Kick Boks Nedir?

Kick boks; dışarıdan bakıldığı zaman vahşice görünen bir spor dalı olsada aslında tamamen bireyin kendini koruma sanatıdır.

0
210

Kick boks; dışarıdan bakıldığı zaman vahşice görünen bir spor dalı olsada aslında tamamen bireyin kendini koruma sanatıdır.

Ülkemizde Federasyonu, Başkanı, Hakemleri ve sporcuları bulunan bu spor, Türkiye Kick Boks Federasyonu resmi sitesinden belirlediği tarihler arasında Amatör müsabakaları duyurarak uygun koşullara sahip olan sporcuları hem spora hem de başarıya teşvik eder. Belirli başarılar sonucu Türkiye Milli Takım kafilesine katılmaya hak kazanıp Bayrağımızı yurt dışında dalgalandırma fırsatı yakalarlar.

Kick Boks Tatemi’de Müzikal Form, Point Fighting, Light Contackt ve Kick Light Ring’de ise Full Contackt, Low Kick, K 1 branşları olmak üzere 7’ye ayrılır. Bu branşlarda Tatemide oynanan müsabakalar ve Ringde oynanan müsabakalar arasındaki puanlama sistemi ve kuralları farklıdır. Her branşın kendine ait kuralı vardır.

Tatemide 3’er dakika olmak üzere 2 Round, her raund arası 1 dakika mola vardır. Ring’de ise 3’er dakika olmak üzere 3 Round oynanır. Her raund arası 1 dakika mola vardır. Ring Alanı 5×4 Metre, Köşe Yastıkları bir mavi bir kırmızı ve iki beyaz olmak üzere hazırlanır. Tatemi alanı ise 5×4 metre, Köşe tatemi renkleri bir kırmızı ve bir mavi olarak hazırlanır. Bu müsabakalara katılmak için yeterli olacak tek şey spor yaptığınız salondan “Sporcu Lisansı” alınmasıdır.

Uluslararası Şampiyonalarda ve Türkiye Şampiyonasında Kuşak kademeleri önemlidir. Kuşak kendi spor salonunuzda her 3 ayda bir yapılmak şartıyla önce Sarı sonra ise Yeşil, Mavi, Turuncu, Açık Kahverengi ardından Koyu Kahverengi kuşakları alındıktan sonra her sene Türkiye Kick Boks Federasyonunun düzenlediği duan yani Siyah Kuşak sınavlarına girilip başarılı olduğunuz taktirde Siyah Kuşak 1.Duan olmaya hak kazanılır. Bunun devamında 2-3-4-5-6-7. Duanlar sene farklarıyla ardından gelir.

Antrenör olmak için ise tekrardan Federasyonunun düzenlediği antrenörlük sınavından 3. Duan ile girip antrenör olunur. “Spor salonu ve antrenör belgesi olmayan yerlerden uzak durunuz ! “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz