İstanbulkart Sahiplerine Müjde!

0
1338

İstanbullu vatandaşların dört gözle beklediği İstanbulkart uygulamasını İBB, 25.01.2018 tarihinde şu gönderi ile açıkladı;

Birçok İstanbulkart kullanıcısının dertlerinden biri olan kart bakiyesini görme sorunu bu uygulama ile son buluyor. Bu uygulama ile kartınızı tanımladıktan sonra güncel kart bakiyenizi telefonunuzdan kolayca öğrenebileceksiniz. Uygulama sadece bununla da kalmıyor, bunun yanında İstanbulkart’ınıza online dolum da yapabileceksiniz. Kart hareketlerini de bu uygulama sayesinde kolayca görebileceksiniz. Uygulama ile İstanbul’daki hemen hemen bütün dolum noktalarını da görebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamanın çift dil desteği var; İngilizce ya da Türkçe olarak uygulamayı kullanabilirsiniz. Fakat şu anlık uygulamanın beta sürümü sadece Android mağazada yayınlandı. Bu durumla hemen akıllara iOS mağazası için uygulamanın olup olmadığı geldi. Maalesef ki uygulama iOS mağazasında yok ve bu iOS kullanıcılarının pek hoşuna gitmedi. İşte tüm bu özelliklerden yararlanmak için tek yapmanız kartınızı kullanıcı hesabınıza eşleştirmek.

İstanbulkart Uygulamasına Nasıl Kart Tanımlanır? (Adım adım)

1- İlk olarak yapmanız gereken uygulamayı Android marketten satın almak. Uygulamanın adı: İstanbulkart (beta).

2- Uygulama yüklendikten sonra uygulamayı açıyoruz ve karşımıza uygulamanın avantajlarını anlatan 3  adet görsel geliyor. Bu görselleri geçiyoruz…

3- Ardından karşıma çıkan ekrandan “Kayıt Ol” bölümünü tıklıyoruz. Daha sonra açılan penceredeki soruları eksiksiz bir şekilde dolduruyoruz ki İstanbulkart uygulamasına sorunsuz bir şekilde kayıt olabilelim. Gerekli alanları doldurduktan sonra kullanım koşullarını onayladıktan sonra “Tamam” butonuna tıklıyoruz.4- Önceki ekrandaki formu doldururken vermiş olduğunuz telefon numarasına doğrulama kodu geliyor. Gelen kodu önünüzdeki ekrana yazıyorsunuz.

5- Daha sonra kendinize bir “Mobil Pin” belirliyorsunuz. Bu pin 6 haneli olmak zorundadır. Pininizi akılda kalıcı bir şey yapın ve unutmayın. Çünkü üye olduktan sonra bu mobil pin ile giriş yapacaksınız.

6- Mobil pini de oluşturduktan sonra uygulamada hesabınız olmuş oluyor. Uygulamaya giriş yapmak için “Pin Kodu” yazan bölüme önceki adımda oluşturduğunuz mobil pini yazıyorsunuz ve ardından “Giriş” butonuna tıklayıp hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

7- Giriş yaptıktan sonra karşınıza İstanbulkart’ınızı eklemeniz için aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Kartımızı hesabımıza tanımlamak için ekrandan + butonunu tıklıyoruz.

8- İşte son adım ; Bu adımda aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşıyorsunuz. Açılan penceredeki üst bölüme kartınızın numarasını yazıyorsunuz ya da eğer telefonunuzda NFC özelliği var ise kartınızı NFC sensörüne okutarak da ekleyebilirsiniz. Daha sonra kartınıza bir ad belirliyorsunuz ve “Tamam” butonuna tıklıyorsunuz.

Böylelikle kartınız hesabınıza tanımlanmış oluyor. Artık kolaylıkla İstanbulkart bakiyenizi öğrenebilir ve online dolum yapabilirsiniz. Hesabınıza giriş yapınca karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkıyor. Bu pencereden bakiyenizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Online dolum yapmak içinse “Talimat Oluştur” butonunu tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekrandaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra İstanbulkart’a en az 5₺ en çok ise 100₺ online dolum yapabiliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz