League of Legends Nasıl Oynanır?

0
303

League of Legends, moba türü oyunlar arasında en çok kitleye sahip oyunlardan biridir ve Riot Games tarafından piyasaya 2009 yılında, ücretsiz olarak sürülmüştür. Türkiye ve dünya çapında sevilen bir oyundur ve turnuvaları yapılmaktadır. Bu oyunda da çoğu oyun gibi küme sistemi vardır, en yükseği “Challenger” olarak adlandırılır. Oyunda; Sihirdar Vadisi, Uğursuz Koruluk, Aram ve Dönüşümlü Oyun Modu olmak üzere 4 mod vardır.

Günümüzün en çok oynanan oyunlarından biri olan leauge of legends için RP arayışındaysanız işte size çok güvenilir ve ucuz fiyatlar sunan Sadeceon sitesinin linki: https://www.sadeceon.com/categories/e-pin/league-of-legends Sitedeki fiyatlar oldukça ucuz, hemen teslim edilen e-pin hizmetlerinde sitenin bir çok ödeme yönteminden birini seçerek alım yapabiliyorsunuz. Hemen siteye kayıt olarak siparişinizi verebilir, lol rp satın alırken uygun fiyatlardan faydalanmanın tadını çıkarabilirsiniz!

Konu Başlıkları

Nasıl Oynanır?

Oyun başta zorlayıcı gelse bile elbette oynadıkça oynamanız iyileşir. Oyuna girdiğinizde nick ve bölge seçtikten sonra ekranın sol üst köşesinde bulunan “oyna” yazısına tıklayarak oyun modu seçebilirsiniz fakat size oyunu öğreten biri yoksa eğitim maçı yapmanız sizin için iyi olacaktır.

Sihirdar Vadisi

En çok tercih edilen mod’dur. Maç 5v5 şeklinde yapılır. Her koridoru üç kuleyle bir inhibitör korur.Merkezi ise iki kule korur. Siz, kendi kule ve merkezinizi savunmalı ve karşı takımın merkezini yok etmelisiniz.

Uğursuz Koruluk

Sihirdar Vadisi’nden daha küçük bir haritadır. Maç 3v3 oynanır. İki koridor boyunca ikişer kule bulunur. Merkezi ise bir kule korur. Oyuna yüklü miktarda altınla başlarsınız. Oyun, sihirdar vadisinden daha kısa sürer. Oyunu bitirmek için yine karşı tarafın merkezini yok etmelisiniz.

Aram

Yine Sihirdar Vadisi’nden daha küçük bir haritadır. Maçlar 5v5 yapılır fakar şampiyonlar rastgele seçilir. Oyunu bitirmek için elbette yine karşı tarafın merkezini yok etmelisiniz.

Sihirdar Vadisi üzerinden gidecek olursak, oyuna 3 item/eşya ile başlarsınız. Bunu kendiniz de dizebilirsiniz fakat internette her şampiyon için hazırlanmış item sıralamasına ulaşabilirsiniz. Sihirdar vadisinde 3 lane/koridor fakat oynayabileceğiniz 5 rol vardır. Aldığınız şampiyona göre de iteme göre de rolünüzü belirleyebilirsiniz. En üstteki lane’e “Top” denir. Oyuncular Top’da 1 kişi oynadığı için oraya “Solo” der. Ortadaki lane’e “Mid” denir. En alttaki lane’e “Bot” denir. Botta 2 kişi oynar. Biri adc yani attack damage carrier, diğeri ise support/destek oyuncusudur. Support oyuncularının kill’den çok asist alması çok önemlidir. Son olarak ormanın olduğu kısım “Jungle”dır. Her iki tarafta da bulunur ve içerisinde yaratıklar vardır. Bunları kesen şampiyonlara “Jungler” denir. Jungler oyunun ortalarına doğru her 3 koridora da gank atar.

Bir jungle oyuncusu ilk olarak Sezgi Sorgucunu (Blue/Mavi) sonra Közden Sorgucu (Red/Kırmızı) kesmelidir. Mavi, güçlendirme sürelerini azaltır ve hızlı mana yenilemesi sağlar. Kırmızı ise hızlı iyileşme, rakibe saldırdığında yavaşlatma gücü sağlar. Her iki takımı bir nehir ayırır ve nehirde her iki takım için yararlı tarafsız canavarlar vardır. Bu canavarlardan biri ejderlerdir. Dağ, alev, okyanus, bulut ve kadim olmak üzere 5 tane ejder vardır. Dağ ejderi, kulelere ve ormandaki canavarlara ekstra vuruş yapmanızı sağlar. Alev ejderi, rakip şampiyonlara verilen hasarı arttırır. Okyanus ejderi, can ve mana yenilenmesini arttırır Bulut ejderi, hareket hızını arttırır. Kadim ejderhayı alan takım, ekstra hasara sahip olur. Nehrin en güçlü canavarı “Baron”dur. Baronu tek başına yenmek oldukça zordur, fakat alınınca büyük miktarda saldırı ve yetenek gücü kazanırsınız. Yakındaki tüm minyonlar ekstra menzil, hasar, hareket hızı ve hasar indirgeme kazanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz