Eğitim – Top Tutturuyoruz!

Top tutturmak için çaba sarfediyoruz. Yüreklendirme, cesaret verme, takdir etme, onaylama duygular otizmli çocukları daha çabuk geliştiriyor.

0
75

Merhaba Sevgili Anneler,

Dilerim yazdıklarım sizin için faydalı oluyordur.

Eğitime devam ediyoruz, bu kadar değil tabiki.

Evde top oynamak!

Ne acıdır ki yeni keşfettim, oğlum top tutamıyor.

Topu atıyorsunuz kafası, gözü neresi gelirse… Ha duvara atmışım çarpmış yere düşmüş ha oğluma atmışım… Çarpıyor yüzüne, yere düşüyor… 🙁 🙁

İçim acırdı, içim yanardı cayır cayır… 🙁 🙁  bir erkek çocuğu, 4 yaşını geçmiş, daha top tutamıyor. Ona top atıldığında korkuyor, gözünü kapatıyor 🙁 🙁

Aldım bir tane plastik top, bildiğiniz  market topu. Evde sürekli top atıp tutmaca oynadık.

Ama tezahuratlar, müzik olmazsa olmazımız, eğlence, alkışlar, çığlıklar…. oooo neler neler, öyle at – tut, at – tut değil.

Şenlik ile, müzik ile, tempo ile, eğlenerek …

Buna rağmen haftalarca tutturamadım o topu 🙁 Bunlar hikaye gibi, ama olmuyor 🙁

Vazgeçtim mi? Tabiki hayır. Her seferinde “oğlum bak böyle tutacaksın” diye gösterdim her seferinde! (bıkmak yok, vazgeçmek yok)

Sırf tutabilsin diye pamuk gibi attım, “korkma annecim ben senin canını acıtacak bir şey yapmam” diye mutlaka belirttim, korkmasın diye… Buna rağmen haftalarca tutturamadım 🙁

Ama vazgeçmedim!!!

Akşam oldu, saat kaç olursa olsun babasıyla oynadık.Bazen  biz oynadık o seyretti, bazen 3 ümüz oynadık, ikisi oynadılar, haftada 1-2, gündüz babam gelirdi, dedesiyle oynarlardı…

Balon tutturdum. Balondan korkmadığı için balon atıp tutmaca oynadık ve… Şu an tabi gün gün hatırlamıyorum ama 1-2 ay (ama her gün) uğraştıktan sonra 10 kez atsam 4-5 tanesini tutar hale geldi.

Tabi top tuttukça bizim evden çıkan sesler… Yine maç atmosferi, yine yarış pisti gibi :):):)

Yüreklendirme, cesaret verme, takdir etme, onaylama… vb duygular bu çocukları daha çabuk geliştiriyor.

Hadi oğlum, evet işte buuuuu, ahhh olmadı hadi bir daha, aaa bak baban da tutamadı (siz de tutamayın ve tutamamanın normal olabileceğini gösterin ve oyuna devam edin ki o da pes etmesin, zaten normali de bu) olsun devam devam hadi çabuk, aaa ben de tutamadım at bir daha bu sefer tutucam, aaaa yine tutamadım, bir daha at bu sefer tutucam, hadi şimdi sıra sende, bak tuttun süper, wwaaaooowww! ahh tam tutuyordun elinden kaçtı…. gibi  oyunlarla, gürültülü gürültülü, doya doya, dolu dolu!  Top atıp tutmaca oynayın.

Bizimki gibi korkuyorsa önce balon oynayın ama sadece balon değil. Biraz balon biraz top, balonun yumuşaklığından sonra topu tamamen bırakabilir aman dikkat! (Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem bu detayı doktorunuza bir danışın isterseniz )

Sevgiler ,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz