Bilgi Güvenliği Önemi ve Alınması Gereken Tedbirler

0
3049

Bilgi güvenliği sağlanması günümüzün en önemli konularından biri haline geldi. Dijital ortamda paylaşılan her bilginin korunabilmesi için güvenlik önlemleri alınması gerekiyor.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, günümüzde günlük yaşamımızı etkileyen her işlem dijital olarak gerçekleşiyor. Bütün kişisel bilgilerimiz, alışkanlıklarımız, şifrelerimiz ve daha pek çok bilgi taşınabilir, çoğaltılabilir ve dolayısı ile çalınabilir. Bu da kolaylaşan hayatımızın aslında bir şekilde tehlikeye girmesine, kişisel bilgilerimizin kötü amaçlar ile kullanılmasına neden oluyor. Bilgilerimizin korunabilmesi için önlem alınması, tedbirli davranılması önemli.

Şirketlerin, bilgi güvenliği sağlaması için ciddi anlamda tedbirler alması gerekiyor. Bu tedbirler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir.

Konu Başlıkları

Bilgi Güvenliği Konusunda Alınacak Tedbirler

Fiziksel Tedbirler

 • Kişisel bilgilerin yer aldığı ortamlarda mutlaka bir sorumlu kişinin bulunması ve erişim izni olmayan kişilerin asla bu bilgilere ulaşamaması gerekiyor.
 • Önem derecesi yüksek olan bilgileri içeren dokümanlar ulaşılabilir ortamlarda olmamalı, kilitli dolaplarda saklanmalı.
 • Yazıcı, fotokopi makinaları veya fax cihazlarında doküman bırakılmamalı.
 • Dokümanlar bir yere taşınacağı zaman araç koltukları yerine bagajda kapalı şekilde bulunması gerekiyor.
 • İmha edilen dokümanlarda bilgi içeren kısımların okunamıyor olduğundan emin olunmalı.

Şifre Oluşturma

 • Şifre oluştururken akılda kalıcı olmasına ama kolay tahmin edilebilir olmamasına özen gösterin.
 • Doğum tarihi, takım, yakınlarınızın ismi, meslek, ardışık rakamlar gibi bilgileri kullanmak kolay tahmin edilmesine neden olabilir.
 • Şifrelerde hem rakam, hem harf kullanılması, hatta büyük harf, küçük harf ve noktalama işaretleri kullanımı da zorluk derecesini arttıracaktır.
 • Uzun şifreler belirlemek, şifrenin tahmin edilmesini ya da kırılmasını zorlaştırır.
 • Belirli aralıklarla şifrelerin değiştirilmesi güvenliği arttıracaktır.
 • Her hesabınız için farklı şifre oluşturmaya özen gösterin. En kötüsü ortak bir şifre ile tüm hesaplara giriş yapmanızdır.

E-Posta Hesapları

E-Posta adreslerinize her gün çok sayıda spam ya da kaynağı bilinmeyen e-postalar gelebilir. Eğer kaynağını tanımıyorsanız ya da şüphe uyandırıyorsa gelen e-postayı hiçbir şekilde açmamalı ve direk silmelisiniz.

E-posta içerisinde bulunan linklerden emin değilseniz tıklamamalı ve silmelisiniz.

Eğer bilinmeyen ya da güvensiz bir kaynaktan e-posta geldiyse ekli gönderilen dosyaları açmamalı ve e-postayı silmelisiniz.

Ayrıca her gelen e-posta gönderen kullanıcı adı ile birlikte, gönderen e-posta adresini de incelemeli ve şüphe duyuyorsanız açmamalısınız. Bazen bankalar gibi güvendiğiniz kurumların isimlerine benzer isimler ile dolandırıcılık yapabiliyorlar.

Teknolojik Cihazlar

USB, CD, Harddisk gibi taşınabilir bellekler ortalıkta bırakılmamalı, güvenli şekilde saklanmalı. İçerisinde yer alan bilgiler şifreli olmalı. Bu bellekler imha edileceği zaman içindeki bilgilerin tam olarak silindiğinden emin olmalısınız. Eğer birine ait bir cihazı kullanacaksanız mutlaka virüs taramasından geçirmelisiniz.

Akıllı telefon kullanımı da aynı şekilde güvenlik açığı oluşturabiliyor. Cep telefonlarında yer alan bilgileri yedeklediğinizden emin olmalısınız. Telefon, tablet gibi mobil cihazlarınızı herkese açık şekilde ortalıkta bırakmamalısınız. Cihazların şifre ile korunması gerekir. Diğer hesaplarınız ile ilgili şifre ve gizli bilgilerinizi cep telefonunuzda saklamamalısınız.

Bilgi güvenliği oldukça önemli bir konudur. Bu konuda gerekli eğitim ve seminerlere katılarak, prosedürlere uygun bir şekilde hareket edilmeli. Olması gerektiği şekilde kuralına uygun ve sınırlar çerçevesinde davranılmalı.

Önceki İçerikSinema Filmi: Saka Kuşu (The Goldfinch)
Sonraki İçerikÇiğ Börek (Çibörek) Nasıl Yapılır?
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz