TSEV’den Ödüllü Fotoğraf Yarışması: Kadrajımda Sigorta

0
291

TSEV, sigortanın bilinirliğini artırmak ve sigorta bilincini geliştirmek amacıyla, mayıs ayının son haftası kutlanan ‘Sigorta Haftası’nda ödüllerini dağıtacağı bir fotoğraf yarışması düzenliyor.

‘Kadrajımda Sigorta’ başlığıyla gerçekleşecek olan fotoğraf yarışmasında sigortayı anlatan en güzel kareler seçilecek. İnternet platformu aracılığıyla Mart’tan itibaren başlayan fotoğraf yükleme aşaması 13 Mayıs’a kadar devam edecek. 16 Mayıs’ta jüri tarafından değerlendirilecek en güzel kareyi çeken ilk üç kişiye ödül verilecek. Yarışmaya katılan ve jüri tarafından beğenilen belli sayıda fotoğraf ise Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde 28 Mayıs-3 Haziran arasında sergilenecek. Yarışmayla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için www.kadrajimdasigorta.com adresine girebilir;  www.tsev.org.tr adresinden ise üye olarak yarışmaya katılabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Sigorta ve Fotoğraf

Yarışmaya “sigorta”yı konu alan bir çalışmayla katılabilirsiniz. Konu sigorta olunca bağlantıyı kurmak birçok kişiye zor gelebilir. Sigortanın maalesef hayatımızda yeterince yer almaması nedeniyle konuyu iyice açmak, fotoğrafa gönül vermiş katılımcılara sigorta-fotoğraf ilişkisi anlamında biraz ışık tutmak amacıyla bazı açıklamaların yapılması gerekiyor. Aslında sigorta ile hayatımızda var olan her şey arasında doğrudan veya dolaylı bir bağ mevcuttur. Bu bağı dört soru ile açıklayalım.

Sigorta Nedir?

Sigorta kısaca, çok sayıda insanın el ele verip bir araya gelmesi ve aralarında belli bir konuda zarara uğrayanların zararını gidermesidir. Bunu da giderilecek zarara kıyasla oldukça küçük tutarları ortaya koyarak yaparlar. Bu birliktelik, bu yardımlaşma¸ kısaca bu el ele verme sigortanın bizzat kendisini oluşturur.

Sigortanın Konusu Nedir?

Aslında bizim veya bir başkasının hayatında önem taşıyan her şey sigortanın konusudur. Kendimiz için değerli bir şeye gelen zararı da, başkası için değerli bir şeye kendi kusurumuzla vereceğimiz zararı da sigorta vasıtasıyla koruyoruz. Bu çerçevede örnek vermek gerekirse, kişinin ilk başta koruyacağı kendisi ve yakınlarının hayatını kaybetmesi sonucu ortaya çıkacak maddi kayıplardır. Burada sigortanın konusunu insan oluşturur. Yine evimiz, arabamız, tarladaki mahsulümüz, teknemiz, evcil hayvanımız, seyahatimiz, kısaca bizler için değerli her şey sigortanın konusunu oluşturmaktadır.

Sigorta Neden Vardır?

Hayatın olağan akışı içinde var olan; bizler için önem taşıyan herhangi bir şeye zarar verme ihtimali olan şey -ki buna risk diyoruz- sigortanın varlık sebebidir. Sigorta, riskin sigortalıdan sigortacıya devridir. Fırtınayı, yangını, trafik kazası da dahil her türlü kazayı, hastalığı, doluyu, depremi, seli, yanardağ püskürmesini kısacası bizlere veya sahip olduğumuz şeylere zarar verme ihtimali olan her şeyi riske örnek olarak verebiliriz. İşte sigorta bu riskleri üzerimizden atabilmemiz için vardır.

Sigortanın Fonksiyonu Nedir?

Bizim veya bir başkası için değeri olan herhangi bir şey zarar görürse, bu zararın giderilmesi sigortanın asli fonksiyonudur. Bu süreç, hasarın giderilmesi aşaması da; tazminatını alan kişinin hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi de olabilir. Tamir edilmekte olan bir araba veya tekne, onarım gören bir konut veya işyeri, tazminatını alan bir sigortalının mutluluğu, ebeveynini kaybetmiş bir öğrencinin eğitimi de dahil hayatını olağan akışında devam ettirmesi, bir çiftçinin tarlasını tekrar ekebiliyor olması bu sürece örnek olarak verilebilir.

Sigorta ile ilgili dört temel öge yukarıda özetlenmiştir ancak bu ögeler sizleri sınırlamamalıdır. Sigorta ile ilgili anahtar kelimeleri kullanan herhangi biri birçok farklı duruma veya sonuca ulaşabilir. Anahtar kelimelere örnek olarak risk, zarar, hasar, doğal afet, çevre kirliliği, tehlike, sahip olduklarım, istikrar, güvence, huzur, mutluluk, seyahat, sağlık, hastalık, yardımlaşma gibi kavramları verebiliriz. Bunları artırmak da mümkün ve tabii bunu kadraja almak da tamamen siz fotoğraf severlerin hayal gücüne bağlıdır.

“Kadrajımda Sigorta” fotoğraf yarışması ile amaçlanan, ülkemizdeki sigorta bilincinin artmasına katkıda bulunmaktır. Bu vesileyle TSEV, insanlara sahip oldukları ve değerli buldukları şeyleri hatırlatmak, bu kıymetli şeylere zarar gelebileceğini ortaya koymak ve bu zarardan korunmak için de sigortanın var olduğunu akıllara getirmek istiyor. Tüm bu süreç boyunca katılımcıların fotoğraf karesine taşımak amacıyla sigortayı düşünmeleri, TSEV için önemli bir adım olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz