Oğlak Burcu (22 Aralık / 20 Ocak)

2
258

Oğlak Burcu (22 Aralık – 20 Ocak)

Hedef odaklılık deyince akla Oğlaklar gelir. Söz konusu hedefledikleri şeye ulaşmak olduğunda gözleri başka hiç bir şey görmez. Yaşamlarının her alanında analitik ve hedef odaklıdırlar. Yavaş ve sağlam adımlarla ilerlemeyi severler. Özeleştiri yapmaktan çekinmezler ancak başkalarını eleştirirken oldukça dikkatli davranırlar. Planlı oluşları ve sebep-sonuç ilişkisi kurmadaki yetenekleri nedeniyle yönetici sıfatını iyi taşırlar.

Oğlaklar, yanlarında rahat ettikleri kişiler olduğunda oldukça şakacı ve eğlencelidirler.

Zaman zaman inatçı, bencil ve egoist olabilirler. Yaşamlarının her alanında analitik ve akılcı yaklaşımlarla ilerlerler. Bu nedenle biraz maddiyatçıdırlar.

Oğlaklar güçlü iradeleri ve disiplinleriyle tanınırlar. Çok çalışırlar ve başkalarının saygısını çabuk kazanırlar. Dürüst ve güvenilirlerdir. Görevlerine ve sorumluluklarına bağlıdırlar. Borçlu kalmaktan hoşlanmazlar. Çok iyi işadamı olurlar. Amaçlarına ulaşmak için sabrederler ve ulaşırlar. Zorluklardan yılmazlar. Hemen konuya girdiklerinde iyi konuşmacı olurlar. Kendi düşüncelerine karşı olan insanlarla dalga geçerler. Duygusuz olduklarından fazla maddeci görünürler. Sosyal statü onlar için çok önemlidir.

Duygularını açıklamakta kötüdürler. Uzun süreli arkadaşlıklar kuramazlar. Paralarını iyi kullanırlar fakat elleri çok açıktır. Bağımlılık duyguları çok gelişmiştir. Bir kişiye inanır ve güvenirse onunla ömür boyu sürecek bir dostluk kurar. Eğlenceli ve hayatı zengin yaşamayı seven kişilerdir. Esprili, güler yüzlü ve sıcaktır. Buna karşın genellikle yalnız insanlardır.

Geleceklerini ayrıntılı bir biçimde planlayabilirler. Kuruntulu ve depresyona yatkındırlar. Gösterişi sevmezler. Güvenli, düzenli ve gelir getiren işleri severler. Oğlak erkeği, ciddi, güven verici hatta kendinden büyük kadınlardan hoşlanırlar. Yanında taşıyabileceği ve herkesin odak noktası olacak kadınlar onu tahrik eder. Oğlak erkeği kısa yanıt olan “hayır”ı kabul etmez. Ve denemekten vazgeçmez.

Oğlak kadınının tutkuları son derece düzenlidir. Aşka tedbirle yaklaşır. Bir erkeğe şu soğuk zalim dünyadan koruyabilen dev bir boz ayı gibi hissettirecek kadar çekici bir süper kadın olabilir. Ya da buz gibi sakin, burnu havada mermer kaidesi gibi biri.

Oğlak kızı öyle çok meslek sahibidir ki sanki aşk ve evlilik onların 2. tercihiymiş gibi görünür. Aşk konusunda evet fakat evlilik konusunda tercihleri birincildir. Ilımlı duygusal ve aklı başında hareket ederler.

Oğlak kadınlarının kendilerine has taze bir güzellikleri vardır. Buna rağmen görünüşleri konusunda tedirgin ve güvensiz olurlar. Oğlak kızı kadınlığa doğru birden bire çiçek açıverir. Kendine güvenir. Ne istediğini bilir. Zengin işadamı karizmasına dayanamaz. Pahalı ve şatafatlı şeylerden hoşlanır. Fakat oğlak kadını, oğlak erkeği gibi aşık olmaktan korkar. Çocuklarının eğitimleri ve başarılarıyla övünürler. Oğlak çocuklarıysa ciddi ve yaşıtlarından daha olgun davranırlar.

Çok düşünen, az konuşan, meraklı, mütevazi fakat kontrollü ve ağır hareket eden yapılardır. Değişikliklere, özellikle yeni bir şeye adapte olmaları çok uzun zaman alır. Karar vermeleri zordur. Fakat bu kararsızlıklarından kaynaklanmaz; aksine yanlış karar vermemek ve başarısız olmamak kökenlidir.

Önce inceden inceye uzun uzun düşünüp, artısını eksisini hesaplamadan, kendi düzen ve disiplinlerine oturtmadan harekete geçmezler.

Onlara yapılacak şeyleri asla son dakikada söylememelisiniz. Reddedilirsiniz. Düşünmeleri için uzun bir süre tanımalısınız. Bunun iyi bir yanı vardır. O da, bir şeye karar verdikten sonra artık geri adım atmamaları ve sonuna kadar götürmeleridir. Bu onların başarısıdır.

Bu kararlığın yanısıra doğruculukları da eklenince, bir iş konusunda onlara güvenmemek mümkün değildir. Önlerine çıkacak engeller ya da kendi hataları yüzünden geri çekilmeyecek kadar ciddi ve doğrudurlar. Gerçi hatanın tümünü kendilerine almaz, bunda başkalarını da suçlarlar fakat yine de hile, yalan dolan ve sahtekarlık yapmazlar. Durgun, düşünceli ve karamsardırlar.

Hayata genellikle koyu renkli camlar ardından bakarlar. Son derece sabırlı, güçlü, inatçı ve soğukkanlıdırlar. Olaylar karşısında paniğe kapılmazlar, sessiz ve sakin hareket ederler. Bu onları, panikten doğabilecek pek çok yan tehlikelerden korur. Böyle bir tutum onda, hayattan ne istediğini bilen bir kişi görünüşü yaratır. Kararsız, çelişkiler içinde kalmış iseniz, oğlak insanının yanında rahatlar, kafanızı toplar ve güven duyarsınız. Fakat, çok uzun süre Oğlaklarla beraberlik yorucu ve sıkıcı olur.

Çalışmak daima 1. plandadır. Yükselmek, başa geçmek en büyük arzularıdır. Onlar iş ve meslek dünyasının temel taşlarıdır. Hem emir alabilir hem de emir verebilmeleri başarılarını destekler. Kanunlara, kurallara, ilkelere karşı saygılıdırlar.

Çok ideal bir yönetici, idareci, müdür olurlar ya da disipline dayanan askeri alanlarda başarılıdırlar. Büyük şirketlerin başında onları görmek mümkündür.

Zengin olmak, yükselmek, ünlü ve başarılı olmak ana hedefleridir. Tüm bunları sabırlı, sebatlı, düzenli çalışmalarıyla kendileri elde ederler.

Esneklik yönleri yoktur. Bir şey nasıl yapılması isteniyorsa mutlaka öyle olmalıdır. İlave olarak, dürüstlük özellikleriyle güvenilirlik elde ederler. İşle ilgili projeleri son derece pratik, telaşsız ve en iyi şekilde sonuçlandırabilirler.

Başarıları belli bir konudadır. Her sahaya el atmazlar. Kendine uygun olan işi dikkatle seçer ve sadece ona konsantre olur. Zamanının tümünü bu yolda harcar ve istediğini elde eder. Bunun hangi dalda olacağım haritadaki en güçlü yıldız belli eder. Bu alanlar müzik, edebiyat ya da ticaret, bankacılık, idarecilik hatta politika olabilir. Okumayı, öğrenmeyi de severler fakat bilgiyi dağıtıcı değildirler.

Zamanı boşa harcamak istemezler. Her zaman yapacak bir işleri vardır. Meraklı olmalarına karşın bunu belli etmez ve incelemelerini gizli gizli yaparlar. Kapalı bir kutu gibidirler. Bu kutunun kapağını çok ender aralarlar. Her şeyi bir sır gibi saklarlar. Fakat kendilerine her şey söylensin isterler. Bunun temelinde yatan şey kimseye güvenmemeleri sadece kendilerine güvenmeleridir.

Son derece kontrollü ve kuşkucudurlar. Ağızları sıkı olduğu için içlerinde esen fırtınaları kimse bilmez. Fakat dudaklarının uçuklaması, yüzde çıkan sivilceler, arpacıklar bunu ele verir.

Kendilerine yapılan iyilikleri ve kötülükleri asla unutmazlar. Sabırla bekleyerek uygun zamanda taşı gediğine koymayı başarırlar. Bunun için bir yaşam boyu bile sabredebilirler. Onların intikam almaları kinciliklerinden ziyade karşısındakinin dersini vermek, kendilerince onu eğitmektir. Bundan asla vazgeçmezler, affetmezler. Dersini verdikten sonra o kişiyle konuşmaya devam ederler. Durup dururken kendileri başkalarına fenalık yapmak, kimseyi rahatsız etmek istemezler. Fakat kincidirler. Öfkeleri de çok şiddetlidir. Kızınca gözleri bir şey görmez. Atar, vurur, kırıp dökebilirler.

Oğlakların bir dezavantajı vardır. O da çabuk harekete geçememeleri ve alışkanlıklarından kurtulamamalarıdır. Doğru düşünürler fakat uygulamaya başlamaları zordur. Uykuyu severler. Sigara içki gibi tutkuları vardır. Paraya ve maddi değerlere çok bağlıdırlar.

Sabırla elde ettikleri maddi varlıklarını kaybetmekten ve her şeye yeniden başlama zorunda kalmaktan çok korkarlar. Onlar için her şey maddi güç demektir. Çıkarları ve çıkarları daima ön plandadır. Bundan pek ödün vermezler. Sevdikleri için bile bunu yapmaları zordur. Hele başkalarının istek ve ihtiyaçları onları pek ilgilendirmez. Düşünmeden konuşmamalarının bir nedeni de çıkarlarına zarar vermemek içindir.

Hayatı bu denli ciddiye almamayı, biraz güleç ve hoşgörülü olmayı, kendilerinden başkalarına da güvenebilmeyi ve paylaşmayı öğrenmeleri daha rahat bir hayat sürmelerine imkan verecektir.

 

Oğlak Burcu’nun olumlu Özellikleri

 • Hedef odaklı
 • Özeleştiri yapabilen
 • Planlı
 • Espritüel
 • Sorumluluk sahibi
 • Pratik
 • Organize
 • Olgun
 • Güvenilir
 • Çalışkan
 • Yönetici
 • Planlı
 • Dikkatli
 • Verimli
 • Mücadeleci
 • Hırslı

 

Oğlak Burcu’nun olumsuz Özellikleri

 • Egoist
 • Bencil
 • İnatçı
 • Maddiyatçı

 

Grubu: Toprak, negatif

Gezegen: Dünya

Uğurlu günü: Cumartesi

Uğurlu sayısı: 8, 9, 62, 122, 7544

Uğurlu taşı: Lal, Agat, Opal, Kristal Kuvars

Uğurlu renkleri: Kurşuni, Koyu kahverengi, nefti

Uğurlu kokuları: Kamelya, fulya

 

Sıra tercihe gelince lüksten vazgeçemeyen oğlaklar için; ince ve zarif bir şekilde seksi sonuç veren uyumludur.

Parfüm Önerileri:
1.Miss Dior Chérie
2.Calvin Klein Eternity
3.Donna Karan Cashmere Mist

 

Uğurlu çiçekleri: Kara gül, Kadife çiçeği, Kamelya

Uğurlu müzik: Halk müziği

Belirgin özelliği: İnatçılık, kararlılık

Negatif yönü: Aşın merak

İsteği: Yükselmek

Anlaştığı burçlar: Boğa, Başak

Anlaşamadığı burçlar: Koç, Yengeç, Terazi

Kariyerine yardımcı olacak burç: Terazi

Duygusal açıdan destekçi burç: Koç

Maddi açıdan en yardımcı burç: Kova

Evlilik için uygun burç: Yengeç

 

Oğlak Burcu Ünlüleri:

Benjamin Franklin, Henry Miller, Moliere, Isaac Newton, Elvis Presley, Joan Baez, Marlene Dietrich, Ava Gardner, Hz. İsa, Filiz Akın, Semra Özal, Federico Fellini, Rudyard Kipling…

 

2 Yorum

 1. Merhaba , ben burçlara inanan ve burç yazılarını merakla , severek okuyan biriyim.Oğlak burcuyum , yazınızı okudum ve inanamadım.İLK DEFA kelimesi kelimesine beni anlatan bir oğlak burcu tanımı okudum diyebilirim.Tebrik ederim .Kaleminize sağlık
  Sevgiler

 2. Merhaba , ben burçlara inanan ve burç yazılarını merakla , severek okuyan biriyim.Oğlak burcuyum , yazınızı okudum ve inanamadım.İLK DEFA kelimesi kelimesine beni anlatan bir oğlak burcu tanımı okudum diyebilirim.Tebrik ederim .Kaleminize sağlık
  Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz