Sinema Filmi: Hayal Adası / Blumhouse’s Fantasy Island

0
80

Yapım Bilgileri

“Hayal Adası/ Blumhouse’s Fantasy Island” filminde gizemli Bay Roarke uzak ve tropik bir adadaki lüks bir tatil köyüne gelen şanslı misafirlerinin en gizli hayallerini gerçeğe dönüştürmektedir. Fakat, hayalleri kabusa dönüştüğünde bu misafirlerin adadan kaçmak ve hayatlarını kurtarmak için adanın gizemini çözmeleri gerekecektir.

Columbia Pictures ve Blumhouse bir Tower of Babble yapımı ve Jeff Wadlow filmi olan “Hayal Adası/ Blumhouse‘s Fantasy Island” filmini sunar. Filmin oyuncuları: Michael Pena, Maggie Q., Lucy Hale, Austin Stowel, Jimmy O. Yang, Portia Doubleday, Ryan Hansen ve Michael Rooker. Yönetmen Jeff Wadlow. Filmin yapımcıları: Jason Blum, Marc Toberoff ve Jeff Wadlow’dur. Filmin senaryo yazarları: Jeff Wadlow, Chris Roach ve Jillian Jacobs. Couper Samuelson ve Jeanette Volturna filmin yapımcı yönetmenleridir. Görüntü yönetmeni Toby Oliver, ACS. Yapım tasarımcısı Marc Fisichella. Filmin editörüSean Albertson, ACE. Kostüm tasarımcısı : Lisa Narcia. Film müzikleri Bear Mccreary tarafından yapılmıştır. Oyuncu kadrosunun oluşturulmasında görev alanlar; Terri Taylor, CSA, Sarah Domeier Linda, CSA ve Nikki Barret, CSA.

Hayal Adası / Fantasy Island Fragman

Film Hakkında 

Hepimizin hayalleri vardır. Belki kendimizi güzel, tropikal ve her şeyin mümkün olduğu bir adada hayal ederiz. Ya da hiç yaşama şansına sahip olamadığımız bir hayatı yaşadığımızı. Veya geçmişimizde pişmanlık duyduğumuz bir hatayı düzeltmeyi hayal ederiz. Ya da belki hayalimiz çok daha karanlık bir şeydir…Öyle bir hayal ki ,gerçek hayatta asla olamayacak ama sadece hayal gücümüzle gerçekleşebilecek bir şey. Siz yine de ne dilediğinize çok dikkat edin. Hayal Adası’nda her fantezi gerçeğe dönüşebilir … Fakat hayallerin de bir bedeli vardır.

Filmin merkezinde beyaz takım elbisesi ile hayallerin gerçekleştiği o adanın yöneticisi gizemli Bay Roarke bulunuyor. Bay Roarke hayallerini gerçekleştirmek üzere bu adaya gelen misafirleri karşılar ancak onları bir konuda uyarmayı da ihmal etmez; Hayalleri gerçekleştirmenin sonuçları istenildiği gibi olmayabilir de.  Blumhouse markası ile korku filmi hayranlarına bu türün en iyi filmlerini getiren yapımcı Jason Blum şöyle diyor; “ Bu film hayallerin gerçekleştiği en iyi film. Bütün fantazilerinizin gerçeğe dönüştüğü sihirli bir yere gitmek ve orada her şeyin kötü sonuçlanması. İşte bu tam da bu tarz korku hikayelerine uygun bir durum.”

Blum’a göre bu film tam da Blumhouse tarzı eserlere uyan bir film oldu. Bu filmi bir Blumhouse filmi yapan şey, onun karakter, dram ve hikayeye odaklanmaya çalışmasıdır. Korkutucu olan ne varsa, hikayenin anlatımından ve karakterlerin oyunculuğundan kaynaklanıyor. Hayranları “Hayaller Adası/ Blumhouse’s Fantasy Island” filmini izlemeye gittiklerinde görecekler ki, filmdeki hayallerin gerçekleştiği ada dışındaki her şey oldukça gerçekçidir. İşte bu da filmin daha korkutucu olmasını sağlıyor.”  Bu proje, yapımcı Mac Toberoff’un filmin haklarını Gene Levitt’den alması ile ortaya çıkmıştır. Gene Levitt ikonik televizyon dizilerinin yaratıcısıdır. Bu diziler Columbia film şirketinde çekilecek potansiyel bir film için de “ Ne dilediğine dikkat et” sloganı ile zemin oluşturmuştur. Ardından ortak yazar/yönetmen/yapımcı ve daha önce önemli bir Blumhouse yapımı olan “Truth or Dare” filminin yönetmeni Jeff Wadlow, Blum’a doğaüstü bir hikaye fikri olduğunu söyler. Bu fikir ‘Fantasy Island‘ dizisinden ilham almıştır. Blum şöyle der, “ Jeff’in fikri bana gerçekten çok heyecan verici geldi. Ben var olan  materyaller ile çalışmayı ve onları yeniden oluşturmayı seviyorum. Bu film ile bunu gerçekleştirme şansı yakaladım.”

Bu film fikrinin harika olduğu ortadaydı. Gene Levitt tarafından yaratılan orijinal TV dizisinde Bay Roarke rolünde Ricardo Montalban rol alıyordu. Bu dizi yedi sezon yayınlanmış ve ikonik hale gelmişti. Bu program toplumda öyle bir yer etmişti ki programı seyretmemiş olanlar bile hakkında bir şeyler biliyordu. Blum, Wadlow’un bu projesine çok inanıyordu. Eğer “Fantasy Island” TV dizisindeb ilham alan bir proje yapacaksak neden bu işin en iyileri ile çalışmayalım diye düşündü. Böylece filmin yapımcısı programın yayın haklarını elinde tutan Sony Pictures ile görüştü ve bunun ne kadarının mümkün olabileceği konuşuldu. Blum şöyle diyor; “Ona konuyu açtıktan bir ay sonra Jason beni aradı ve şöyle dedi; “Demek ‘Fantasy Island  (Hayal Adası)’ı seviyorsun öyle mi? “Şey evet, yani kim sevmiyor ki!” Diye cevapladım onu. O da şöyle dedi, ‘Bu dizinin bir film versiyonunu mu çekmek istiyorsun?’ Bu mümkün mü diye sordum. ‘Evet programın hakları bende’dedi. Ben de Tamam o zaman dedim. Ve böylece işe koyulduk .”

Wadlow bu filmi çekme fikrinin ona doğal bir şekilde geldiğini çünkü filmin konusunun zaten  ilham aldıkları projede var olduğunu belirtiyor. Wadlow şöyle diyor , “Orijinal projeyi  karanlık, sihirli ama bir o kadar da gerçekçi olması sebebi ile hep sevdim. Programda gerçek duygular ve gerçek karakterler vardı. Yine de bu karaketrleri o kadar gerçeküstü bir şekilde yansıtıyorlardı ki, programda hep bir karanlık yan vardı. Bu karakterler hayallerin hep bir bedel karşılığında gerçeğe dönüştüğü algısını kabullenmişlerdi ve bizlere de bunu her hafta farklı bir yolla gösteriyorlardı.”

Wadlow’’a göre bazı genç izleyiciler orijinal projeyi bilmeyebilirler ama bu filmi daha da cazip hale getiriyor. Wadlow bunu şöyle ifade ediyor; “Bence böyle bir birikimi yeniden şekillendirmek gerekir. Eğer böyle büyük bir materyale sahipseniz ve bu birikim toplumun genç kesimi tarafından pek de bilinmiyorsa, onu topluma tekrar tanıtma zamanı gelmiştir. Bu birikimi alır ona bazı yenilikler eklerseniz, onu hem projeye aşina olmayan yeni nesile sunarsınız hem de eski hayran kitlesi ile bu yeni nesli birleştirirsiniz.

Wadlow ve senaryoyu onunla birlikte yazan ortakları Chris Roach ve Jilian Jacobs’ın filmin nasıl olması gerektiğine karar verdikleri sırada yaptıkları ilk şey hayal kurmaya başlamaktı. Wadlow şöyle diyor; “Yaptığımız ilk iş bu filmde ne tür hayaller olabileceğini listelemekti,  tabii ki en derin, en duygusal hayaller olduğu gibi yüzeysel ve eğlenceli hayallere de yer verdik. Şunu hep aklımızda tuttuk, evet fantaziler gerçekleşecekti ama asla beklediğiniz şekilde sonuçlanmayacaklardı. Aslına bakarsanız misafirlere ve izleyicilere şunu belirttik, biz bu anlamda hiç kimseyi kandırmayacağız.”

Wadlow için önemli olan bir diğer nokta da, materyalin bazı orijinal öğelerine ve ana temalarına bağlı kalmaktı.Örneğin Bay Roarke’un her zaman giydiği beyaz takım elbise gibi. Wadlow şöyle diyor; “Film bir uçağın adaya gelmesi ile başlıyor. Bence bu çok önemli. Filmin oluşma aşamasında, filme misafirlerin adaya gelmeden önceki hayatları ile mesela evlerinde başlamamız fikri ortaya atıldı ama ben buna karşı çıktım.Tıpkı orijinalindeki gibi onlarla ilk olarak uçaktan indiklerinde karşılaşmalıydık. Bu orijinal materyale körü körüne bağlı kalmak değildi. Böylesi çok daha şık olacaktı. Böylece misafirlerle ilk tanışmamız adaya vardıklarında oldu.” Orijinal materyalden filme aktarılan bir diğer yapısal öğe de filmdeki dört hayalin iç içe geçmesiydi. Wadlow bunu şöyle ifade ediyor; “Filmin büyük kısmında bu dört farklı hayali, farklı karakterler ile birleştirerek sanki orijinal programın iki bölümünü birden izliyormuşsunuz gibi yansıttık. Ayrıca sizlere bu dört hayalin nasıl sürpriz  bir şekilde ele alındığını da gösteriyoruz. Bence var olan bu yapıda değişiklikler yapmadan önce onu filmde işler hale getirmek önemliydi.”

Wadlow seyircilerin bu karanlık hayalleri izlerken sanki onları yöneten kendileriymiş gibi hissederek eğlenmelerini umduğunu söylüyor. Wadlow şöyle ifade ediyor; “Biz seyircilere öyle bir hikaye sunuyoruz ki, insanlar bizim karakterleri bilinçli bir şekilde zorlu bir sınamadan geçirdiğimizi biliyorlar. Bu zorlu sınama, karakterlerin olgunlaşmalarını ve değişmelerini sağlarken aynı zamanda da onların hayallerini ummadıkları şekillerde yaşamalarını sağlıyor. Umuyorum ki, seyirciler bu süreçten hoşlanır ve filmdeki karakterlerin derslerini almalarını biraz da keyifle izlerler.

Bay Roarke Hakkında

Bütün bu hayallerin ortasında Michael Pena tarafından canlandırılan Bay Roarke karakteri yer alıyor. Wadlow şöyle ifade ediyor; “Michael Pena’nın bu role kattığı en sevdiğim şey, karakteri hem çağımıza ait, hem de zamansızmış gibi yansıtabilmesi. Bunu onun kadar iyi becerebilecek başka bir aktör tanımıyorum. Filmin başında Bay Roarke karakterini gölgede tutmak ve onun biraz da gizemli  kalmasını istedik. Hikaye ilerledikçe onun üzerindeki gizemi kaldırarak seyircinin Bay Roarke’a olan bakış açısı ile oynamaya karar verdik. Bay Roarke kimi zaman komik, kimi zaman sinsi, bazen kaba bazen de inanılmaz mesafeli. Filmin büyük kısmında seyirciler Bay Roarke’un kötü niyetli olup olmadığını sorgulayacak, Bay Roarke acaba filmdeki bu karakterlerin başlarına kötü şeyler gelmesini mi istiyor? Kendilerine şu soruyu soracaklar, ‘Bay Roarke bunu neden istesin? Yoksa onlara acı bir ders mi vermek istiyor?’ Biz seyirciyi her zaman merakta bırakarak onların kendilerine ‘Bu adamın sırrı nedir?’ diye sormalarını istedik.”

Wadlow ayrıca şunu da ifade ediyor ki; “Filmin çoğunda Bay Roarke’un bu ada ile olan ilişkisi pek net değil. Bu ada ona mı ait yoksa o da adanın bir parçası mı? Sanırım film ilerledikçe Bay Roarke’ın ada ile ilişkisi daha önemli bir hal alıyor. Ada’nın  kendisinin aslında bir karakter olduğunu fark etmemizle bu güç ilişkisini sorgulamaya başlıyoruz.”

Pena şöyle ifade ediyor; “Bay Roarke da hayal adasında kendi yolculuğunu yaşıyor aslında. Onun tek bir kuralı var, o da her hayali kendi doğal sonucu ile görebilmek. Ayrıca Bay Roarke, insanları bu hayallerin her zaman istenildiği şekilde sonuçlanmayacağı konusunda uyarıyor.Tüm film boyunca açığa kavuşmayan bazı şeyler de var örneğin, Bay Roarke’un bu adayla olan bağı nedir? Ya da bu hayalleri yöneten kişi  kim? Bay Roarke mu, yoksa adanın kendisi mi? Bay Roarke kendisinin de ifade ettiği gibi bu adanın hizmetinde mi yoksa adayı o mu kontrol ediyor? Ya da Bay Roarke aslında adanın bir parçası ve yansıması mı?”

Pena, Bay Roarke karakterini oluştururken orijinal programdaki Bay Roarke karakterini efsanevi bir şekilde canlandıran Ricardo Montalban’dan ilham aldığını ifade ediyor. Pena şöyle diyor; “Montalban’ın oyunculuğu aklımda, hafızamda büyük bir yer edinmiş. Bu etkileşimin en büyük sebebi sanırım Montalban’ın Meksika kökenli bir Amerikalı olması olabilir. Ben sadece onun yaptıklarının bir kısmını aldım, bu bir taklit değildi, onun yaptıklarını kişiselleştirmekti. En çok etkilendiğim şey Montalban’ın aksanı oldu. O zamanlar tam da ‘Narcos’ dizisinin çekimleri yeni bitmişti ve ben bu dizi için yedi ay boyunca  Mexico  City’de  kalmıştım. Orada İngilizce’yi çok belirgin bir İspanyol aksanı ile konuşuyorlar ve bence bu çok etkileyici.”

Hayaller Hakkında

Wadlow’a göre “Hayal Adası/ Blumhouse’s Fantasy Island”  filmi, Blumhouse markasının tarzı ile birebir örtüşüyor, çünkü filmin ana fikrinde hikayeleştirmeye olan inanç yatıyor. Wadlow şöyle diyor, “Hikayenin temasının karakterleri aydınlatmasını istiyorsunuz ve bu filmde de bunu yapacak araçlar mevcut. Karakterler filmde tam olarak hayallerini ve bu hayallerin nasıl gerçekleşmesini istediklerini anlatıyorlar. Hayalini ifade ediş tarzı bize o karakter hakkında bilgi veriyor aslında. Hikaye anlatıcıları olarak bizler yani, Cris, Jill ve ben bu hayallerin nasıl açığa çıkarılacağı ile ilgili dikkatli olmak zorundaydık. Karakterler hakkında ayrıntılı bilgiler verdik karakterleri test ettik ve onların hayallerini farklı şekillerde yaşamalarını sağlayarak bu karakterleri olgunlaşmaları ve değişmeleri için zorladık.”

Diğer karakterlerin aksine Maggie Q. Tarafından canlandırılan Gwen Olsen karakterinin hayali  başından beri daha derin ve büyük pişmanlıklar içeriyor. Wadlow şöyle diyor,” Gwen, eğer yapmadığı seçimler gerçekleşseydi ne olurdu diye merak ediyor. Sanırım hepimiz bunu hayatımızda bir çok kez yaşamışızdır – ya başka türlü olsaydı? Ya şimdi şu anı değiştirebilseydim gibi – Gwen’in karakteri ile ilgili en ilginç şey de başta değiştirmek istediği anın tam olarak hangisi olduğunu bilememesiydi. Hepimizi eğer farklı seçimler yapsaydık hayatımızın şimdi nasıl olabileceğini merak ederiz. Ama size değiştirmek istediğiniz tek bir şey olsaydı bu ne olurdu diye sorsam, sanırım herkes o tek bir şeyi bulmakta zorlanırdı. “

Maggie Q. Şöyle diyor; “Gwen hayatının o farketmeden geçip gittiğine inanıyor. Bir zamanlar şansı varken mutluluğu yakalayamadığını biliyor ve bu yüzden de şimdi büyük pişmalıklara sahip. Gwen’in hayali bu şansı tekrar yakalamak ve hayatını başka türlü yaşamak. Ancak Gwen’in pişmanlığının asıl nedeni çok daha derinlere dayanıyor, ve hayalini yaşadıkça Gwen bu derinlere inmek zorunda kalıyor” 

Maggie Q. Şöyle devam ediyor;  “Gwen bu filmin dayanağı. O gerçek ve duygusal derinliğe sahip bir karakter. Böyle bir karakteri oynamak her zaman için eğlencelidir. Filmin başından itibaren onun için üzülüyorsunuz, onun hak ettiği huzuru ve mutluluğu elde etmesini istiyorsunuz, tıpkı hepimizin hak ettiği gibi. Fakat bunun gerçekleşmesi için Gwen’in gerçekten zorlu bir yolculuktan geçmesi gerekiyor. Jeff, Chris ve Jillian’ın yarattıkları bu karakter içi yolculuk bir mecburiyet.”

 “Katy Keene” adlı TV dizisinin ve Blumhouse’ın Truth or Dare  adlı filminin yıldızı Lucy Hale bu, ‘Hayal Adası’nda Melanie Cole karakteri ile karşımıza çıkıyor. Melanie’nin hayali ilk bakışta oldukça basit gözüküyor. Lucy Hale şöyle anlatıyor; “Melanie, geçmişinden gelen bazı yaraları saklıyor. Adaya gelme nedeni, geçmişinde okul yıllarında ona eziyet çektirmiş birinden intikamını almak.

 Fakat Melanie fark ediyor ki, intikam almak istediği bu kişi- Sloane Maddison, (Portia Doubleday tarafından canlandırılıyor ) adaya getirilmiş ve karşısında duruyor. Ona yapılan işkencelerin kontrolü ise Melanie’nin elinde. Aslında başta Melanie’nin tek istediği intikam almanın nasıl bir duygu olduğunu tatmaktı. Fakat intikam almak istediği kişinin gerçekten adaya getirildiğini ve olanların hepsinin gerçek olduğunu fark etmesi ile kabus başlıyor ve Melanie buna bir son vermek istiyor.”

Adada gerçekleşen hayaller arasında belki de görünürde en basit olanı JD’nin hayali. (Ryan Hansen tarafından canlandırılıyor). JD adaya, evlatlık olan erkek kardeşi Brax’i de getirir. ( Jimmy O. Yang tarafından canlandırılıyor). Bu ikilinin hayali “herşeye sahip olmak”. Adaya gelir gelmez kendilerini vahşi ve lüks bir çılgın partinin içinde bulurlar, etrafları bir sürü alımlı insanla çevrilidir. Wadlow şöyle diyor, JD ve Brax bu varlıklı, ‘her şeye sahip ol’ tarzı hayatı hayal ediyorlar ancak gerçek şu ki, aslında onlar buna çoktan sahipler. Yani gerçek ilişkilere, gerçek bağlılığa ve gerçek bir aileye.Yani aslında kelimenin tam anlamı ile uğruna canlarını verebileceklere her şeye!”

Yang ise bu filme, yani eğlenceye katılmayı çok istediğini anlatıyor. “Tabii ki orijinal diziyi daha önce duymuştum ve film için araştırma yaparken birçok bölümünü izledim ve bence çok harika bir program. Bana ‘ Alacakaranlık Kuşağı’ dizisini hatırlattı. Ancak bu adada bütün hayaller kötü sonuçlanıyor. Biz burada bu programların harika bir film versiyonunu çekiyoruz ve ona Blumhouse tarzının korku öğelerini ekliyoruz.”

Patrick Sullivan rolünde Austin Stowell ‘i izliyoruz. Patrick bir çatışmada ölen babasını görme hayali ile yaşayan bir polis.

Ancak tıpkı diğerleri gibi, Patrick de hayalinin onun beklediğinden çok farklı şekilde, daha derinlere indiğini fark eder. Stowel şöyle diyor; “Etrafta koşturup silahlarla oynamak, kötü adamları vurmak oldukça çocuksu bir hayal, fakat bu hayal de kısa zamanda değişime uğruyor. Adadaki bu insanlar gerçek ve onlar geçmişlerinden gelen pişmanlıklar ile uğraşıyorlar ve sahip oldukları bu tek şansı kullanarak olanları geri çevirmeye ve geçmişlerindeki olayları değiştirmeye çalışıyorlar. Bu korkutucu bir film olsa da herkes filmde kendisinden bir şeyler bulabiliyor.”

Bir Hayali Yaşamak: Fiji Adasında Film Çekmek

Ada sahnelerinin çekimleri için yapımcılar, tüm oyuncuları ve film ekibini Güney Pasifik okyanusunda bulunan Fiji adasına götürdü. Ekip burada çekimlerin ilk iki haftası boyunca bir seyahat gemisinde yaşadılar.

Hale şöyle diyor; “Fiji’ye gitmek benim her zaman, ölmeden önce yapmak istediklerim listesindeydi. Fiji, şimdiye dek gittiğim en güzel yerlerden biriydi. Adada şelalelere gittik, yürüyüşler yaptık. Hava gerçekyen çok sıcaktı ama bizim cildimiz ışıldıyordu.”

Eğer bu anlatılanlar sizlere bir hayal gibi geliyorsa oyuncular ve film ekibi sizi şöyle uyarıyor; “Ne dilediğinize dikkat edin!”

Wadlow şöyle anlatıyor; ”Sabah tekneye binip kıyıları geziyor ve çekim yapıyorduk. Adanın doğal güzellikleri öyle ilham vericiydi ki ,onları çekmemiz şart oluyordu. Fakat adada, cep telefonu şebekesi ve ofis malzemeleri gibi modern hayatın kolaylıklarına sahip değildik. Sonuçta onlarsız yaşamanın bir çaresini bulmanız gerekiyordu. Bu durum bir çok açıdan eski yöntemlerle film çekmenizi gerektiriyordu. Benim kameralar için gerekli olan teleskobik vincim ve oyuncular için de tanıtım videoları yoktu. Şartlar zorlu olsa da çekimler oldukça tatminkardı. Şükürler olsun ki biz harika bir ekibe sahiptik, bu ekip imkanları zorladı ve bu filmin çekilmesini sağladı. Onlar olmasaydı bu adadan asla böyle güzel çekimler ile ayrılamazdık.”

Bir seyahat teknesinde yaşamanın kendine has zorlukları vardır. Bunlar deniz tutmasından , sıkışık alanlarda yaşamaya veya genel anlamda sıkılma hissine kadar bir çok zorluğu içerir. Fakat ekibin ve oyuncuların güzel dostluğu sayesinde çekimlerde her şey yolunda gitti.

Stowell şöyle diyor; “Eğer okyanusun ortasında bir gemide yaşayacaksanız, o zaman beraber çalıştığınız insanların uyumlu ve nazik olmasını umut etseniz iyi olur. Bizler şanslıydık ki daha en başından hemen kaynaştık. Set dışında takıldık, kağıt oynadık ve kano yaptık. Böyle tatlı oyuncu arkadaşlara sahip olduğum için çok şanslıyım.”

Hansen’e göre ise Fiji adasında çekim yapmanın en büyük zorluğu orada gerçekten çekim yapmak için bulunmakt!. Gülerek şöyle diyor Hansen, “Bazen gerçekten de çalışmanız gerekiyor. Oysa ben tüm günü sadece şnorkelle yüzerek, yamaçtan atlayarak ve dalış yaparak geçirmek  istiyordum. Ama yapamadım. Gerçekten çalışmak zorunda olmamız büyük talihsizlikti!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz