Otizm Sürecinde Okul Seçimi ve Tatil

0
129

Merhaba ,

Okul arıyorum !

Okula önce ben gidiyorum konuşmaya, beğenirsem eşimi çağırıyorum ve oğlumu da alıp beraber gidiyoruz.

Evet şimdi yazacaklarımı unutmayın lütfen çünkü daha sonra karşınıza nasıl çıkacak göreceksiniz.

Otizm Sürecinde Okul Seçimi

**** Evimin yanında bir okul vardı, gittim görüşmeye. Okulu beğendim aslında, iyi, ciddi, okul gibi okul ama “dini eğitim veriyorlar” bu benim istediğim bir şey değil. Bu konu hakkında detaylı bir şey yazmaya , polemiğe girmeye gerek yok. Dini eğitim verilsin istemiyorum o kadar.

Her şeyi beğenmeme rağmen çıktım okuldan. Merdivenlerden inerken içimden bir ses inşallah bu okula gelmek zorunda kalmam dedi. Çünkü eşime bahsetmeyi bile düşünmüyorum. **** 

Sonra,

Oğlumun 3 yıl gittiği anaokulunun yanında bir okul vardı, gittim görüştüm fena değil, aslında  beğenmedim ama dini eğitim yok diye kabul ettim. Bahçesi bile yok, eşim geldi, bu çocuk teneffüste nerede oynayacak bahçe bile yok dedi ben ısrar ettim kabul ettirdim. Okul da çocuğun tavrı, bilgisi  vb… bakmadan aldı, yaptı kaydını. Okul seçimi tamam.

Otizm Sürecinde Okul Seçimi
Otizm Sürecinde Okul Seçimi

Alan memnun – satan memnun hesabı. Onlar öğrenci avında, ben oğlumu bir okula kaydettirebilme çabasındayım… Ne çocuğa baktılar ne soru sordular doğru düzgün…

Kayıt oldu çok şükür! Ohh rahatım artık.

Okullar açılana kadar anaokuluna devam. Yazın, sıcakta evde kalmasın diye her zamanki gibi gönderiyorum okula.

Tatil Zamanı

Ağustos sonunda kayın biraderim evleneceği için köye gideceğiz. Ama ben öncesinde de bir şeyler yapmak istiyorum fakat eşimden ses çıkmıyor. Bir gün ona dedim ki;

– “Ne yapacağız bu yaz nereye gideceğiz” dedim. Döndü, lakayt bir tavırla “köye gideceğiz ya işte” dedi.

– Bu mu dedim senin tatil planın.

– Evet dedi.

– Koca bir kış 365 gün bekliyoruz ( hele ki bu kış ne kadar geç geldi, insan istiyor ki ailecek bir tatil planımız olsun ) 1 hafta doğru dürüst tatil yapamayacak mıyız dedim.

– E ne istiyorsun, köy tatil değil mi dedi.

– Ya ben bu çocuğun canını çıkardım okul – psikolog – eğitim  diye diye, bak yaz oldu evde oturtmuyorum yine, okula gönderiyorum 1 hafta deniz tatilini haketmedi mi oğlum dedim.

– Ben yoğunum ağustosun sonuna kadar izin alamam ancak eylülde alabilirim dedi.

– Alt tarafı 1 hafta tatil onun içinde eylüle kadar bekletemem ben bu çocuğu, senin işin yüzünden bütün kış biz yeteri kadar fedakarlık yaptık sen 1 hafta bile izin alamıyorsun. Bu çocuğun babası sensen annesi de benim, ben alırım çocuğumu giderim tatil yaparım sana gerek yok”  dedim.

Özlü Bir Söz: *** Sürekli eksik olan, bir süre sonra gerekli de olmuyor…  ***

Ayyynen öyle! Çok kritik, önemli, gerekli, zor durumda olduğum ne zaman yanımdaydı ki şimdi tatil için onu bekleyeceğim! (Sadece her şeyin parasını ödüyor hiç ses çıkarmadan. Adam tam muhasebeci işte. Sen her şeyi yap hallet ben sadece para işine bakayım, oh ne ala …)

Haketmemiş mi sizce? 1 hafta ya 1 hafta tatil alt tarafı, onun için bile eylülü bekleyeceğiz, deniz soğuk olacak, hava soğuyacak, millet gitmiş olacak biz tatil yapacağız.

Annemi aradım ben oğlumla Ayvalığa gidiyorum gelir misin dedim, şaşırdı, kızdı, uzatmayayım annemle gittik (oğlum çok sever Ayvalığı, tavsiye ederim kesinlikle güzel bir yer çocuklar eğleniyorlar lunaparkı var kocaman ). Eşim arabayla bizi cumartesi götürdü pazar akşamı otobüsle döndü, arabayı da bana bıraktı ki her akşam lunapark a gidelim diye.

1 hafta çok keyifli ve güzel geçti. Cuma eşim tekrar geldi.

Cumartesi oldu, tam 1 gün sonra döneceğiz eve, eşim havuzun kenarında kızın birini kesti gözümün içine baka baka, özellikle, canımı acıtmak için, karşısında ben yanında oğlu otururken …

Ayy varya… Saydırdım tabi, şimdi onlara, detaya gerek yok. Ama bu yaptığını unutmayacağım yazdım bir kenara hava-yol-su olarak dönecek ona merak etmeyin. Özlü Söz : *** Güven bir ayna gibidir, bir kere kırıldı mı HEP çizik gösterir … *** 

unutmayın bunu 

***Bir kadının hayal kırıklığı milyonlarca cam parçasından daha keskindir ***

Oğlum eğlendi mi eğlendi, deniz, havuz, lunapark, dondurma … hepsine doyurdum oğlumu. Her akşam götürdüm lunaparka ve her gün dondurmasını yedi.

Ben amacıma ulaştım !

?

İkinci Tatil Köyde

Ağustos sonunda da köye gittik. Düğün nedeniyle gittiğimiz için ev kalabalıktı. Görümcemin küçük bir kızı var, bizimki ile oynadılar, eğlendiler.

Kalabalık, köy, görümcemin kızı… oğlum öyle mutlu ki anlatamam.

Aile ile görüşmek çok önemli sevgili anneler. Terapi den bile faydalı emin olun ben yaşadım ve gördüm.

Yine yaylaya çıktık, akşamları zifiri karanlık ama ev kalabalık olunca …

Keyifli ve güzel birkaç gün daha geçti.

Bu 2 tatil de oğluma çok ama çok iyi geldi. ” Değişiklik, temiz hava, aileler ile görüşme, tatil, çocuğun en sevdiği şeyleri yaparak tatil yaptırma ”  bu yazımın  şifreleri bunlar.

Sevgili anneler, bu çocukların ilacı biziz, bizden başka kimse kurtaramaz onları ( ya da bakan ve çocuğu annesi gibi çok iyi tanıyan kimse ).

Eşinize gerekirse kafa tutun ve çocuğunuza iyi gelecek olan şey ne ise onu yapın! Bırakın kocayı filan çocuğunuzu düşünün ve çocuğunuzu kurtarmaya odaklanın!!!

İyiki gitmişim. Her şeye rağmen iyiki alıp oğlumu gitmişim tatile …

Okul seçimi dışında Otizm sürecimiz ile ilgili diğer detayları merak ediyorsanız diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz