Kripto Para: Bitcoin

0
296

Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimleri, Elektronik Paranın dijital formlarıdır. Geleneksel para sisteminden üç temel yolla farklıdır:

  • İşlemler anonimdir.
  • Birkaç dakika içinde kendi cüzdan hesabınızı oluşturabilirsiniz.
  • Ağ; bağımsız katılımcıların fikir birliğiyle yönetilir.

Kripto Para Birimleri anonimdirler. Örneğin: Birkaç dakika içerisinde cüzdanınızı oluşturabilir ve kişisel adres numaranız aracılığı ile Bitcoin alıp, gönderebilirsiniz. Yaptığınız işlemler, şimdiye kadar yapılan tüm işlemlerin merkezi defteri olan blockchain üzerinde yer alır! Bir anlamda anonim olursunuz, fakat herhangi biri adresinizi bilirse tüm işlem geçmişinizi görebilir.

Kripto Para Bitcoin
Kripto Para Bitcoin

Bitcoin’ler her 10 dakikada bir güncellenir ve ödül değeri her dört yılda bir %50 azalacak şekilde dizayn edilmiştir. Diğer Kripto Para Birimleri madenciliği için ödül her blok için sabit tutulur veya geliştiricinin verdiği karara göre değişiklik gösterebilir. Enflasyonu teşvik etmek için nakit basabilen ya da devalüasyon yapan hükümetlerin aksine kripto para birimleri bu dış güçlere tabi değildir.

Bitcoin; Satoshi Nakomoto tarafından 2009 yılında herhangi bir hükümet tarafından kontrol edilmeyen bir para birimi üretmek için oluşturuldu. Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimleri, kullanıcıları ve madencileri tarafından işletilmekte ve belirli bir sürede işlemleri doğrulayarak madencilik yoluyla yeni para kazmaktadır. Kazılabilecek yeni para oranı Kripto Para Biriminin DNA’sında tasarlanmıştır.

Hükümetler Bitcoin’in gereksiz olduğunu düşünürler. Özellikle de gelişmekte olan piyasalarda. Paranın ülkeyi terk etmesini istemezler. Yatırımı içeride tutmak isterler. Gelişmiş Batılı hükümetlerde Bitcoin’in ve diğer kripto paraların Kara Para aklama, Terörizme destek, uyuşturucu ticareti gibi yasadışı faaliyetleri gerçekleştirmek için kullanılabileceği yönünde korkular var.  Buna göre, daha liberal batılı hükümetler Bitcoin ve kripto para birimlerini, ticareti artırma, bankacılık sektöründeki rekabetin artması ve daha fazlası için bir araç sağlayabilecek yenilikçi bir teknoloji olarak görüyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz