1 Milyonluk Soru; Kur’an-ı Kerim’de Hangisi Üzerine Yemin Edilmemiştir?

1
496

Murat Aydın’ın sunduğu Kim 1 Milyon İster Yarışmasında 1 Milyonluk Soru olan “Kur’an-ı Kerim’de Hangisi Üzerine Yemin Edilmemiştir?” sorusuna erişen Çağdaş İrfan Yıldırım, cevap vermek için dakikalarca düşündü. Sorunun cevabını bilmemesine rağmen çok mantıklı çıkarımlar ile ve tabi 6. his gücüyle doğru cevabın etrafında uzun süre dolaştı.

Hislerine çok güvenmesine rağmen 250.000 TL kaybedip sadece 15.000 TL ile eve gitme riskini göze alamadı. Cevap vermedi ve 250.000 TL kazandı. Bu para ile Yurtdışında eğitimine devam edeceğini belirtti.

1 Milyonluk Soru;

Kur’an-ı Kerim’de hangisi üzerine yemin edilmemiştir?
a) Deniz
b) Güneş
c) Arı
d) Kalem

Sorunun cevabı c şıkkı. Diğer şıklar ile ilgili açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Tûr suresinde: “tûr’a, yayılmış ince deri sayfalara düzenle yazılmış kitaba, “beyt-i ma’mur”a, yükseltilmiş tavana (göğe), kabaran denize andolsun ki, şüphesiz rabbinin azabı mutlaka gerçekleşecektir.” ifadesi geçmektedir.

Şems suresinde: “güneşe ve onun aydınlığına andolsun,” ifadesi geçmektedir.

Kalem suresinde: “nûn. (ey muhammed) andolsun kaleme ve satır satır yazdıklarına ki, sen rabbinin nimeti sayesinde, bir deli değilsin.” ifadesi geçmektedir.

1 Yorum

  1. Çok zor bir durum olsa gerek. 1 milyonluk soruyu biliyor. Ama cesaret edemiyor. 250.000 TL tabi ki iyi bir para. Ama ya 1 Milyon olsaydı. Enteresan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz