Yay Burcu (23 Kasım / 21 Aralık)

0
174

Yay Burcu (23 Kasım – 21 Aralık)

Yay burçlarının en belirgin özelliği, hayata karşı fazlasıyla pozitif bir bakış açısı geliştirmiş olmalarıdır. Değişim, hayatlarının olmazsa olmazıdır. Her durumda ve koşulda farklılık ararlar. Yaylar ahlaki değerlere çok önem verirler ve bu değerleri kendi yaşamlarında uygulamaya çalışırlar.  Prensiplerinden  asla ödün vermezler.

Güvenilir ve açık fikirlidirler. Bu nedenle iletişim kurmakta hiç zorluk çekmezler. Bir çok farklı konuda yetenekli olabilirler, bu nedenle de farklı işlerde başarı elde edebilirler.

İlgilerini çeken konulara karşı aşırı merak gösterirler. Prensip sahibi olmaları ve değerlerinden ödün vermemeleri, iletişim konusunda zorluk yaşamalarına sebep olabilir.

Bu burcun insanları sıcak doğallıkları ve iyimserlikleriyle tanınırlar. Heyecanlıdırlar, hareketsiz duramazlar. Yaptıkları hatalardan ders almasını bilirler. Özgürlüklerine düşkündürler. Kurallara ve geleneklere karşı gelirler, kalıpçılıktan hoşlanmazlar. Pratik insanlardır. Ütopik olmayan eylemler yaparlar.

Fiziksel ya da duygusal özgürlükleri ellerinden alınırsa altüst olurlar. Adildirler. Başkalarını da savunur ve onları incitmekten çekinirler. Sportmendirler. Entelektüel çalışmalar yerine arkeolojik doğayla iç içe olan kültürel çalışmalardan hoşlanırlar. Özellikle binicilik sporu onlar için tutkudur.

Bilgi depolamayı severler. Yabancı insanları tanımak ve dillerini konuşmak çekici gelir. Bilinmeyeni keşfetmeye bayılırlar. Çabuk öfkelenen insanlar olmalarına karşın kötülük düşünmezler. Alışkanlıklarından kolayca vazgeçerler. Çoğu zaman gergin ve huzursuzdurlar. Gereksiz zamanlarda çok açık ve direkt konuşurlar.

Başkalarını bu yüzden incitebilirler. Bazen yapamayacakları şeyler için söz verirler. Hileli işlere yatkındırlar. Huzursuzluklarını kontrol edemedikleri zaman çevrelerini de huzursuz ederler. Yay erkeği neşeli ve şakacıdır. Aşkta ideali işitir. Onun için her zaman yedekte bir kadın vardır. Gerçek peşinde koşar ve çok meraklıdır.

Yay kadını sevgilisini geniş bir kesimden seçer. Erkeğin her özelliği onu çekebilir. Aşk ilişkilerinde yumuşak geçişler yaptığı için, eski sevgilileriyle dost kalır. Yay kadını çılgın ve neşeli adamlardan hoşlanır. Onları anlamak zordur, hele kontrol etmek imkansızdır.

Yay kadını açık sözlüdür ve bazen açık saçık sorularıyla, tüylerinizi diken diken edebilir. Başlarına buyrukturlar, aile bağlarına garip bir uzaklıkları vardır. Yay kızlarının çoğu arkadaşlıkla aşkı birbirine karıştırır. Sanat Yay kızlarını cezbeder. Meslek onlar için her şeyden önce gelir.

Yay anne babalar aydın yeniliklere açık olduklarından çocuklarının ilgilerini başarılı bir şekilde yönlendirirler. Bu burçta doğan çocuklar mutlu ve güler yüzlü olurlar. Arkadaş canlısı, paylaşmayı seven çocuklardır.

Hayata iyimser bakan, asaletli, herkesi dost bilen, arkadaş canlısı, sıcak kanlı ve samimi kimselerdir. Olduğu gibi görünür. Çabuk inanır. Merttir, kimseyi incitmek, haksızlık yapmak istemezler. Herkesten de bunları beklerler. Hareketli, neşeli ve esprilidirler. Ortama çabuk uyabilirler. Duruma göre espriler yapabilirler. Beğenmedikleri şeylere bıyık altından gülercesine alaya alırlar.

Genelde her sözlerinde, acıtmayan fakat dokunduran espriler vardır. Kırılsa da darılmaz; fakat hıncım sözleriyle iğneleyerek alır.

Çift karakterli ve değişken yapılı bu burç insanlarının 2 yönü vardır. 1. si, duygulu, içine dönük, kolay etki alan, çekingen olan yönü: ikincisi de cesur, ateşli, tedbirsiz, gururuna dokunulursa sözünü esirgemeyen yönü. Bunlardan biri ağırlıklı olabilir ya da 2 yönde yerine göre ortaya çıkar.

Özgürlüğü çok önemlidir. Seyahat etmekten, maceralar yaşamaktan, gezip görmekten çok hoşlanır. Aslında çok cesur değildir. Bir taraftan korkarken bir yandan da macera peşinde koşar. Aslında koşmasına da gerek kalmaz. Macera onu bulur. Her gezmesi, seyahati ya da günlük bir yaşamı sonunda genellikle anlatmaya değer, ilginç bir şeyleri vardır. Neşeli, canlı unutulmayacak anılarınız olsun istiyorsanız Yay insanıyla yolculuk edin. Seyahat arkadaşlıkları da problemsizdir.

Yaşam onlara çok şeyler verir. Öyle olaylar, öyle durumlarla karşılaşırlar ki; bunlardan çok derin ve anlamlı tecrübeler edinirler. Bunlar ona, hayatın sadece oyun ve eğlence olmadığını öğretir.

Kazandığı tecrübelerden ders alır, aynı yanlışları yapmamaya özen gösterir ve başkalarının da faydalanması amacıyla herkese akıl verir. Hatta çok bilgiçlik karşısındakini sıkacak dereceye varabilir. Her konuyu bildiğini sanmaya başlar. Sonuçta olgunlaşır fakat asla pinti, karamsar ve hareketsiz bir insan olmaz. O her zaman yaydan fırlamaya hazır bir ok gibidir.

Açık havayı, ferahı ve geniş alanları sever. Perdeleri çekik, panjurları kapalı bir evde oturamaz.

Maddi ya da manevi olarak kısıtlanmaktan, bağımsızlığının elinden alınmasından, sorumluluk altında kalmaktan çok korkar. Bunun için de bir yere, bir kişiye bağlanmak istemez.

Diğer taraftan sevdiği insanla olmak, bir şeyler paylaşmayı da arzu eder. Neye sahip olursa olsun sevdikleriyle paylaşmadıktan sonra onun için elindeki her şey değersizdir. Bilgisini, varını yoğunu, üzüntü ve sevincini paylaşmalıdır ki mutlu olsun. Aksi halde mutsuz, huzursuz ve huysuz olur. Yaşama küsmez fakat çok kırgın yaşar.

İleri yaşlarda birine bağlanmanın, sorumluluk almanın öyle korkunç bir şey olmadığını anlar fakat artık kimi şeyler için çok geç kaldığını görür.

Ateşli bir sevgilidir. Sevince çok sever. Hem sevgili hem de iyi bir dosttur. Sevdiği için her şeyi yapar. Onu kaybetmemek için hayatını bile ortaya koyar, her şeyinden vazgeçebilir. Ne isterse yapmaya, vermeye hazırdır. Fakat genellikle beklediğini bulamaz.

Aldatılırsa, severken terk edilirse çok yıkılır, ateşi söner fakat o yine de sevmeye devam eder. Bağışlar. En azından dost kalma yolları arar. Genellikle 2 ya da daha fazla ilişki yaşar. Bu ilişkilerden biri kötüdür fakat kendini zamanında kurtarabilir. Gizli aşk ilişkileri yüzünden çok acı çekebilir.

Sevgide olsun yaşamında olsun, tam olarak aradıklarını bulması uzun zaman alır. Bu süre içinde daldan dala konar. Kararsız, aceleci, değişken, çabuk meraklanıp ilgilenen fakat çabuk bıkan biridir. Fakat aradığını tam olarak bulunca son derece sebatkar olur. Bu sabır onun başarısı demektir. Konuya iyice dalar, aklım, zekasını sonuna kadar kullanır, zamanla ilgilendiği konuda çok bilgili, öğretici olur hatta eser bile ortaya koyabilir. Geniş alanda ün sahibi olmak arzusu vardır.

Cömerttir ve fedakarlık yönüyle tanınır. Kendinden çok ödün verir. Fakat verdiklerinin karşılığını bekler. Bu yüzden sıkıntıları bitmez, çünkü beklediğini bulamaz.

Çok üzülse de, yıkılsa da, haksızlığa da uğrasa yine iyimserlik ve affedicilik yönü filizlenecek bir aralık bulur. Sonuçta suçu kendine yükler, herkesi hoş görür, haklı bulur.

Kullanıldığının farkına çok geç varır. Ne zaman ki insanlar ondan uzaklaşırlar, o zaman anlar. Bir daha bu tongaya düşmemeye karar verir. Fakat ona ihtiyacı olan birini görürse dayanamaz.

İnsanların çaresiz, zavallı, muhtaç durumda kalmaları onu çok etkiler. Acıma ve yardım etme duyguları güçlüdür. Kendileriyle ilgili iyi olsun kötü olsun hiçbir sorunlarını saklamayı beceremezler. Hemen sevdiği, güvendiği birine açılmalıdırlar. Bu yüzden gizli saklı bir şeyleri yoktur.

Beklemeye, bekletilmeye tahammülleri yoktur. Bir şey olacaksa hemen olmalıdır. Hareketleri çok çeviktir. Yerinden bir ok gibi fırlar. Aklına geleni hemen uygulamak ister. Fakat dereyi görmeden paçayı sıvadığı için sık sık sükûtu hayale uğrar. Pişmanlığı en çok yaşayanlardandır. Bir de abartma huyları vardır. Bire 5 katarak anlatır. Bir zayıf noktaları da kendilerim çok fazla önemsemeleridir.

Gençleri çok severler, gençlerle birlikte olmaktan zevk alırlar. Sevilen bir öğretmendirler. Kısaca onlar asla yaşlanmaz, yarma umutla bakarlar. Daima, yarın yeni bir gündür.

Din, felsefe, bilim, eğitim, psikoloji konularına meraklıdırlar. Sadece öğrenmekle kalmayıp, bilgiyi dağıtıcı da olurlar. Bunun ötesinde evrensel boyutlarda yayılma, genişleme yapabilecek kapasiteleri vardır. 6. hisleri çok kuvvetlidir. Hiç bir neden yokken olacak bir şeyi hissedip ona göre davranabilirler. Eğer yapmamışlarsa, çoğu kez hissettikleri olur ve ah keşke yapsaydım, derler. İleriyi görme, gelecekte olanları bilebilme gibi bir özellikleri de vardır.

Din, felsefe, eğitim, öğrenim alanları, yazı yazma, eser verme, gazetecilik gibi meslek alanları onlara uygundur. Geniş çapta tanınan biri olmak isterler. Öğretmenlik yapabilirler. Sporcu olabilirler. Espri dallarında da başarılı olabilirler.

Yaşamı biraz daha ciddiye alıp, gerçeklere daha objektif bakabilmeliler. Aşırı özverinin de aşırı kendini düşünmekle, bir bakıma eşit olduğunu görerek, her şeye hemen atılmaktan vazgeçip biraz daha düşünerek hareket etmeyi öğrenmeleri iyi olur

Yay Burcu’nun olumlu Özellikleri

 • Pozitif
 • Dürüst
 • Çok yönlü
 • Öngörülü
 • Akıllı
 • Anlayışlı
 • İleri görüş
 • Metafizik
 • Etik
 • İdealist
 • Hayalperest
 • Ahlaklı
 • Açık fikirli
 • İyimser
 • Umutlu
 • Kaygısız
 • Neşeli
 • Açık yürekli
 • Cömert
 • Yardımsever
 • İnsancıl
 • Merhametli
 • Hoşgörülü
 • Gerçeği arayan
 • Kaşif
 • Maceracı
 • Gezgin
 • Açık sözlü

 

Yay Burcu’nun olumsuz Özellikleri

 • Aşırı prensipli
 • Kendini üstün gören
 • Kendini beğenmiş

 

 

Grubu: Ateş, pozitif

Gezegen: Jüpiter

Uğurlu günü: Perşembe

Uğurlu sayısı: 3, 12, 582, 943, 2334

Uğurlu taşı: Turkuaz, Opal, Ametis, Mavi Kalsedon

Uğurlu renkleri: Mor, Menekşe moru ve koyu mavi

Uğurlu kokuları: Nergis, Menekşe, Zambak

 

Eğlenceli ve maceracı kişiliğiyle uyumlu olacak biraz da oyuncu aşık tarafını tamamlayacak bir koku seçmelidirler. Şekerli kokular ve portakal çiçeği gibi meyveli çiçek kokularının enerjisi yaylara uygun olacaktır.

Parfüm Önerileri:
1. Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh
2. Guess Seductive
3. Clinique Happy

 

Uğurlu çiçekleri: Leylak, Salkım, Mor menekşe

Uğurlu müzik: Pop

Belirgin özelliği: Aktiflik

Negatif yönü: Alaycılık

İsteği: Ünlü olmak

Anlaştığı burçlar: Koç, Aslan

Anlaşamadığı burçlar: İkizler, Başak, Balık

Kariyerine yardımcı olacak burç: Başak

Duygusal açıdan destekçi burç: Balık

Maddi açıdan en yardımcı burç: Oğlak

Evlilik için uygun burç: İkizler

 

Yay Burcu Ünlüleri:

Azra Akın, Woody Allen, Ludwig van Beethoven, Walt Disney, Mark Twain, Kirk Douglas, Frank Sinatra, Jane Fonda, Mehmet AIi Birand, Zeki Müren, Winston Churchill…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here