Bir Mısırcıdan Satış Dersi

1
1527

İşte bir mısırcıdan satış dersi. Bir insan yaptıgı işi ancak bu kadar benimser. Severek ve isteyerek yapılan her iş gibi satış da isteyerek yapıldığında muazzam sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Her hafta web sitesi yöneticiliği konusunda toplantı yaptıgım bir şirkete giderken yol üzerinde bir mısırcı ile karşılaşıyorum. Bir kaç hafta öylece geçip gittim oradan, aklımda mısır yemek var ama fırsat yaratamadım. Her geçişimde gözlemliyorum ve mısırcının etraftaki insanlar ile sohbetine şahit oluyorum.

Bir defasında ben de mısır almak için tezgahın yanına geldim. Gayet güzel bir şekilde selamlayıp nasıl bir mısır istediğimi sordu. Hazırlarken yaptığı işten, organizasyon ve toplantılarda mısır servisi de yaptığından ayrıca kış geldiğinde ise kestane servisi yaptığından bahsetti. Hemen kartvizitini verdi ve Bizim de organizasyonlarımız olursa gelebileceğini söyledi.

Tabi bu esnada mısırı verirken tuzladı, yanında kürdan ve ıslak mendil de verdi.

Bu arada tezgahın etrafındaki kaldırım taşlarını silmiş, civar şirketlerin çalışanlarının aldıkları mısırı yemeleri için tabureler ile ortam hazırlamış.

Hitap tarzı hep ‘Hanım’ ve ‘Bey’ şeklinde.

En önemlisi de İstanbul’da yediğim en güzel mısırdı. (Ben mısırı çok severim.)

Yine bir toplantı dönüşünde ofise götürmek üzere mısır alayım istedim. Hazırlığını yaptı, ayrıldım. Sonraki hafta uğrayınca ofis için mi yoksa burada yemek için mi diye sordu. Hatırlıyordu. Her müşterisini tanıyor ve ona göre davranıyordu.

Yine bir hafta mısırımı yedim, teşekkür edip giderken arkamdan seslenip, adımı sordu, söyledim ve devam ettim. Ertesi hafta hasta olduğum için toplantıya gidemedim, sonraki hafta mısır tezgahına yaklaşırken, ‘Aa Hanife Hanım merhaba, nasılsınız?’ dedi.

Her gün onlarca insana satış yapan, fakat her birine olması gerektiği gibi davranan, hem saygılı, hem sadık bir satışçı örneği..

Ne sattığınız değil nasıl sattığınız önemli, ve o bunun farkında..

Karşı tarafın ihtiyacına ve beklentilerine hitap edebilmek, saygıyı elden bırakmadan işin hakkını vermek önemli.

Mısırcı tezgahında mutlu, çünkü onu tanıyanlar da mutlu..

Kış geldi, artık kestane satıyor, aynı sevgi ve aynı özenle..

Farkında olmadan bir satış dersi vermiş oldu, teşekkürler 🙂

Önceki İçerikAtalarımızın Fikir Ayrılıkları
Sonraki İçerikArtık kestane satıyor
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Çilingiroğlu, Okan Üniversitesi’nde MBA derecesini tamamlamıştır. Çalışma hayatına 2005 yılında İngilizce öğretmeni olarak başlamış ve 2007 yılından itibaren AcerPro bünyesinde Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticiliğini yürütmüştür. 2016-2018 yılları arasında eş zamanlı olarak AcerCrea Sigorta Temalı Dijital reklam ajansını yönetmiştir. 2018 yılı itibarı ile AcerPro’da Bankasurans Direktörü görevini sürdürürken, banka ve sigorta şirketleri kanalında banka sigortacılığı iş hacmini artırmak, yeni teknolojik projeler üretmek üzere konumlanmıştır. Bankalara sunulan omnichannel bankasurans çözümü ile, bankaların tüm sigortacılık faaliyetlerini daha verimli hale getirerek tüm kanallara yayılması, teknolojinin en iyi seviyede kullanılması ve müşterilerin her alanda dijitalleşmesine katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a. Hayata dair teorileri var. Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor. İnternet dünyasını, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ediyor. Dijitalleşme ve sosyal medyanın doğru kullanımına dair saatlerce konuşabilir. En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır. Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur. Sevgiyle Kalın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz