Balık Burcu (20 Şubat / 20 Mart)

0
175

Balık Burcu (20 Şubat – 20 Mart)

Balık burcu insanları genelde utangaç olmalarıyla bilinirler ve sosyal ortamlarda ilginç davranışlar sergileyebilirler.  Sizi tanımaya başladıklarında, çevrenizdeki anlaşılması en kolay ve sevilen insan haline gelirler. Romantik olmalarıyla bilinirler ve, romantizmi herkes tarafından bilinen, geleneksel kalıplar çerçevesinde yaşamayı severler. Kibar, nazik ve ilgilidirler, bu nedenle sevildiklerini hissettiklerinde korumacı ve sevgi dolu davranırlar.

Basit ve sıradan bir hayat için fazla idealisttirler. Motive olduklarında ve gerçekten istediklerinde, başarması imkansız gibi görünen işlerde beklentinin çok ötesinde performans sergileyebilirler. Hayal güçleri çok güçlü olduğu için sanat alanında başarılı işler sergileyebilirler.

Balıkların zihni çok karmaşık ve dağınıktır. Düzensizdirler ve aynı şeye uzun süre odaklanamazlar. Organizasyon ve planlama gerektiren işlerde detayları kolaylıkla gözden kaçırabilir ve başarısız olabilirler.

Balıklar kendilerine gerçekçi olmayan hedefler koymazlar. Değişken ve dengesiz ruh halleri sebebiyle başarılı olamadıkları bir konu üzerine fazla düşünmezler ve onu yarıda bırakıp yeni bir konuya geçiş yaparlar.

Kendi kendilerine övünmeyi  sevmedikleri gibi, başarısız oldukları konularda kendileriyle dalga geçebilirler.

Motivasyonlarını çevrelerindeki kişilerin geri bildirimlerinden alırlar. Bu nedenle Balıkların çevrelerinde devamlı onları motive edecek birilerinin bulunması çok önemlidir.

Sabır, duygusallık ve duyarlılık burcun en önemli özelliğidir. Sessiz ve dingindirler. Herkesle iyi geçinirler. Dürüst, vicdanlı ve uysaldırlar. Girdikleri topluma ayak uydururlar. Sakinliklerinin içinde gizemi de barındırırlar. Sırlarla doludurlar. Güçlü bir mizah duyguları vardır. Kalbi para hırsı ve tamahtan uzaktır. Balıkların ayakları küçük, eleri zarif ve narindir.

Balık genelde dünyayı pembe gözlüklerle görmek ister. İnsanlığın çirkin tarafını oldukça iyi bilir, bununla birlikte herkesin güzel davranışlarını görmek ister. Yaradılıştan çekingendirler. Ezberleme ve hafıza yetenekleri vardır.

Balık bütün hava burçlarının fikir tartışması zevkini, bütün toprak burçlarının doğa sevgisini ve bütün ateş burçlarının alev alev yanan arzularını kendi benliğinde toplamıştır. Fakat katı ve sabit değildir. Sürekli değişir. Balığın kendi burcunu diğerlerinden ayıran tek özelliği, garip bir güçle kendini aşarak dünü, bugünü ve yarını bir arada görebilme yeteneğidir.

Bir balık erkeği, olmasını istediğiniz her şey olabilir. Yada olmasını istemediğiniz her şey. Onun yaşamındaki yükseliş, fırsatla eş anlamlıdır. Bir balık erkeğinin önyargıları hiç yoktur. Balık erkeği sırrını kolay kolay açıklamaz. Bununla birlikte ağzı çok sıkı ve güvenilir birisi olduğundan sırrınızı ona kolayca açabilirsiniz. Kendisinin duygularını, düşüncelerini anlamak güçtür fakat başkalarının kafalarındaki şeytanlıkları apaçık görmekte hiç güçlük çekmez.

Sezgi güçleri çok güçlüdür. Sanata yatkındırlar. Ve deniz onlar için bir tutku olmanın yanısıra vazgeçilmezdir. Balık erkeği, tutkulu ve duygusaldır. Aşkta kovalama rolünü üstlenmek ivin yaratılmıştır.

Genelde anlamlı ve uzun süreli birliktelikler yaşar. Buna rağmen balık erkeğinden fazla sadakat beklenilmez. Değişik ve heyecan yaşayacağı ilişkilerin peşindedir.

Balık kadınıysa içgüdüleri ve tepkileri güçlü bir kadındır. Duygusal, alıngan ve romantiktir. Aklına taktığının peşinden gider. Kolay kolay vazgeçmez. Sevildiğine dair sürekli güvence ister. Balık kadını büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Ekonomiden anlamaz fakat yine de tutumludur. Utangaç ve aşırı hassastır.

Balık burcundan olan anne ve babalar, çocukları için bulunmaz bir eğlence ve oyun arkadaşı olurlar. Az rastlanır bir yetenek olarak küçük bir kuşu incitmeden ve korkutmadan avucuna almayı bilmesi sayesinde çocuklarını dengeli ve uyumlu olarak yetiştireceklerdir.

Romantik, gizemli, hayal dünyaları zengin balık insanlarını da anlamak kolay değildir. Onların 2 yönü vardır. Biri sevgi temelleri üzerine oturmuş, diğeri kuşku ve kıskançlık. Birinde mantık ve yaratıcılık, birinde aldatıcı hayaller.

Yaratıcı gücünü kullanırsa, çok başarılı olur. Sevdiği alanda her türlü iş elinden gelir, çok beceriklidir. Hani elinden kuş uçmaz, tabir edilir ya. Acıma, şefkat, merhamet, yardım etme duyguları güçlüdür. Fedakar ve iyi niyetlidir. Öyle ki, bu yönleriyle onları kullanmak mümkündür. O almayı değil, vermek için doğmuştur. Sevdiklerini, çevresini mutlu etmek için uğraşan biridir. Muhtaç durumda olanlara yardım ederek, nefsindeki acıma duygusunu tatmin eder.

Kuşkucu yönünü kullanırsa, karamsar, gerçeklerden kaçan, hemen keyif verici maddelerin altına sığınarak yaşayan biri olur. Çoğu kez yersiz korku ve kuruntularıyla hayatı kendisine zehir eder. Yani zararı kendisinedir. Üzülür, her şey bitmiş, hayatın sonu gelmiş, çareler tükenmiş gibi olur.

Hayal dünyaları geniş, sezgileri güçlüdür. Çok akıllı olduğu söylenemez. Fakat hissedişleri, alışları ve güçlü sezgileriyle bunu telafi edebilir. Böylece zeki bir insan tablosu çizer.

Pek çok idealleri vardır. Fakat hayal dünyasına fazla dalarak, gerçeklerden çok uzaklaşıp yanılma tehlikesi vardır. Bu yüzden aşkta, işte, yaşamda pek çok düş kırıklığı yaşayabilirler.

Duyguları genellikle ağır basar. Çabuk ağlar, çabuk gülerler. Göz yaşıyla gülücüğü aynı anda kullanabilirler. Çabuk üzülür çabuk sevinirler. Mantıkları çok değişiktir. Yoğun duyguların esiri olmadıkları zaman neşeli, esprili, şirin ve sempatik olurlar. Çok konuşmasalar da sevimlidirler.

İlham perileri her zaman faaliyettedir. Derin duygular, güzeli sezme gücü geniş hayal dünyaları içinde birleşince sanatsal şaheserler ortaya çıkar. Edebiyat, şiir, müzik, resim alanları onlarındır.

Yetenekli balerinler, ünlü bestekarlar, müzisyenler, yaratıcı ressamlar bu burçtan çıkar. Sırf para kazanmak için çalışmazlar. Zevk almak, yaratıcı olmak onlar için daha önemlidir. Bu uğurda savaş verebilirler.

İnsanların ihtiyaçlarını, neler hissettiklerini, arzu ve beklentilerini kolayca sezebilme özellikleri iyi bir doktor, öğretmen, hemşire ya da yardım amaçlı derneklerde başarı imkanı sağlar. Kısaca, hayal gücü, yaratıcılık, sezgi ve sevgi isteyen her alan onlara uyar. Bu şekilde rahatlığı yakalamak isterler.

Sihirli ve gizemli bir cazibeleri vardır. Hülyalı, yumuşacık, duygulu bakan gözler onların hassas iç dünyalarının aynasıdır. Sanki bakışlarından kelimeler dökülür.

Yaşamlarının temelinde sevgi yatar. Daima bunu verebilecekleri bir yerleri olsun isterler. İnsanlarla paylaşamazlarsa hayvanlarla ilgilenirler. Duyarlı ve hassastırlar. Kavga, doğuş onlardan çok uzaktır. Sakin ve rahat hallidirler. Kimseye ilişmezler. Hatta bu sakinlikleri kimi kişileri kızdırabilir. Onlar aksi, geçimsiz insanlara bile şefkatle yanaşmayı dener, onlara olumlu önerilerle faydalı olmaya çalışırlar.

Bir zayıf noktaları daha vardır. Kendilerine acıma huyları. Mistik, felsefî, dinî konular ilgilerim çeker. Yine matematik, astronomi, fizik, tıp konuları da cazip gelir. Bu alanlarda çalışmaları farklıdır. Kimi konular içlerine doğar, hissederek, sezgi ve ilham alış yollu bilgiler edinebilirler, hatta kimi şeyleri yaşarlar. Doğru çıkan rüyalar görürler.

Mana âlemine dalmaya çok müsaittirler. Medyumluk yönleri vardır. Fakat hayal ve gerçek karmaşasından düş kırıklığı yaşamaları da mümkündür. İç âlemleri oldukça geniştir. Şuur boyutuna sıçrayarak evrensel genişliği hissedebilecek kapasiteleri vardır.

Hayal kurmak güzeldir fakat hayallerin gerçekleşmesi için gerçek dünyanın engellerini aşmak gerekir. Oysa onlar en küçük bir engelde güvenlerini yitirip daha mutlu olduğu iç dünyalarına dönerler. O aman güçlü birinin desteğine ihtiyaç vardır. Çünkü onlar yeteneklidir fakat engellen yenmeleri zordur. Aynı zamanda rahata düşkün olmaları da savaşmalarını zorlaştırır. Şayet engel çıkmaz ya da yenmeyi başarabilirlerse çok üstün ve şaşırtıcı başarılar elde ederler.

Şunu söylemek gerekir ki; onlar gerçek dünyaya bir perde arkasından bakarlar. Tüm gerçekleriyle çevrelerini görmezler çünkü görmek istemezler, güvenemezler. Güvende oldukları yer kendi âlemleridir. Kazara perde aralanırsa incinmeleri çok kolaydır. Renkli ve eşsiz hayalleri vardır.

Balık Burcu’nun olumlu özellikleri:

 • Utangaç
 • Romantik
 • Sanatsal
 • Korumacı
 • Hassas
 • Duygusal
 • Merhametli
 • Anlayışlı
 • Fedakar
 • Verici
 • Romantik
 • Hayal gücü gelişmiş
 • Gizemli
 • Sezgisel
 • Mütevazi

 

Balık Burcu’nun olumsuz özellikleri:

 • Dağınık
 • Değişken
 • Aşağılık duygusu
 • Hayalperest

 

Grubu: Su, negatif

Uğurlu günü: Perşembe

Uğurlu sayısı: 7, 11, 73, 354, 7299

Uğurlu taşı: Akuamarin, Ametis, Opal, Pembe Kuvars

Uğurlu renkleri: Deniz mavisi, Turkuaz, Gümüş rengi ve yeşil

Uğurlu kokuları: Kiraz çiçeği. Zambak, Limon çiçeği

 

Entelektüel ve sanatsal balık kadınları aynı şiirsellikte taze ve lirik parfüm karışımları tercih ederler.

 1. Calvin Klein Euphoria
 2. Issey Miyake’s L’Eau d’Issey
 3. Giorgio Armani Acqua di Gioia

 

Uğurlu çiçekleri: İnci çiçeği, Beyaz gül, nilüfer

Uğurlu müzik: Dinlendirici hafif müzikler

Belirgin özelliği: Merhamet ve şefkat

Negatif yönü: Aşağılık duygusu

İsteği: Rahat bir yaşam

Anlaştığı burçlar: Yengeç, Akrep

Anlaşamadığı burçlar: İkizler, Başak, Yay

Kariyerine yardımcı olacak burç: Yay

Duygusal açıdan destekçi burç: İkizler

Maddi açıdan en yardımcı burç: Koç

Evlilik için uygun burç: Başak

 

Balık Burcu Ünlüleri:

Albert Einstein, Galileo Galilei, Vivaldi, Marlon Brando, Ursula Andress, Elizabeth Taylor, Frederic Chopin, Rosa Luxemburg, Georg Friedrich Handel, Ornella Mutti…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here