Beta HCG Gebelik Testi Nedir Ne Zaman Yapılır?

1
262

Planlı ya da plansız gerçekleşen gebeliklerin tespiti için Beta HCG gebelik testi yapılmaktadır.

Korunmadan cinsel ilişki yaşadığınız zaman eğer sperm yumurtayı döllerse embriyo oluşur ve bu embriyo rahmine yerleşince gebelik gerçekleşmiş olur. Gebelik oluşunca vücut HCG hormonu salgılar. Embriyo oluşması rahme yerleşmesinin 4. günü itibarı ile kanda Beta HCG hormonu tespit edilebilir. İdrar ile sonucu görebilmek için 10-12 kadar beklemek gerekir. Bu da aslında adet gecikmesinin olduğu güne denk gelmektedir.

Gebelik testi idrar veya kan ile yapılabilmektedir.

Gebe olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, ya da bekliyorsanız, adetinizin geciktiği ilk gün eczaneden bir test alıp üzerine damlatacağınız idrar ile pratik bir şekilde sonucu öğrenebilirsiniz. İdrarda gebelik testlerini özellikle sabah ilk idrar ile ve aç karnına yapmak daha sağlıklı ve güvenilir sonuç vermektedir.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl yapılır?

Gebeliğin testte görülebilmesi için adetin gecikmesi gerekir.

  • Eczaneden alacağınız gebelik testinin kullanma talimatını iyice okuyun, her markanın kendi test yöntemi olabilir.
  • Temiz ve kuru bir kaba idrarınızı yapın.
  • Test materyalini düz bir zemine yerleştirin.
  • Kutudan idrar damlatmak için damlalık çıkacaktır. Bunu kullanarak alacağınız idrardan birkaç idrarı test materyalinin ilgili kısmına damlatın.
  • 5 dakika bekledikten sonra sonucu görebilirsiniz.
  • Sonuç okuma bölümünde iki çizgi için alan vardır. birisi testin doğruluğunu gösterir, diğeri de hamileliğin varlığını gösterir. Eğer her iki çizgi de görünürse gebelik var demektir yani sonuç pozitiftir. Eğer tek çizgi belirirse gebelik yok demektir yani sonuç negatiftir. Çizgi soluk ise, hamileliğin çok yeni olduğunu gösterebilir. Hiç çizgi görünmezse test geçersizdir yeni bir test alıp denemelisiniz.

Beta HCG gebelik testi pozitif sonuç,  negatif sonuca göre daha güvenilirdir. Yani negatif gösterse de kanda bakıldığında pozitif çıkabilmektedir. Mutlaka her tür adet gecikmesinde test sonucu ne olursa olsun doktorunuzla görüşmelisiniz, çünkü test gebelik gösterse de, sonuç dış gebelik gibi anomali durumlardan dolayı da  pozitif görünebilir.  Test gebelik olmadığını gösterse de gebe olma ihtimaliniz vardır.

İdrar testinin sonucuna göre emin olmak için kan testi yapıp sonra doktorunuza yorumlatabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. iki defa gebe kaldım her ikisinde de idrar test sonucu silikti. ikisi de devam etmedi, düşük yaptım. anlamıyorum acaba tam belirgin mi görmek gerekiyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz