Fizik Profesörü Stephen Hawking

0
274

32 yaşından beri ALS hastalığıyla mücadele eden ünlü İngiliz fizik profesörü, bilim insanı Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Fizik profesörü Stephen Hawking, Einstein’ın İzafiyet Teorisi üzerine çalışmış ve çalışmasının sonuçları 20. yüzyılın en büyük buluşları arasına girmişti.

Stephen William Hawking

08 Ocak 1942 – 14 Mart 2018

Kolej: Oxford Doğa Bilimleri

PHD: Kosmoloji/Cambridge (1966)

Uygulamalı Matematik ve Teorik Fizik (cambridge 1973-79)

Lucasian Professor of Mathematics (1979)

Uzmanlık Alanı: Evreni yöneten temel yasalar. Einstein teorilerini de kapsayan , quantum mekaniği, evrenin kökeni ve kara delikler.

Tez: “large scale structure of space-time” in 1971, (zaman ve uzayın geniş ölcekli yapısı)

En Ünlü Teorisi: Kara deliklerin atom altı parçacıklar yaydıkları üzerine “havking radyasyonu teorisi”

Kitap: “a brief history of time” zamanin kısa tarihi (1988). 9 milyon adet sattı. Best seller listesine giren ilk fizik kitabıdır.

Hastalık: Amyotrophic Lateral Sclerosis, (A.L.S.) 1963 yılında kolejde ilen belirtileri oluşmaya başladı. 1974 yılı itibarı ile durumu ağırlaştı ve 1980 yılı itibarı ile bakıcılara muhtaç hale geldi. Motor nöronların yüzde seksenini zamanla öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine zarar vermeyen bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti. Hareket edebilmek için bir elektrikle kumanda edilen tekerlekli sandalye ve iletişim için çene kasları ile kullanılabilen bir konuşma cihazı kullanıyordu. Konuşmak istediği anda, elindeki elektronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabilmekteydi. Bu şekilde Hawking, duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade ediyor ve kelime sıkıntısı çekmiyordu.

Hayatı: İlk eşi Jane kendisini aldattığı için ayrıldı. 3 çocuğu var. Boşanmasından sonra bakıcısı Elaine Mason ile ölümüne kadar evli kaldı.

Dünyaca ünlü fizikçi Hawking en son 25 Kasım tarihinde Vatikan’da “Evrenin Kaynağı” başlıklı bir konferans vermiş ve Papa Francis ile görüşmüştü.

Bilimsel araştırmaları 40 dan fazla dilde çevirisi yapılıp yayınlanan Stephen Hawking, özellikle bilim çevrelerinde Albert Einstein’dan sonra en büyük dahi olarak görülmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here