Sigorta Acenteleri Neden Dijital Ajans ile Çalışmalı?

0
346

Günümüzde her şey profesyonel ellerde hayat buluyor.

Değişen ve gelişen dünyayla birlikte teknolojik ihtiyaçlarımız da değişti.

Dijital dünyada var olmak, tüm şirketler gibi sigorta acentelerinin de kaçınılmaz ihtiyacı haline geldi.

Sosyal medya kullanımının her geçen gün artması, insanların geleneksel medyadan uzaklaşıp yeni medya araçlarına yönelmesi, reklam maliyetlerinin geleneksel medya mecralarına göre daha düşük olması, sonuçlarının ölçülebilir olması ve bu süreçlerin profesyonel yönetiminin gerekliliği, sigorta acentelerinin dijital ajanslara olan ihtiyacını arttırmaktadır.

Peki dijital ajanslar sigorta acentelerine neler kazandırır? Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Acente hakkında ön araştırma yaparak doğru tespitlerde bulunur
  • Acentenin dijital varlık göstermesini sağlamak için hazırlık ve kontrolleri yapar.
  • Acenteye özel dijital pazarlama stratejileri oluşturur
  • Acentenin ürün satışını arttırıcı çalışmalar yapar
  • Marka konumlandırması, akılda kalıcılık için dijital aksiyon planı yapar
  • Acente için kreatif projeler üretir
  • Acentenin doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar
  • İzleme ve raporlama ile yapılan çalışmaların faydasını ölçer

Peki daha somut dijital pazarlama örneklerinden yola çıkacak olursak profesyonel bir ajans sigorta acentesi için ne yapabilir?

Sosyal Medya Reklamları

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun sosyal medya kullanıyor olmasından dolayı uygun mecralar belirlenerek hedef kitle bazında reklam kurgulanabilir.

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi kanallarda verilen reklamlar sosyal medya yönetimine de destek verir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hedef kitlenin belirlenmesi ve bu doğrultuda kampanyanın türüne ve ürüne uygun sosyal medya kanallarının tercih edilmesi verimin arttırılmasıdır.

Daha somut bir örnekle açıklamak gerekirse, örneğin sosyal medya sayfalarında Trafik Sigortası görseli paylaşıldı. Bu görsel, yaş kırılımı, ilgi alanı, demografik dağılım, lokasyon gibi belirlenecek kriterler ile Facebook, Instagram, Twitter gibi seçilen mecrada reklam yoluyla öne çıkarılabilir. Lokasyon seçimi önemli, mesela reklamınız sadece hizmet verdiğiniz bölgede mi gösterilmeli yoksa Türkiye genelinde mi? Ya da istediğiniz herhangi bir ilçede mi? Buna da siz karar verebilirsiniz.

Google Adwords Reklamları

Google’de arama yapıldığında konuyla alakalı ilk sıralarda çıkmak hedef kitleye ulaşmak için oldukça önemli. Çünkü son kullanıcı bir şey aradığında karşısına tam da istediği şeyi çıkaran bir yapı var.

 Bu noktada devreye Google Adwords reklamları giriyor.

Web sitemizdeki herhangi bir sigorta ürününü Google reklamları yoluyla daha fazla kişiye ulaştırmak ve satmak istiyoruz.

Konut Sigortası özelinden yola çıkacak olursak; son kullanıcının bu ürüne ihtiyacı olduğunda Google’da hangi kelimeleri kullanarak arayacağını tahminleyip, bu kelimeleri analiz edip bütçe planı yapılarak reklam hazırlanır. Seçilen bu kelimelerin tıklama başına maliyetleri, süre, lokasyon gibi hedef kitle belirlemesi yapılır.

Reklam verilirken kişilerin reklama tıkladığında ulaşacakları bir sayfa hazırlanması önemli. İlgisini çeken ve form doldurup iletişim bilgilerini bırakacağı bir yapı ile kurgulanan sayfa son kullanıcıyı yönlendiren nitelikte olmalı. Böylelikle reklam amacına ulaşmış, verim sağlanmış olur.

Tabi eğer online teklif ve poliçe süreçleriniz var ise, reklam direk o sayfaya yönlendirilir, bu şekilde hızlı aksiyon alınacaktır.

Influencer Marketing (Hatırlı Pazarlama)

Sosyal medya kanallarında takipçi sayısı yüksek olan kullanıcılar, düşünce ve tecrübelerini paylaşarak takipçilerinin görüşlerini doğrudan etkiliyor.

İnceledikleri bir ürün ya da marka ile ilgili yorumlarını, deneyimlerini takipçilerine de aktarıyor ve bu şekilde takipçilerini yönlendirmiş oluyor.

Bu çalışma markalar açısından da oldukça cazip bir kanal olmaya başladı.

Acente açıcından bakarsak, özellikle dijital projeler yapıyorsanız, internet üzerinden satış konusunda bir altyapı geliştirdiyseniz, Influencer Marketing, ürün satışına doğrudan etki edecek önemli yöntemlerden biridir.

Reklamcılık faaliyetleri alanında yeni bir yükseliş trendine sahip olan influencer marketing sizlerin reklam ve pazarlama ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla geniş kitlelere duyurmaktadır. Eğer böyle bir fikriniz var ise influencer marketing ajansı CCMedia ile çalışmanızı önerebilirim. CCMedia bu konuda uzman kadroları ve tecrübeli iş ortakları ile sizleri üst seviyeler çıkaracaktır.

E-mail  Pazarlama

Doğru hedef kitleye, doğru zamanda gönderilen e-mail bilgilendirmeleri acentelerin ürün satışı ve kampanya süreçlerini şekillendirmektedir.

Email gönderiminin en önemli özelliği, kişiselleştirilerek gönderim yapılabilmesi ve sonrasının detaylı olarak raporlanabilmesidir. Böylelikle raporları inceleyerek, ikinci aksiyon planı yapabilir, satış stratejisi kurgulanabilir.

Seeding (Sözlükler, Bloglar ve Sosyal Mecralarda Marka Konumlandırma)

Adeta dijital mahkemeler olan sözlük ve bloglarda profesyonel çalışmayla hedef kitleyi ikna edebilecek doğru imaj çalışması yapılarak ürün satışına katkı sağlanabilir.

Bu çalışma da aslında, bilgi almak isteyen kişileri yönlendirici nitelik taşıması dolayısı ile önemli ve etkili bir yöntemdir.

İyi bir dijital ajans sizin ve şirketinizin hedeflerine en kısa sürede ulaşmasını, başarı basamaklarını hızla tırmanmasını sağlar.

‘Profesyonellik başarı getirir’ anlayışından hareketle yoluna devam eden şirketlerin dijital karnelerinin iyi olduğunu göreceksiniz.

Dijitale doğru bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, unutmayın; Profesyonel dokunuşlar her zaman ses getirecektir!

Önceki İçerikİnsan Odaklı B2B Pazarlama Şirketinizi Yeni Bir Boyuta Taşıyor!
Sonraki İçerikFlatliners : Çizgi Ötesi
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz