İyi Bir Patron Bunları Söylemez

0
206

Liderlerden gelen görünüşte zararsız olan bazı sözler ekibin moral ve ilişkilerine zarar verebilir.

Bir patron bir çalışanla etkileşime girdiğinde, ortada bir güç dengesizliği vardır.

Her kelime üzerine bir anlam yüklenmiş gibi görünebilir ve iğneleme içerebilir. Bu, bir çok insanı rahatsız eder ve liderlerin kendileri, iletişim şekilleri aracılığıyla bu güç dengesizliğini azaltmaya çalışabilir.

Fakat ortaya çıkan etkileşim her zaman çalışana ve ilişkiye hizmet etmez. Çalışan daha fazla güçsüz hissedebilir ve güvenleri zayıflar.

Küçümsemek

Küçümsemek arkadaşlar arasında dahi olsa hiç iyi bir davranış değil. Oyun alanınızda seviyeler eşit olduğunda iyi fikir olsa dahi, patron ve çalışan arasında asla uygun değil. Liderler biraz alay etmeyi, espriyi daha ulaşılabilir ve arkadaşça gösterdiğini düşünebilir. Fakat aslında bunun tam tersi bir etkisi var.

Negatif geribildirim vermek zorunda olduğunuzda niyetinizden emin olmanız gerekir. Havada kalmamalı.Espri mi yoksa gerçek mi birbirinden ayırmanız gerekir.

Hakaret etmeden ya da küçümsemeden insanlara negatif geribildirim vermeniz kesinlikle mümkündür. Geribildirim verirken, şu anda çözmekte olduğunuz en iyi sonucu düşünün.

Sandviç Metodunu duymuşsunuzdur. Bir olumsuz bildirimi iki iltifat arasında saklamak. Fakat  bu yaklaşımda da bazı sorunlar var. İltifatlar asılsız ve manipülatif olarak algılanabilir hatta bu nedenle işten çıkabilir. Bu iltifatlar kalıplaşmış ve yapmacık hissettirebilir.

İltifat sandviçi faydalı olabilir, rasgele ve tabi papağan gibi aynı iltifatları sıralamıyorsanız. Bunun yerine negatif geri bildirim etrafından bir bağlam oluşturun.

Karşınızdaki kişinin daha iyisini yapabilme yeteneğinden dolayı negatif geribildirim yaptığınızı anlatın. Sonuçta, kendini geliştirebileceklerine inanmadığınız birisine, geribildirim göndermezsiniz. Eğer daha iyi yapabileceklerini düşünmüyorsanız, onları sessizce değiştirmeyi planlıyorsunuz demektir.

Futbol maçında iyi performans göstermeyen futbolcuya antrenörü eleştiri yaptığında bu cesaret kırıcı görünebilir. Ama aslında bu iyi bir şey. çuvalladığınız zaman artık kimse size bir şey söylemiyorsa bu sizden vazgeçtikleri anlamına gelir.

Burada verilmesi gereken mesaj; “biz birlikte bu işi yapıyoruz, senin daha iyisini yapabilmen ve gelişmene yardımcı olmak için buradayım. “

İşten Kovma Şakaları

Çalışanı işten kovmak konusunda asla şaka yapmayın. Bu sizin için bir şaka dahi olsa, çalışan üzerinde etkisi uzun süre kalıyor ve gerginlik ve endişe yaratıyor.

Patronlar, bu tarz şakaları çalışanlarına güvendiklerini göstermek için de yapabiliyorlar. Fakat geçim araçlarını kaybetmesi üzere yapılan şakalar her zaman kötü bir şakadır.

 

“Hayır”

Elbette liderler her zaman hayır diyebilir. Sadece kelimeyi kullanmakla çok hızlı olma konusunda dikkatli ol. Hayır demek güzel, fakat insanların duyduklarından ve önce anladıklarından emin olmalısınız.

Olumsuz cevabın arkasındaki düşüncenizi açıklayın. Kararınızı açıklamanız, ekip arkadaşlarınızın durumu öğrenme anı haline gelir. Sizi daha iyi anlayacaklar ve kendileri de daha iyi karar vericiler olacaklar.

 

Patronların çalışanlarına söyleyebileceği en kötü 3 şey; küçümsemek, işten kovma şakaları yapmak, içerik ya da açıklama olmadan hayır demek. Bu durumlar liderlerin ekip üyeleri ile olan iletişimini zedelerken aynı zamanda onların moral ve motivasyonunu da bozacaktır.

Her bir etkileşimin hedefi hakkında daha bilinçli olarak bu ve benzeri zarar verici sözleri söylemekten kaçınabilirsiniz. Bir sohbete başlamadan veya bir e-posta göndermeden önce, neyi başarmak istediğinizi hatırlatmak için bir dakikanızı ayırın. Kendinize şu soruyu sorun: “Şu an en iyi potansiyel sonuç nedir?” Ve sonra sizi oraya götürecek en iyi kelimeleri seçin.

Önceki İçerikGear Club
Sonraki İçerikRampage: Büyük Yıkım
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz