Kahve Metabolizmanızı Hızlandırır mı?

2
277

Kahvenin içeriğindeki kafein dünyadaki en yaygın kullanılan psikoaktif maddedir. Kafein
günümüzde de yağ yakıcı destek olarakta kullanılmaktadır. Yağ yakımına destek olurken
metabolizmayı da hızlandırır.

Peki gerçekten kilo vermeye yardımcı mıdır?

Kafein sempatik sinir sistemini uyararak kendinizi daha iyi hissetmenizi ve uyanık kalmanızı sağlar.
Aynı zamanda da yorgun olduğunuz zamanlarda aktivite düzeyinizi artır. Egzersiz performansınızı da ortalama %11-12 oranında artırır.
Yağ yakımını artırır!
Kafein beyaz adipoz dokuda yağ yakımını destekleyen ana faktörü uyarır ve bu durumda yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca sempatik sinir sistemini de uyarması da yağ yakımını destekleyen bir durumdur.

Metabolizmayı hızlandırır!

Dinlenme halindeysen kalori yakımı metabolizma hızınız ile ilgilidir. Metabolizma hızınız ne kadar hızlı ise kilo kaybınızda o kadar kolay olacaktır.
Çalışmalar kafeinin metabolizma hızını %3-11 oranında artırdığını göstermiştir.

Uykuya dikkat!

Kafeinin metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisi kulağa çok güzel geliyor. Ancak enerjiyi de artırdığı için uyku kalitesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Uyku bozukluğu da kilo alımına neden olabilir. 17.00’den sonra kahve başta olmak üzere kafeinli içeceklerden uzak durmak sağlıklı bir tercih olacaktır.
Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük önerilen güvenilir dozu 400 mg kafeindir.

Kahvelerdeki kafein oranları ise şu şekilde,
Filtre kahve (240 ml) : 95-165 mg
Türk Kahvesi ( 65 ml) : 60 mg
Espresso ( 30 ml) : 50-60 mg
Nescafe ( 180 ml): 57 mg
Latte ( 240 ml) 35 mg
Kafeinsiz Kahve ( 125 ml): 3 mg

Detaylar için www.sernazcakir.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikAman Dikkat! “Seni selamlıyorum! Senin için kötü haberlerim var.”
Sonraki İçerikSinema Filmi Creed II: Efsane Yükseliyor
2008 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra 2015 yılında Yeditepe üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi yüksek lisansımı tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanı ile akademik kariyerine ulaştım. Profesyonel meslek hayatımımda 10 sene boyunca Çengelköy Ülkü Hastanesi, Maltepe Denge Tıp Merkezi ve Özel Göztepe Hastanesi’nde çalışarak klinik vakaların tedavisi, bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası hasta takibi, gebelik dönemi, anne ve çocuk beslenmesi, zayıflama sürecinde danışan takibi konusunda uzmanlaştım. Mayıs 2018 itibari ile bu edindiğim bilgi ve tecrübelerimi en büyük hayalim olan kendi kliniğimde hizmetinize sunuyorum. Bu sürede birçok televizyon programına katıldım, dergi ve gazetelere yazılar hazırladım ve devam etmekteyim. Bu güne kadar binlerce insana sağlıklı beslenmeleri ve sağlıklı yaşamaları için danışmanlık verdim. Amacım, sizlere doğru beslenmeyi öğretmek ve bunun kalıcılığını sağlamak. Unutmayın hayatınızın anahtarı sizin elinizde! Diyet yapmak zor değil. Yeter ki buna hazır olduğunuzu hissedin. Kararınızı verdiyseniz başaramayacağınız hiç birşey yok. Hazırsanız Başlayalım mı?

2 Yorum

  1. Kahve içtiğimde özellikle sütlü ise, tokluk hissi veriyor ve kahvaltı yapmadan uzun bir süre idare edebiliyorum. Benim metabolizmam bu şekilde daha iyi çalışıyor gibi hissediyorum. Eğer kahve içmezsem hem kendime gelemiyorum hem de daha hızlı kilo alıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz