Emzirme ve Memeyi Nasıl Bıraktık?

0
176

Merhaba Sevgili Anneler,

Emziren tüm annelerin kara kara düşündüğü bir konudur sanırım bebeğini  emzirmeden kesmek.  Nasıl olmasın ki? Bu süreçte anneler, bir yandan bebeğim acaba sütüm olmadan doyar mı endişesini taşırken bir yandan da bebeği ile arasında oluşan bu duygusal bağın sonlanacağı kaygısını taşırlar.

Hele ki uzun süre emziren anneler için bu bambaşka bir süreç halini alır. Çünkü artık bebeğiniz emmeye alışmış, aç olmasa bile duygusal tatmin sağlamak için sürekli emmek istemektedir.

Yalnız değilsiniz. Emziren tüm anneler gibi siz de bu süreci en hafif şekilde atlatmak için mutlaka pedagog önerilerine kulak verin.

Ben, oğlum Yaman 12 aylıkken 5 günlük bir yurtdışı seyahatine çıkmak durumunda kalmıştım. Her ne kadar ek gıda alıyor olsa da rutin olarak günde 4-5 kez emen bir bebekti. Döndüğümde unutacağını sanmıştım, aslında bırakmaya kendimde hazır değildim. Gördüm ki; oğlumda hazır değilmiş beni görünce önce bir duraksadı sonra hemen aramızdaki bağı kurup emmeye başladı.

 

16. ayımızda  bu sefer yine iş nedeni ile 3 günlük zorunlu bir şehir dışı seyahatine çıktım. Artık emzirmeden kesmeye bende hazırdım. Çünkü büyüdükçe zorlaşmaya başlamıştı. Ancak bebeğim istediği için onun talebine karşılık vermemekte beni rahatsız etmekteydi.

Emzirme sürelerini kısaltmak istediğimde “Anneee” diyip boynunu bir tarafa doğru bükmesi yıllarca unutamayacağım anılarımdandır. İstiyorum diyordu nasıl kayıtsız kalabilirdim ki? Bu yüzden 16. Ayda da başarılı olamadık.

Nihayet 24. ayımızı sonlandırdığımızda emzirmeden kesmeye bu sefer çok hazır bir anneydim. Bunu tüm kalbimle hissediyordum. Peki ya oğlum? O neler hissediyordu?

Emzirmeyi bırakmadan 1 ay önce Yaman’a sütlerin artık biteceğini, yakın zamanda emmeyi keseceğimizi, onun büyüdüğünü ve artık ihtiyacı olmadığını sürekli olarak söyledim. Öyle ki eşim, çocuk bile inanmıyor buna, artık söyleme demeye başladı. Ben yılmadan tekrar ettim, nihayetinde öyle sorunsuz bir meme bırakma süreci yaşadım ki; yaptığım her şeye, 24 ay beklememe değdi. Çünkü oğlum beni hiç üzmemişti.

Peki nasıl bırakmıştık ? Bir gün oğluma: Yaman artık sütler tamamen bitmiş ve gelmiyor annecim dedim. İnanmadı elbette. Peki sütler uf olmuşlar görmek ister misin diye devam ettim. Meme ucuma koyduğum tuz partiküllerini kendisine gösterdim ve kendisi bu durumu bizzat görerek deneyimlemiş olduğu için de emmek istemedi. Ama altını çiziyorum güzel anneler tiksinmeden bıraktı. Bu yüzden meme ucuna acı şeyler sürüp çocuğun ağzının yanmasına da lütfen izin vermeyin.

Sonrasında bir kaç kez emmek için geldi gitti. Annecim uf olmuşlardı istersen açıp göstereyim, ama uf olsalar bile bana her zaman sarılabilirsin, kucağıma gelebilirsin şeklinde yönlendirdim. İnanmayabilirsiniz ama emmek istediği zamanlarda gelip bol bol sarıldı ve 1 hafta içerisinde de bu zaman aralıklarındaki emme isteği refleksinden tamamen kurtuldu.

İşte emmeyi bırakma süreci bizim bu kadar kolaydı. Anne mutluydu, bebek mutluydu.

Emzirmeyi Kesmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Bebeğiniz ek gıda alıyor mu?

Emmeyi az talep eder hale geldi mi?

Bebeğiniz bu sürece hazır mı?

Annesi olarak siz hazır mısınız?

Mutlaka sorgulayın.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ilettiği gibi mümkünse 2 yaşına kadar emzirin.

Anne yeniden hamile ise doktoru ile görüşerek emzirmeyi kesme sürecini tamamlamalı.

Emzirmeyi Keserken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

 

Emme süresini azaltın.

Teklif etmeyin ama isterse red de etmeyin.

Emmek istediğinde dikkatini dağıtacak başka bir yol bulun.

Dikkat dağıtmak ya da gıda vermek işe yaramadıysa meme ucuna bir şeyler sürün.

[zombify_post]

Önceki İçerikModern Pazarlama Araçları
Sonraki İçerikYakalandın! / Tag
Funda Çakar Deniz/ 1984 İstanbul doğumluyum. Evliyim ve #yamanikonun annesiyim. Liseyi Hacı Sabancı Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldum. Sömestr tatilinde tanıştığım sigortacılık mesleğine gönül verdim ve uzun yıllardır bu sektörde devam ediyorum. Aslen pazarlamacı olmakla birlikte son birkaç yıldır reklam ve iletişim alanlarında da çalışma fırsatı buldum. Yazmayı hep seven biri oldum, şimdilerde ise #yamanligunler #instagram hesabım ile minik oğlum Yaman sayesinde anne-çocuk yazıları, bebek gelişimi ve beslenmesi üzerine bildiklerimi ve annelik sürecinde öğrendiklerimi hesabımdan dostlarımla buluşturuyorum. Aynı zamanda organik ve doğal yaşam bağımlısıyım. Bu yüzden şimdilerde her şeyin özünü yitirdiğini düşündüğüm için bazı şeyleri kendi ellerimle yapmayı ve tariflerini paylaşmayı kendime görev edendim. Bedenim ve ruhum el verdiği sürece paylaşmaya devam edeceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz