Girişimcilik İçin Başarının Sırrı

İyi bir fikre sahip olabilirsiniz, liderlik vasıflarınız çok iyi gelişmiş olabilir. İş planınızı yapmış, her ayrıntıyı hesaplamış olabilirsiniz. Unutmayın, başarı tek başına gelmez. İyi bir ekip organize etmeniz ve görev paylaşımı yapmalısınız.

1
319

Girişimcilik ve Start-up Firmalar

İş dünyasında girişimcilerin cesurca atılımlarda bulunmaları, her yıl finans ve ekonomi yazılarında okuduğumuz birbirinden farklı sektörlerdeki başarı hikayeleri hepimize ilham oluyor ve bir çok genç girişimci de girişimcilik açısından cesaretlendiriliyor.

Son yıllarda pazar payını sürekli arttıran bilişim ve teknoloji alanlarında inovatif fikirler ile ortaya çıkan yeni projeleri sıklıkla duyuyoruz.

En Büyük Hata Pes Etmek!

Genç girişimcilerin en büyük hatası hemen pes etmeleridir. Karşılarına çıkan ilk engelde, yaptıkları ilk hatada umutsuzluğa kapılıp fikirlerinin yetersiz olduğunu düşünüyorlar. Bu noktada panikleyerek, projelerinden vazgeçebiliyorlar. Bu vazgeçişin nasıl bir projenin hayata geçmesine engel olduğunu bilemeyiz tabi. Belki de global düzeyde başarılı olacak bir projenin ilk adımından vazgeçiyorlar.

İş Planı Yapmak Önemli

Girişim mutlaka iyi bir iş planı ile projelendirilip, uygulamaya alınmalı. Hangi sektörde olursa olsun, fikir varsa üzerinde detaylı bir çalışma yapılmalı.  İş planı yapılırken güçlü ve zayıf yönler somut olarak ortaya çıkarılabilir, proje ticari bir forma sokulur ve yatırımcıya sunulabilir. Bir girişimci projesine önce kendisi inanmalı, projenin her ayrıntısına hakim olmalı.

Projenizi ürün ya da hizmet haline getirmek, markalaşmak, pazara sunmak, rakip analizi ve pazarlama süreçleri için mesai harcamanız gerekiyor. Bir çok girişimci bu noktada nasıl hareket edeceğini bilmediği için proje hayal olarak rafa kalkıyor.

Girişimcilik ve Başarı
Girişimcilik ve Başarı

Mükemmel Kavramı Görecelidir!

Girişimcilik hayatınızı mükemmeli aramaya adayıp asla projenizi hayata geçiremeyecek olmanız demek değil! Adım adım gidin, projenizi basit tutup fazlara ayırın. Tamamlanan her fazı yayına alın, siz yeni faza geçmişken, gelen geri dönüşler sizin yayınladığınız faz üzerinde bir taraftan düzenleme yapmanızı sağlar. Bu şekilde hem projenizin ilk fazını hayata geçirdiğiniz için ekip olarak motivasyonunuz artacak hem de yorumlar ile daha iyi bir hale getirebileceksiniz.

Tabiki Hata Yapacaksınız!

İş planı yaparken öngöremediğiniz ayrıntılar olacak belki çok önemli sorunları görmeyeceksiniz. Her zaman her süreci kontrol edemeyebilirsiniz. Sakın bu durumda heyecanınızı kaybetmeyin. Aksine hatalardan deneyim kazanacağınızın farkına varıp daha çok sarılın projenize.

İstikrarlı Olun!

Kendinize ve projenize inanıyorsanız inatçı olun, istikrarlı olun. Projenin geleceğini şekillendirmek sizin elinizde. Sakın her engelde düşmeyin, düşseniz de kalkın devam edin. Bu şekilde daha başarılı ve deneyimli olmaya başlarsınız.

Duygusallığa Yer Yok!

Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Yakın çevreniz sizi desteklemeyebilir, anlamamış olabilir, ilgilenmeyebilir. Destek bulamayınca bir takım nedenlerle sizi engellemeye çalıştıklarında durmayın, devam edin. İşin profesyonellerine ulaşmaya çalışın, iyi bir takım oluşturun, aynı dili konuşacağınız ve projenin gelişimine katkı sağlayacak sohbetlere dahil olun.

Engelleri aşmak için çözümler aramak, başarı oranını artırmak, potansiyel problemleri oluşmadan engellemek için hesaplamalar yapmalısınız. Yapacak bir sürü şeyiniz varken duygusallığa takılmayın.

Bu Bir Takım Oyunu!

İyi bir fikre sahip olabilirsiniz, liderlik vasıflarınız çok iyi gelişmiş olabilir. İş planınızı yapmış, her ayrıntıyı hesaplamış olabilirsiniz. Unutmayın, başarı tek başına gelmez. İyi bir ekip organize etmeniz ve görev paylaşımı yapmalısınız. Fikir küçükken tek başınıza halledebildiniz pek çok konu zamanla üstesinden gelemeyeceğiniz bir hale dönüşebilir.

Genellikle, proje fikri hayata geçirildikten sonra yapılan en büyük hata iyi bir ekip kurmamış olmanızdır.

Çok zor dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız, doğru insanları bir araya getirmek işin en zor kısmı. Fikrinizi çok güzel bir tasarımla sunuma hazır hale getirirsiniz ama yazılımsal geliştirmesi, teknolojik altyapısı konusunda aynı kalitede iş çıkaracak bir ekip bulamayabilirsiniz.

Liderlik vasıflarınızı geliştirin. Bıkmadan, ekibinize öğretmeye, fikrinizi anlamalarını sağlamaya çalışın. Sizinle aynı hedefe aynı inançla koşmalarını sağlamaya çalışın. Doğru kişiyi doğru işe dedike etmek öyle bir anda olabilen bir şey değil, denemeniz gerekiyor. Ekibin motivasyonunu yüksek tutup, inanmalarını sağlarsanız ve kafalarında oluşacak soru işaretlerini kaldırırsanız birlikte başarabilirsiniz.

Hedefinize İstikrarla Yürüyün..

Sevgiler, Başarılar

Önceki İçerikSinema Filmi Aquaman
Sonraki İçerikDeren Talu Kimdir?
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

1 Yorum

  1. Hanife hanım her bir yazınızı keyifle okuyup sizi hayranlıkla takip ediyorum.her konuda bizi aydınlatmaya ve başarılarınızın devamını diliyorum.sevgiler….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz