Sigorta Şirketlerinin 2017 Sosyal Medya Karnesi

0
304

2017 yılı, sosyal medya ve dijital pazarlama açısından büyük rekabetlere sebep olan dijital kampanyalarla geçti. Sigorta şirketleri de dijital anlamda farklı projelerle fark yaratmaya çalıştı. Tabi dijitalin dilini tam anlamıyla kavrayanlar dışında.

Allianz, AXA, AvivaSA ve Anadolu Sigortayı mercek altına aldığımız bu incelelememizde, dijital anlamda başarı ve başarısızlığın önemine de vurgu yaptık. Sigorta Şirketleri için özetle sosyal medya karnesi hazırladık.

İşte o örnekler;

Allianz Türkiye: Kreatif kampanyalar, güçlü kurum imajı

Allianz, 2017 genelinde yoğun bir dijital iletişim çalışması gerçekleştirdi. Geleneksel hale getirdiği projeleri bu yılda tekrarlayan Allianz Türkiye’nin dikkat çeken kampanyalarını şu şekilde özetledik.

Motto Müzik YouTube Projesi

Hatırlarsanız, Allianz; ünlü konuklar, müzik grupları, Yekta Kopan ile keyifli programlar olmak üzere büyük bir dijital müzik platformu kurmuşlardı. Müziğin gücüne inananan Allianz, YouTube mecrasına geçtiğimiz yıllarda iyi bir projeyle giriş yaptı ve bu girişimini 2017’de de devam ettirdi.

Eski Müşteriler Memnuniyetin Aynasıdır!

Allianz’ın sosyal medya sayfalarını takip ediyorsanız, 10 yılı aşkın süredir hizmet verdiği müşterilerine özel sosyal medya videoları çektiğini görmüşsünüzdür.  Bu videoları 1 yıl boyunca belirli aralıklarla yayınlayan Allianz’ın, bu videolar sayesinde iyi bir etkileşim aldığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Allianz Sosyal medya fenomenlerini kullanarak influencer marketing içerikler de üretiyor. Ancak bu paylaşımlarına iyi etkileşimler aldığını söyleyemeyiz.

#AllianzSeninle hashtagini de aktif olarak kullanan şirket, paylaşımlarını da bu slogan ile organize ediyor.

Ancak tüm bunların yanında Allianz’ın 2017 yılında müşterilerinin olumlu olumsuz yorumlarına dönüş yapmaması iyi bir imaj oluşturmuyor. Markanın yanıtlamadığı binlerce yorum bulunuyor. Bu yorumların çoğu da olumsuz şikayetler. Önemli bir konu olmasından dolayı şirketin iletişimcileri bu konuyu önemsemeli.

Allianz Gençler Münih Futbol Kampı

Tüm dünyadaki Allianz şubelerinin girişimleriyle, futbol yeteneği olan çocuklar seçmelerle belirleniyor. Her ülkeden başarılı olan 2 kişi Almanya’daki Bayern Münih kulübünün futbolcularıyla, 1 hafta boyunca kamp yapıyor.

Bu organizasyonun tüm iletişim çalışmaları ise sosyal medya üzerinden yürütülüyor. Bu konuda sık sık paylaşımlar yapıp, sponsorlu reklamlar veren Allianz, önemli bir kitlenin yarışmaya katılmasını sağladı.

Spor ve çocuklar üzerinden gerçekleşen bu kampanyayı, orta yaş kitlesinin (Anne-Baba) sık kullandığı Facebook mecrası üzerinden konumlandırılması da ayrıca tebrik edilmesi gereken bir durum. Zira markalar hangi mecrada ne yapılacağını pek kestiremiyor.

Axa Türkiye: Eğlen. Keyifli vakit geçir!

#DertVarsaDermanAxa sloganı üzerinden iletişim kampanyalarını konumlandıran Axa Sigorta, komedi öğeleri barındıran reklam filmleri ile birlikte başarısını mobil aplikasyonu üzerinden sürdürdüğü tamamlayıcı sağlık sigortası kampanyaları ile yıl içindeki dijital faaliyetlerine başarılı bir yön verdi.

Axa’nın yıl boyunca sosyal medya kullanıcılarına ‘Axa Sağlığı’ uygulamasının indirilmesine yönelik yarışma, çekiliş ve kampanyalar yaptığını da göz ardı etmemekte fayda var.

Kullandıkları tasarımlarda sosyal medya kullanıcılarının etkilenecekleri çizgilerde ilerlemiş ve bu durum etkileşimlere de yansımıştır.

Medya’da tanınan yüzleri kullanarak sosyal medya içerikleri hazırlayan AXA, 2017 yılı boyunca bu stratejisini devam ettirdi.  Yıl boyunca Ayşe Tolga üzerinden faydalı içerikler paylaşan AXA, etkileşim olarak iyi bir çizgi yakaladı.

Kampanyalar, yarışmalar, reklamlar dışında AXA’nın bir diğer güzel yanı ise hesaplarından bilgilendirici içerikler paylaşmaları. Bu sayede sürekli olarak ürün ve hizmetlerini paylaşarak sosyal medyadaki takipçilerini sıkmıyor. Onlara faydalı olacak içerikler de hazırlıyor. Sosyal medya yarışmalarında verdikleri ödüller ise sosyal medya kullanıcılarının hoşuna gidecek cinsten.

AXA, ülke genelinde oluşan doğal afetlerle ilgili uyarı ve başsağlığı içeriklerini ihmal etmemek ile birlikte, müşterilerinin sorunlarını hızlı bir şekilde çözmeye yönelik aksiyonlar alıyor ve bunu sosyal medyada başarılı grafiklerle anlatıyor.

Eğlenceli içerik kurgusuyla AXA, büyük bir övgüyü hak ediyor. Kurumsal hesaplarda alışılagelmiş sistemi sürdürmeyen AXA, ürünlerini tanıtırken bile sosyal medya kullanıcısını sıkmıyor.

Dijital mecrayı kullanan her bir kişi, sosyal medyada dolaşırken hiçbir şekilde sıkıcı, kurumsal, eğlenceden uzak, renksiz, komedi unsuru barındırmayan, içeriklere göz atmıyor. Bunun farkına varan AXA Türkiye’nin sosyal medya ekibini tebrik etmek gerekiyor.

 

AvivaSA: Tasarım ile fark yarat!

AvivaSA’yı diğer rakiplerinden güçlü kılan özelliği, ilginç ve sıradışı sosyal medya tasarımlarının olması. Örnekte de görüldüğü gibi görsellerinde yer verdiği her bir insan için, siyah beyaz tonlar tercih edilirken, çerçevenin tamamı için renkli ikonlar ve zeminler tercih edilmiş.

Tabi diğer rakiplerinden farklılıkları bunlarla sınırlı kalmıyor. AvivaSA; kendisi ile ilgili haber ve reklam içeriklerini yayınlandığı postkolik.com isimli bir internet portalına sahip. Diğer şirketler bu tür içeriklerini kendi kurumsal web sitelerinde bulundururken, AvivaSA farklı bir yöntem geliştirmiş. Bu portal; sanat, teknoloji, yaşam, sağlık gibi konularda güncel haberler de barındırıyor. Bununla birlikte bu portal bir dergi yayını olarak da aylık yayın yapıyor.

#ŞimdidenGüzel etiketi ile paylaşımlar yapan AvivaSa, sosyal medya hesalarında sıkça farkı mağazalardan indirim kampanyalarını paylaşıyor. Bu durum AvivaSA’nın sosyal medya hesaplarını indirimli kupon pazarlayan bir sayfaya dönüştürmüş durumda. Anlaşmalı olduğu mağazalardan yapılan alıverişlere indirim sağlamasında hiçbir sorun bulunmuyor fakat bunu 2017 boyunca sık sık yapması çok can sıktı. Ayrıca bu durum etkileşimlere de olumsuz yansımış. Şirketin iletişimcileri bu konuyu dikkate almalı.

Paylaşım çeşitlliği olarak sosyal medya kullanıcısına 2017 yılında iyi seçenekler sunmayan AvivaSA’nın, buna rağmen iyi bir etkileşim rakamına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni aktif ve müdavim bir sosyal medya kitlesine sahip olması.

ANADOLU SİGORTA: Videonun gücüne inan!

Etkileyici reklam filmleriyle 2017 yılına damga vuran Anadou Sigorta, sosyal medya içeriklerinde de video içeriklere daha çok önem veriyor. Son yılların önemli bir iletişim aracı olan videonun gücünü farkeden Anadolu Sigorta için iyi yere dükkan açmış diyebiliriz. 🙂

2017 yılında Anadolu Sigorta, ürün ve hizmetlerini sosyal medyada iyi pazarlamış. Bunu sosyal medya etkileşimlerinin yüksekliğine bakıp anlayabilirsiniz. Sıradan bir paylaşım dahi organik takipçiler tarafından yüzlerce yorum alıyor. Ancak bunu da sponsorlu reklamları kullanmasına ve televizyonda çok defa görünmelerine bağlayabiliriz.

Anadolu Sigorta 2017 yılında sosyal medya kullanıcılarından gelen her yorumu cevaplamış, sorulan soruları yanıtlamış. Bu noktada son tüketici ile dijital iletişimine tam puan verebiliriz.

2018 Stratejisi

Sigorta şirketleri ürün ve hizmetlerini sosyal medya kullanıcısına pazarlamak istiyor veya marka imajını güçlendirmek istiyorsa keyifli bir sosyal medya dilini benimsemek zorunda. Unutulmamalıdır ki, samimi olmayan içerikler insanlarda bir etki uyandırmıyor.

Bu konuda markaların, eğlenceli içerikler ile dolu, renklerin yoğun olarak kullanıldığı, ifadelerin net olduğu bir sosyal medya stratejisini benimsemesi gerekiyor. Bu stratejiyi benimserken iyi bir ekip ve iyi bir dijital ajans ile yol alması başarı açısından önemli bir faktör.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz