.

 • Site haritasında iç bağlantısı olmayan hataları yüksek web sitelerin kalite puanları ve tabiki sıralamaları düşüyor. İçeriği güçlü olmayan, 300 karakterden az yazılardan oluşan sayfalar düşüşü hızlandırıyor. Bu tarz sayfalarda ziyaretçiler az süre kalıyor ve hemen çıkma oranı yükseliyor. Tabi bu sayfalar web sitesinin genel ortalamasını da ciddi anlamda düşürüyor. Bu durumun web sitenizi etkilememesi için içeriği zayıf olan sayfaları revize etmenizi öneriyoruz.
 • Bazı anahtar kelimelerde arama sonuçlarında indexlenmiş olan ve sıralamaya giren sayfalardaki değişiklikler sıralamaya zarar verecektir. Bu nedenle güncelleme yaparken konunun değiştirilmemesi önemli. Daha fazla trafik alsın diye düşük trafikli anahtar kelimeler yerine yüksek trafikli anahtar kelimeler kullanılırsa bu da farklı sayfalarda kopya anahtar kelime hatasına neden olur. Google artık anahtar kelime yerine cümleye odaklandığından anahtar kelime yerine konuya odaklanmak ve anlama önem vermeniz daha iyi olacaktır.
 • Yayınlana  yazıların yayın tarihlerini değiştirip güncel göstermek ceza almanıza neden olur. Arama motorunu yanıltmaya yönelik tüm hareketler index sayısının düşmesine neden oluyor.

Web sitenizde yazılarınıza gelen yorumlar, sosyal medya etkileşiminden dahi daha önemli ve güçlüdür. Yorumlar sıralamanızı önemli ölçüde değiştirecektir. Yorumların anahtar kelimelerle donatılmış yapay yorumlar olmaması, özellikle okuyucuların ihtiyacını karşılayan, anlaşılır ve doğal yorumlar son derece önemlidir.

Web sitenizin sıralamasındaki değişikliklerin takibi nasıl yapmalısınız?

 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) önemli, eğer siz bilmiyorsanız mutlaka uzman ile çalışmalısınız.
 • Web sitenizin genel analizinin yapılması, hata tespiti ve hataların giderilmesi, görünürlüğü ve kolay ulaşılmayı sağlayacaktır. Bu da trafiğin artmasını sağlar.
 • Anasayfaya alınan backlinkler yerine belirleyeceğiniz alt sayfalarınıza da yönlendirme yapın. Backlinklerde çapa metin kullanımına dikkat edilmeli. Belirleyeceğiniz anahtar kelimede alt sayfanız varsa çapa metni ve backlink’i bu alt sayfaya yönelik kullanmalısınız. Daha önceden ana sayfaya yönlendirildiyse backlinki bu alt sayfaya yönlendirin.
 • Sayfa açılış hızları sıralama açısından son derece önemlidir.
 • Site haritanızda sayfaları diğer sayfalar ile ilişkilendirin. Aksi halde sayfada kalma süreleri düşük olacaktır.
 • Web sitenizde ziyaret süresi 30 sn den az olan veya hiç trafik almayan sayfalarınızı kaldırabilirsiniz. Aksi halde bu tarz sayfalar genel ortalamayı da düşürecektir.
 • Birbirine benzeyen içerikleriniz varsa ve eğer güçlü içerikler değilse birleştirmek ve kapsamlı tek yazı haline getirmek daha sağlıklı olacaktır. Zayıf içerikli sayfalar her zaman gereksi çöp sayfa olarak nitelendirilir ve geneli olumsuz etkiler. Google Fred algoritması ile bu tarz içerikleri olan siteler özellikle hedeflenmiştir.
 • Web sitenizi Https protokolüne geçirmenizi öneririz. Google Http protokolü ile yayınlanan sitelere güvenilmez ibaresi ekleyeceğini duyurmuştu.

Google maps, “sor-öğren” özelliğinin kullanılması, Google my business “bizi arayın” bağlantısını web sitesi ile ilişkilendirilmesi, web site sıralamasında yükseliş ve ziyaretçi artışı sağlıyor.

Google adwords reklamı kullanan web sitelerinin sıralamasının yükseleceği düşünülse de, sayfalar kalite yönergesine uymazsa sıralamalarda gerileme olacak.

SEO ve Cornerstone Content konusunda yayınladığımız yazıyı okumak için tıklayın.

Önceki İçerikNaim Süleymanoğlu kimdir?
Sonraki İçerikRules of Survival
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz