Yatırım için Sigorta Sektörüne Yönelik Projeler Aranıyor

0
99

Sigorta sektöründe, oyunun kurallarını değiştirecek teknoloji ve inovasyon çalışmalarının önünü açan Insurtech HUB, Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Oditoryum’da gerçekleştirdiği açılış etkinliğiyle Türkiye’deki faaliyetlerine start verdi. Insurtech girişimleri için Insurtech Startup Programının detaylarının açıklandığı toplantıda sigorta sektörünün duayen isimleri de bir araya geldi.

Insurtech HUB, şirketin hedeflerini, Insurtech Kuluçka Merkezi’nin faaliyetlerini, Insurtech Startup Programının ve Global Insurtech Zirvesi’nin detaylarını paylaşmak ve programa başvuru yapan start-upların bir kısmını sektör ile buluşturmak amacıyla Insurtech HUB açılış etkinliği düzenlendi.

Sektörün geleceğine ışık tutacak ilk toplantıda,  Insurtech HUB İstanbul’un start-up programıyla ilgili başvuru detayları da kamuoyuna açıklandı.

Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci, Türkiye Sigorta Şirketleri Birliği Genel Müdürü M.Akif Eroğlu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Fintech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan, Sigorta Medya Genel Müdürü Can Kantar gibi önemli isimlerin konuşmacı olarak katılım sağladıkları toplantıdan sonra ilk aşamada program kapsamına alınan start-uplar’ın sektör ile etkileşim kurması sağlandı.

Konu Başlıkları

Insurtech Girişimlerine 25 Milyar Dolar Yatırım

Insurtech HUB, başlatmış olduğu start-up programı ile yurt içi ve yurt dışından yapılan “Kuluçka” ve “Hızlandırma” programı başvurularını almaya başladı.

Yenilikçi startup projelerinin her birine yaklaşık 1 milyon EURO’ya varan yatırımlar bulmayı amaçladıklarını kaydeden Insurtech HUB Genel Müdürü Andrew Warburton, dünyadaki Insurtech uygulamalarından örnekler verdi.

Dünyada bu güne kadar Insurtech girişimlerinin yaklaşık 25 milyar dolar yatırım çektiğini ifade eden Warburton, “Insurtech HUB’ı Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark ile birlikte hayata geçiriyoruz. Onların da büyük destek ve katkıları var. Bu nedenle onlara ayrıca çok teşekkür ediyoruz.

Bu güne kadar Insurtech HUB Türkiye’ye 30’dan fazla start-up programı başvurusu aldık. Bunlardan yaklaşık 10 tanesi kuluçka ve hızlandırma programlarına alındı.

Sigorta sektörü ile girişimciler arasında ve girişimci ile yatırımcı arasında bir köprü görevi görecek olan start-up 5 yılda 100’ü aşkın başarılı start-up’ı desteklemeyi hedefliyor. Insurtech HUB’a hali hazırda seçilmiş olan startup’ların bir kısmını düzenlediğimiz bu toplantı ile sektör temsilcileri ile bugün buluşturuyoruz” diye konuştu.

İlk 4 ayda 30 startup başvurusu

Insurtech Hub kuluçka ve hızlandırma programına seçilen start-up projelerine sağladığı olanakları anlatan Inturtech Türkiye Direktörü Elif Çetin, “4 ay önce Yıldız Teknik üniversitesi Teknopark’ı ile birlikte başaladığımız bu projeye gece gündüz çalıştık.

Değişen müşteri talepleri, yeni teknolojiler ve ekonomik gelişmelerin bir sonucu olarak sigortacılık ekosistemi değişime zorlanıyor.

Bu değişim, Insurtech HUB’un faaliyetleriyle hızlanacaktır. Dünya’da ve Türkiye’de sigortacılık dikeyinde ilk Insurtech Kuluçka Merkezi’ni kurmuş olmaktan gurur duyuyoruz. Kuluçka ve Hızlandırma programınıza özellikle sigortacılıkla ilgili her türlü fikri olan girişimcileri bekliyoruz” dedi.

Detaylı bilgi almak için, www.insurtech.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz