Kova Burcu (21 Ocak / 19 Şubat)

0
198

Kova (21 Ocak – 19 Şubat)

Kova burcu insanının en belirgin özellikleri güçlü iletişim yetenekleridir. Aşırı sosyaldirler ve çevrelerindeki insanları kendilerine çekerler. Arkadaşlarına ve ailelerine bağlıdırlar. Oldukça yaratıcı ve eğlenceli kişilerdir. Arkadaşları arasında popülerdirler.

Özgürlüklerine son derece bağlı olmalarıyla bilinen Kovalar, problemlerini kendi yollarıyla çözüme ulaştırmayı tercih ederler.

Asidirler ve bu tavırları pozitif olduğu kadar negatif durumları da beraberinde getirir. Doğaya ve biyolojiye karşı özel bir ilgileri vardır.

Asilikleri ve dik başlılıkları nedeniyle zaman zaman yanlış yolda olduklarının farkında olsalar da o yolda ilerlemeyi tercih ederler. Çevrelerindeki kişilerin duygularına karşı anlayışsız ve umursamaz tavırlar içindedirler.

Problemlerini kendi yöntemleriyle çözme yoluna gittikleri için, uyguladıkları şey işe yaramadığında sinirlenirler. Hataları için kendilerini değil, çevrelerindeki kişileri suçlama eğilimindedirler.

Kova çelişkilerin burcudur. Özgürlüğü, idealizmi, marjinalliği, asiliği ve teknolojiyi çağrıştırır. Bireyciliğe önem verir. Çoğu kere duygulardan uzak ve soğukturlar. Fakat ilişkilerinde son derece etkileyicidirler. Kurallara uymazlar, fakat kural koymaya bayılırlar.

Özgürlüklerine düşkünlükleri kovaları yalnız bırakabilir. Bilimsel ve buluşçu yaklaşımları sayesinde zihinsel açıdan güçlü özellikler gösterirler. İlişkilerinde, kolay kolay bağlanmazlar. Bire bir ilişkilerinden çok ideallerini paylaşacak arkadaşlar seçerler. Aşkta güven vaat ederler.

Özgün olma tutkuları nedeniyle, görüşlerini kolay kolay değiştirmezler. İlkelerini sonuna kadar savunmalarından dolayı bazen sevimsiz olurlar. Kendilerini gerçeğe adamışlardır. Eşitlikten yanadırlar. İnsanlara yardım etmeyi severler. Bu burcun erkekleri çok yönlü, akıllı ve dikkat çekici tiplerdir. Kova daima ilerisi için planlar yapar. Dünyanın en iyi hafızasına sahiptirler.

Kova erkeği en değerli zamanını, başkalarını anlamakla geçirir fakat kendisini açıkça göstermek istemez. Kova erkeği bir grup adamıdır, takım çalışmasına yatkındır. Kova erkekleri insanın içine dokunacak kadar kibar olabilirler. Cazibeli karizmatik yapıları dikkat çeker. Aşık olmaya eğilimlidirler. İlişki içine girdiği insanı tanımak ister. Fakat tüm ayrıntılarıyla. İncelemeye bayılırlar.

Bu burcun kadınları büyüleyicidir. Bağımsızlığına çok önem verir. Kendi başına hareket etmeye bayılır. Sinirlidir ve çabuk kızar. Ve hıncını her şeyden çıkarabilir. Tüm bu özelliklerinin yanında aradığı erkeği bulmuşsa onun için gereken özveriyi gösterir.

Kova kızı sosyal bir kızdır. Zarif, zeki ve parlak zeka belirtileri gösterir. Toplumun tüm katmanlarına iyi adapte olur. İlişkilerde dürüstlük ön plandadır. Evliliklerinde boşanmaya hevesli değillerdir. Kova kızının giysileri sıradışıdır. Saçları da kişiliği gibi hiç beklenmeyen şekillere girebilir. Kova kızının saçı bu dünyadaki hiçbir kadının saçına benzemez. Hayalci ve birazcık da sihirbazdır.

Kova burcundan olan anne ve babalar çocuklarının düşüncelerine önem verirler. Çocuklarıyla iyi ilişkiler kurarlar. Kova çocukları zeki olurlar. Yaratıcı güçleri de oldukça gelişmiştir.

Orijinalite, değişiklik, akıl ve yaratıcılık özellikleriyle programlanmış beyinlerdir. Farklı yönleriyle hemen dikkati çekerler. Ne zaman ne yapacakları belli olmaz, sürprizlerle her an şaşırtabilirler.

Daima yenilikler peşinde koşar, insanlık için faydalı bir şeyler yapmak ana hedefleridir. Kendi akıllarını çok üstün bulur ve bu yönleriyle kendilerine güvenirler. Başkalarını beğenmezler, fikirlerini önemsemezler fakat yine de dinlerler. Fakat birinden üstün bir fikir çıkarsa, o anda beğendiklerim belli etmezler. Bir süre sonra zenginleştirip sanki kendi fikirleriymiş gibi ortaya atarlar.

Duygularla değil, akılla hareket ederler!. Arkadaşlık, dostluk onlar için önemlidir. İşbirliği yapmaktan hoşlanırlar. Fakat akıllı, bilgili kişileri tercih ederler. Değer verdikleri ilmi konularda konuşmak, tartışmak, düşüncelerini paylaşmak hoşlarına gider.

Bu günü yaşamalarına karşın daima gelecek için projeleri vardır. Bunlara erişmek için her fırsatı kullanırlar. Onun projelerini önceden kestirmek mümkün değildir, asla açıklamazlar. Fakat proje tamamlanınca ortaya çıkarırlar. O zaman anlarsınız ki bunlar çok evvelden tasarlanıp, aşama aşama ilerlemiş. Özgürlüklerine aşırı düşkündürler. Kendilerini bağlayan, destek yerine köstek olan kişi ve durumlardan kaçarlar. Monoton, durgun, değişmeden hep aynen tekrarlanan şeyler asla onlara uymaz.

Akıllarına öylesine güvenirler ki, kimseye ihtiyaç hissetmez aksine herkesin onlara ihtiyacı olduğunu düşünürler. Kendi aklına, ölçülerine uygun, zekasından faydalanabileceği, bilgili kişileri arkadaş olarak seçerler.

İnsanları yeteneklerine göre kullanmayı iyi bilirler. Fakat onun hızına uymazsa, doğal olarak o gider siz geride kalırsınız. Bu çıkarcılık değildir. Fakat yollar bir değilse tabii ki neticede ayrılacaktır. Onun tarzına uyabilirseniz iyi bir dost kazanmış, aksi halde bir fırsat kaçırmış olursunuz.

İstedikleri kişiyi ne yapar eder elde ederler, istemediklerini de aynı şekilde uzaklaştırırlar. Herkesle arkadaşlık ederler fakat dostları konusunda çok titizdirler.

Öğrendiklerini, bulduklarını, tecrübe ve araştırmalarını sentez yaparak yeni ve değişik şeyler ortaya koyabilirler. Bilim dalları ilgi alanlarıdır. Elektronik, uzay, bilgisayar dünyası adeta onlar için var olmuştur. Öğrenme, araştırma, analiz etme ve sonsuz merakları sonucunda hemen her konuda belli bir bilgi sahibidirler.

İnandığı konularda istek ve arzuları çok güçlüdür. Hatta bu uğurda hayatını ortaya koyabilir. Fakat çevresinde aynı coşkuyu görememesi onu hüsrana düşürür. Her şeyden vazgeçmiş gibi görünse de, aslında geçmez yeni projelerine çoktan başlamıştır bile.

İnsancıl yönü kuvvetlidir. Kimsenin başına kötü bir şey gelsin istemez, onları korumaya çalışır. Yardım etmek ister. Oldukça hoşgörülüdür. Bardağı taşıran son damla düşmedikçe ve dinlendiği sürece kimseye arkasını dönmez.

Aklına güvenmesine rağmen kovaların kıskanç bir yönleri de vardır. Kendini geçen, daha revaçta olanları kıskanır. Bu onu daha hırslı yapar, hedefi daima 1. olmaktır. Kendi çıkarlarını korumasını iyi bilir.

Başkalarının istedikleri gibi değil, kendi doğruları için yaşar. Her şeyi istediği gibi planlar ve uygular, tabii duygularla değil, akılcı yollarla. Aklıyla duygularını kontrol ederek.

Sınırlanmak, belli kalıplara sokulmak, herkesin yaptığım yapmak onun tarzı değildir. Kopya ve taklit etmez, yeni şeyler yaratır. Bu imkan verilmezse, Kova çocukları okumakta problem çıkarır. Belki okulu bırakabilir fakat sonuçta kendi kendini yetiştirerek iyi bir seviyeye gelecektir. O neyi nasıl öğreneceğini aklıyla bulacaktır.

Parayı severler. Fakat paranın biriktirmek için olmadığını iyi bilirler. Parayı değerlendirmek, malı kullanmak isterler. Hatta başkalarının bu imkanlarından faydalanmaktan da çekinmezler. Yaşamım, evini, eşyasını, ilgi alanlarını sık sık değiştirebilirler. İleri teknolojinin tüm imkanlarını denerler.

Sevdiği kişiye bağlanır. Zaten değer verdiği kişiyi sever. Aşkta da aklını kullanır. Kendine faydalı olabilecek kişiyi tercih eder. Duygularının esiri olmaz.

Boş güzellik, sevda peşinde koşmaz. Sevdiği hem kafa dengi, hem dost, hem arkadaş hem de her yönden destek olmalıdır.

Aslında her konuda olduğu gibi bu konuda da onların ne yaptığını anlamak zordur. Bir projeleri için aşıkmış gibi davranmaları bile mümkündür. Aile bağlarına da çok önem verir. Özellikle anneleri onlar için çok değerlidir.

Pek çok değişik alanlarda ün yapmış kişiler bu burçtan çıkar. Araştırma, uzay, bilgisayar, astroloji, dm, bilim, teknik buluşlar ve akıl kullanmak gereken her alan onlara uygundur. İdeal bir öğretmen, psikolog, kendine özgü bir yazar, düşünür, kaşif hatta orijinal bir sanatkar olabilirler.

Kova Burcu’nun olumlu Özellikleri:

 • Arkadaş Canlısı
 • Özgür
 • Yaratıcı
 • Eğlenceli
 • Kendini Geliştiren
 • Özgür Düşünceli
 • İnsancıl
 • Yenilikçi
 • Sıradışı
 • Sosyal
 • Dışadönük

 

Kova Burcu’nun olumsuz Özellikleri:

 • Asi
 • Tutarsız
 • Eleştirel

 

Grubu: Hava, pozitif

Gezegen: Uranüs

Uğurlu günü: Pazar

Uğurlu sayısı: 4, 8, 10, 84, 999, 915

Uğurlu taşı: Ametist, Yeşim, Kristal Kuvars, Mavi Kalsedon

Uğurlu renkleri: Koyu mavi, Ebruli, lacivert, karışık renk ve tonlar

Uğurlu kokuları: Sümbül, Yasemin, menekşe

Sıradışı tarzlarıyla ilginç bir ruha sahip kovalar, yeşil ve kahverengi doğa kokularının sıradışı çiçek kokularıyla karışımı tercih etmelidirler.

 

Parfüm Önerileri:

1.Cartier Baiser Volé
2.Bond No. 9 High Line
3. Chanel Cristalle Eau Verte

 

Uğurlu çiçekleri: Hercai menekşesi, zerren, kartopu, kır çiçekleri ve kuş burnu

Uğurlu müzik: Klasik, modem eserler

Belirgin özelliği: Kibirlilik

Negatif yönü: Kendini beğenmişlik

İsteği: Yükselmek

Anlaştığı burçlar: İkizler, Terazi

Anlaşamadığı burçlar: Boğa, Aslan, Akrep

Kariyerine yardımcı olacak burç: Akrep

Duygusal açıdan destekçi burç: Boğa

Maddi açıdan en yardımcı burç: Balık

Evlilik için uygun burç: Aslan

 

Kova Burcu Ünlüleri:

Bertolt Brecht, James Dean, Paul Newman, Franz Schubert, Jules Verne, Eva Braun, Mia Farrow, Sylvia Krystel, Ajda Pekkan, Candan Erçetin, Harika Avcı, Mehmet Ali Erbil…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here