Anadolu Efes Sahibi Tuncay Özilhan ve BoykotEfesPilsen

0
413

Efes Pilsen sahibi Tuncay Özilhan evde bira yapımına müdahale konusunda yaptığı çağrıya ekşi sözlük ve twitter üzerinden tepkiler yağdı. #BoykotEfesPilsen hashtagi ile yapılan paylaşımlar oldukça ses getirdi.

Tuncay Özilhan “Bira satışı düşüyor ama tüketim konusunda emin değilim. Bunun nedeni de evde bira yapımının artması. Çok ucuza alınan cihazlarla evde bira yapılıyor. Bugün 7.5 liralık biranın 4 lirası vergi. Evde bira üretimi vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle de paylaştık” şeklinde Hürriyet yazarı Ceyhun Kuburlu’ya konuşmuştu.

Sosyal medya üzerinden gelen tepkiler üzerine, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tuncay Özilhan bir açıklama yaptı.

Konu Başlıkları

“Frankfurt Paperworld Fuarı’nda basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında konu alkollü içeceklerdeki vergilerin yüksekliğinden açıldı, ben de vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu.

Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz.

Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir.”

Konuşma metninin dikkatli hazırlanması, özellikle yoruma açık konularda kamuya açık yerlerde girilmemesi önemli. Yapılan açıklamalarda satır arasında kullanılan ifadeler dahi zaman zaman büyük tepkilere neden olabiliyor. Sn Özilhan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yalnız, bu tarz bildirilerin metni kurumsal iletişim departmanları tarafından önceden hazırlanarak, metin içerisinde kullanılan her ifadenin olası anlam ve çağrışımları da değerlendirilerek kamuoyuna sunulur. Yaşanan bu olayda Sn Özilhan kadar ekibi de kontrol ve kriz yönetim konusunda sorumludur ve sınıfta kalmıştır.

Twitter üzerinden paylaşılan tweetlerden bazılarını aşağıda listeledik.

 

 

(bkz: anadolu grubu/@yalnux)
her ne kadar çok sayıda insan evde bira yapmaya başlamış olsa da, bu insanların ürettiği ve tükettiği biranın tüm bira tüketiminde %5 gibi bir düşüşe neden olması imkansız.
tuncay bey de farkındadır, türkiye’deki şekilde kitlerle aylarca bekleyerek ürettiğin miktarda biranın hepsinin şöyle kalabalıkça bir arkadaş toplantısında bir gecede bitip gideceğinin.
yıllardır yazıyoruz, bira fiyatlarındaki artışın insanlar için psikolojik bir sınıra dayanacağı belliydi, insanlar artık akşamları eve giderken bakkaldan, marketten bira alıp geçeceği zaman ciddi olarak düşünüyor, azıcık hesap yapan viskinin bile biradan daha makul olabileceğini görüyor. gelen turist de, kendi ülkesindeki rakamların birkaç katına satılan, üstelik gayet kötü birayı içmek istemiyor.
ama işte vestelcilik kanlarına işlemiş bu adamların, ne olursa olsun reyizlerine yaranmaya çalışmaktan vazgeçmiyorlar.

alkolle hayatta işim olmaz ama, böyle saçmalık olur mu lan. o zaman evde yemek yapmayı, çay demlemeyi de yasaklayalım. kafeler, restoranlar da vergi kaybediyor böylece.

sormak lazım özilhan’a; şirketlerin asıl ödemesi gereken vergilerin yüzde kaçını gerçekten ödüyor diye.  1073

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz