Otizm Nedir?

1
327

Herkese Merhaba,

Yazmaya başlamamın sebebi otizm ile girdiğim mücadeleyi siz değerli ve özel annelerle paylaşmak. Belki birinize bir faydam dokunur, belki hayatınızda ve hatta çocuğunuzun hayatında bazı şeylerin olumlu yönde değişmesine küçücük de olsa bir katkım olur dileğiyle yazacağım.

Yalnız değilsiniz!!!
Üzülmek, karalar bağlamak yok ama ağlamak serbest bu mücadelede ??
Çok zor! Biliyorum, hemde çok zor!
Ama başarabilirsiniz sevgili anneler, gerçekten başarabilirsiniz .
Buna inanın ve asla pes etmeyin!

Unutmayın pes ederseniz yenilirsiniz.
Bizim pes etmek gibi bir lüksümüz yok.

Güçlü olmak zorundayız, bu çocuklara ancak biz yardım ederiz.

Bu çocuklar bize Allahın bir lütfu, baş belası değil….

Öncelikle belirtmek istiyorum, her gün yazamayabilirim belki bana bir şey soracaksınız hemen cevap vermeyebilirim ama lütfen unutmayın bu yoldan dönüş yok. İnşallah elimden geldiğince dilim döndüğünce yazacağım, yaşadıklarımı paylaşacağım ve size cevap vereceğim. Geç de olsa yazarım.

İsterseniz artık başlayayım.

Otizm nedir?

Kesinlikle bilimsel bir tanımlama yapmıyorum bilginiz olsun, tamamen yaşadıklarımdan yola çıkarak söylüyorum;  otizm bir gelişim bozukluğu, bir davranış bozukluğu‘dur.
Yani çocuğunuz diğer çocuklardan farklı ise, yaşının gereğini yapmıyorsa önce kimseye bir şey demeden hemen bir doktora sorun. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi bunu da erken yakalamak çok çok önemli.
Genelde 2 yaş ve sonrasında daha iyi anlaşılıyor ve 2 yaş erken teşhis için çok ideal.

Ben oğlumu 4 yaşında yakaladım, daha önce farketmiş olsaydım belki ilerlemeyecekti. Ama 2 yaşındayken yaptığı hareketleri anlamlandıramadım maalesef, bir tuhaflık var diyemedim. 2 yaş sendromu dedim geçtim. Özellikle 2 yaş sendromuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Lütfen dikkat edin 2 yaş sendromu ile karıştırmayın.

Sevgiler ,

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz