Kanlı Ay Tutulması Nedir?

0
432

27 Temmuz 2018’de 21. yüzyılın en uzun ay tutulması “Kanlı Ay Tutulması” yaşanacak.

Büyük bir heyecanla beklenen Kanlı Ay Tutulması  Türkiye saati ile 20.13’de başlayarak ertesi gün 02.30’a kadar sürecek. Bu harika doğa olayı 6 kıtadan rahatlıkla izlenecek yalnızca Kuzey Amerika’dan izlenemeyecek.

Fotoğraf tutkunları tüm hazırlıklarını yaptı ve sabırsızlıkla bu anı bekliyor. Ay gökyüzünde tahminimizden çok daha hızlı ilerliyor. Dolayısı ile fotoğraf karesinde en kusursuz anı yakalamak için zamanla yarışılıyor. Dikkatli olup hızlı hareket etmek gerekiyor.

Ayı kadraja en büyük ve görkemli haliyle sığdırabilmek, ayın yüzeyindeki asteroidlerin açtığı kraterlerin görülebilmesi için Doğru lens kullanmak gerekiyor.

Kullanılacak lens uzun olacağı için sağlam bir tripod kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Kanlı Ay Tutuması Nedir? Ay Neden Kırmızı?

Kanlı Ay bilimsel bir terim değildir, ancak son zamanlarda tam bir ay tutulmasına atıfta bulunmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü tamamen gölgelenen Ay genellikle kırmızımsı bir renk alır ve bu nedenle Kanlı Ay ve / ve ya Kanlı Ay Tutulması adını alır.

Peki Ay neden kırmızılaşıyor?

Ay kendi yörüngesinde dolaşırken bazen Dünyanın gölgesine girer. Ayın yüzeyini aydınlatan tüm güneş ışığını engellediği zaman tam bir ay tutulması gerçekleşir. Ay tamamen karanlığa bürünmek yerine koyu kırmızıya ya da kırmızımsı kahverengiye döner. Bunun nedeni, Dünya atmosferinden geçen güneş ışınlarının bazıları dünyanın kenarında bükülür ve ayın yüzeyine kırmızı, sarı ve ya turuncu bir ışıltıyla ulaşır.

Güneş ışınları atmosferden geçerken, ışık spektrumundaki bazı renkler (mor spektruma doğru olanlar) Rayleigh Saçılımı adı verilen bir olay ile filtrelenir. Bu renkli gün doğumu ve gün batımına neden olan bir durumdur. Kırmızı dalga boyları bu olaydan en az etkilenir, bu yüzden Ayın yüzeyine ulaşan ışığın kırmızı bir rengi vardır. Bu da tamamen gölgelenen ayın kırmızı bir renk almasına neden olur.

Nerede ve ne zaman görünür olacak?

27 Temmuz 2018 de gerçekleşecek olan Kanlı Ay Tutulması, 21. Yüzyılın en uzun ay tutulması olarak tanımlanıyor.

Türkiye saati ile 20.13’de başlayarak ertesi gün 02.30’a kadar sürecek. Bu esnada gerçekleşecek olan tam tutulma yaklaşık 1 Saat 43 Dakika sürecek ve Türkiye’den de görülebilecek.

Bu harika doğa olayı 6 kıtadan rahatlıkla izlenecek yalnızca Kuzey Amerika’dan izlenemeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz