90. Oscar Ödülleri İçin Geri Sayım Başladı…

0
257

Yine haftalar öncesinden tüm aday filmleri seyredip, notlarımızı alıp, kendi kazananlar listelerimizi hazırladığımız, sabahın ilk ışıklarına kadar uykusuz kaldığımız, tüm gece kırmızı halıda birbirinden güzel kıyafetler geçidini seyredip iç geçirdiğimiz ve bu seneki sansasyonel hareketin nereden geleceğini beklediğimiz geceye saatler kaldı. Geçen seneki törende Faye Dunaway ve Warren Beatty’nin “talihsiz” sunumundan sonra artık Oscar ödül törenlerinin tadı kaçtı söylemlerini sıkça duyulur oldu. Oysa ki Akademi öyle düşünmüyor olacak ki, bu sene ki en iyi film ödülünü de aynı ikilinin sunacağı açıklandı. Bu sene de sunuculuğunu Jimmy Kimmel’ın yapacağı tören için şimdiden potansiyel espriler yapılmıyor değil. Kazananların ödüllerini alırken tedirgin tedirgin “emin misiniz” diye sormaları en beklenenler arasında.

Bu sene filmlerde daha çok oyunculuklar ön planda gibi görünüyor. En çok dikkat çeken konu ise filmlerdeki tür çeşitliliği. Fantastik, dram, gerilim, savaş, biyografi, aksiyon… Öyle ki bunca çeşitlilik arasında tek bir kazananın olması pek doğru değil aslında. Bu konuda Golden Globe ödül törenini daha akla yatkın bulduğumu söylemeliyim. En iyi film ve en iyi oyuncu ödüllerini drama ve diğer olarak 2 ayrı şekilde vermesini daha mantıklı buluyorum.

Bu sene ki aday filmlerden kısaca söz edecek olursak;

İlk gösterimi Sundance Film Festivalinde olan ve çok beğeni toplayan roman uyarlaması “Bir yaz aşkı” filmi “Call me By Your Name”. Elio karakteriyle aşkını dile getirişiyle kimsenin beklemediği bir performans sergiliyor 22 yaşındaki Timothee Chalamet. En iyi erkek oyuncu adayları arasındaki yerini de alan genç oyuncu filmdeki muhteşem performansıyla, duyguyu seyirciye bu denli yansıtmış olması bende müthiş hayranlık uyandırdığını söylemeliyim. Filmi izledikten sonraki 2 gün boyunca ister istemez etkisinden çıkamıyorsunuz.

Adaylar açıklandıktan sonra, hemen hemen herkesin ortak kararı Gary Oldman’ın ödülü kucaklayacağı yönündeydi. Dunkirk olayının anlatıldığı “Darkest Hour” filminde Winston Churchill rolüyle gerçekten takdire şayan bir performans sergilemiş Gary Oldman. Muhtemelen En iyi Makyaj dalındaki ödülü de almasını beklediğim filmin bu 2 ödülle geceye veda edeceğini düşünüyorum. Konu itibariyle tarih, politika ve biyografi türünü beğenen “İngiliz Milliyetçisi” seyirciye hitap eden bir film olarak En iyi Film kategorisinde başarılı olacağını düşünmediğim filmlerden biri.

Hemen devamında bahsedeceğim film “Dunkirk”. Adından da anlıyacağınız üzere 2. Dünya Savaşındaki  Dunkirk olayını anlatan, durağan, çok yavaş ilerleyen, başrol bulmakta zorlandığım, başından sonuna kadar bir çok ideolojik mesaj barındıran filme Chistopher Nolan yönetmen koltuğunda ulus ideolojisini, savaş psikolojisindeki askerlerin yer yer bencil ve agresif tavırlarını hakikatiyle filmin ruhuna yansıtmış diye düşünüyorum. Farklı mekan ve zaman geçişleriyle bazen kafa karıştırdığını düşündüğüm filmin başarılı olacağına inandığım iki kategori ise En İyi Görüntü Yönetmeni ve Ses Kurgusu. En sonundaki Tom Hardy süprizi de olmasa pek akılda kalacak bir film değil ne yazık ki.

90. Oscar Ödülleri İçin Geri Sayım Başladı. Heyecan Dorukta.

Get Out”. Oscar Ödüllerinde bir gerilim filmi. Hem de siyahi başrol oyuncusuyla! Film çok etkileyici bir senaryoyla gerilim filmi seven herkesin hayran kalacağı, ırkçılık göndermeleriyle Akademinin ilgisini üstüne çektiğine inandığım, başından sonuna kadar “kesin şimdi bir şey olacak” hissini yaşatan filmin gerilimli havasına yakışmayan aralardaki gereksiz espri öğeleri de olmasaydı, türünün en başarılı filmlerinin baş sıralarına yerleşeceğini düşünüyorum. Geçen sene En İyi Film ödülünü alan Moonlight filminden sonra asla asla demiyorum ama Oscarlık film diyemiyorum “Get Out” için.

Lise son sınıfta okuyan bir genç kızın içinde bulunduğu ergenliğe geçişin getirdiği zorlukları, ekonomik zorluklarla baş etmeye çalışan ailesiyle, özellikle annesiyle olan zıtlaşmaları biraz mizahi biraz duygusal, kesinlikle başarılı performanslarla karşımıza çıkan film “Lady Bird”. Şahsi fikrim; çok güzel bir film. Özellikle anne rolünde izlediğim Laurie Metcalf’in En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü hakettiğini düşünüyorum. Lady Bird rolüyle Saoirse Ronan genç yaşına rağmen çok içten bir oyunculuk sergilemiş. Fakat bu kategoride daha güçlü rakipleri olduğunu söylemeliyim.

Son 20 yılda hatırladığım 2 ödülü var Daniel Day-Lewis’in. Çok başarılı bir karakter oyuncusu. Üstlendiği her rolün, her karakterin hakkını sonuna kadar veriyor başarılı oyuncu. Öyle ki, bu rol için aylarca dikiş öğrendiğini ve terzilik yaptığını okuyunca daha da hayran kalmıştım.  “Phantom Thread”. Mesleğine takıntı derecesinde düşkün bir tasarımcı. En İyi Film olmasa da birkaç ödülle geceye veda eder diye düşünüyorum; özellikle En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödülünü alması çok mümkün.

Her ikisi de gerçek olaylara dayandığı ve gazetecilik mesleği üzerine olduğu için 2016 da En iyi Film ödülünü alan Spotlight filmiyle karşılaştırılıyor “The Post” fazlasıyla. Tom Hanks ve Meryl Streep gibi dev oyuncularıyla da göz dolduran film, yine Amerika’nın kendisiyle yüzleştiği ve gerçekleri ortaya çıkaran kahraman gazetecileri, özgür basın ve demokrasi vurgularıyla dikkat çekmeye çalışırken, Spotlight’ın başarısını yakalamayacak gibi görünüyor. Son yıllarda Meryl Streep reklam filminde oynasa aday gösterildiği tüm ödül törenlerine onur konuğu gibi katıldığı düşünülürse, bu sene de aynısı düşünülmüş sanırım.

Yılın en favori adayı “The Shape of Water”. Bilimkurgu ve fantastik filmler hayranı bir izleyici olarak elbette ki benim de beğendiğim adaylar arasında. Bir de filme sadece bu tarafından bakmayıp, yaşattığı duyguyu da, başroldeki dilsiz bir kadını canlandıran Sally Hawkins’ın performansını düşününce ödülü hakeden adaylar arasında olduğunu söylemeliyim. Bir de şu Golden Globe var işte, Oscar ödüllerinin habercisi. Pan’ın labirent’inden beri hayranlıkla takip ettiğim Guillermo del Toro yönetmen koltuğunda. Büyüleyici atmosferiyle sizi de hayal dünyasında bir yolculuğa götürecek olan film Del Toro ya En iyi Yönetmen ödülünü kazandırır diye düşünüyorum.

Ve işte son aday film “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”. 90. Oscar Ödülleri favori adayım. Bana göre senenin En İyi Filmi, En iyi Kadın Oyuncusu (Frances McDormand) ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncusu (Sam Rockwell), En İyi Özgün Senaryo ödülünü hakeden film. Kızı korkunç bir cinayete kurban gitmiş bir acılı ve öfkeli bir annenin, polislerin adaleti sağlamadığını düşünerek kalkıştığı mücadeleyi konu alıyor film. Böylesi bir dram filmine hiç de abartılı olmayarak eklenen komik repliklerinde filme renk kattığını söylemeliyim. Film baştan sona muazzam tiyatral dialoglarla dolu. Gönlümün birincisi bir film diyebilirim ama bakalım Akademi de benim gibi düşünecek mi ?

Filmleri seyretmeyenler için şimdiden iyi seyirler…

 Seyredenlerle aşağıdan adaylarımızı işaretleyelim. 4 Mart Pazar gecesinden önce ?

Konu Başlıkları

En İyi Film

1- Call me By Your Name
2- Darkest Hour
3- Dunkirk
4- Get Out
5- Lady Bird
6- Phantom Thread
7- The Post
8- The Shape of Water
9- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yönetmen

1- Christopher Nolan (Dunkirk)
2- Jordan Peele (Get Out)
3- Greta Gerwig (Lady Bird)
4- Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
5- Guillermo del Toro (The Shape of Water)

En İyi Erkek Oyuncu

1- Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
2- Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
3- Daniel Kaluuya (Get Out)
4- Gary Oldman (Darkest Hour)
5- Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

En İyi Kadın Oyuncu

1- Sally Hawkins (The Shape of Water)
2- Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
3- Margot Robbie (I, Tonya)
4- Saoirse Ronan (Lady Bird)
5- Meryl Streep (The Post)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

1- William Defoe (Florida Project)
2- Christopher Plummer (All the Money in The World)
3- Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
4- Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
5- Richard Jenkins (The Shape of Water)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

1- Mary J. Blige (Mudbound)
2- Allison Janney (I, Tonya)
3- Lesley Manville (Phantom Thread)
4- Laurie Metcalf (Lady Bird)
5- Octovia Spencer (The Shape of Water)

En İyi Özgün Senaryo

1- The Big Sick
2- Get Out
3- Lady Bird
4- The Shape of Water
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Görüntü Yönetimi

1-Blade Runner 2049
2- Darkest Hour
3- Dunkirk
4- Mudbound
5- Shape of Water

En İyi Kostüm Tasarımı

1- Beauty and The Beast
2- Darkest Hour
3- Phantom Thread
4- The Shape of Water
5- Victoria & Abdul

En İyi Film Kurgusu

1- Baby Driver
2- Dunkirk
3- I, Tonya
4- The Shape of Water
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

1- Darkest Hour
2- Victoria & Abdul
3- Wonder

En İyi Film Müziği

1- Dunkirk
2- Phantom Thread
3- The Shape of Water
4- Star Wars the Last Jedi
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yapım Tasarımı

1- Beaty and Beast
2- Blade Runner
3- Darkest Hour
4- Dunkirk
5- Shape of Water

En İyi Kısa Animasyon Filmi

1- Dear Basketball
2- Negative Space
3- Garden Party
4- Lou
5- Revolting Rhymes

En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon)

1- Dekalb Elementary
2- The Eleven O’Clock
3- My Nephew Emmett
4- The Silent Child
5- Watu Wote / All of us  

En İyi Ses Kurgusu

1- Baby Driver
2- Blade Runner 2049
3- Dunkirk
4- Shape of Water
5- Star Wars Last Jedi

En İyi Ses Miksajı

1- Baby Driver
2- Blade Runner 2049
3- Dunkirk
4- Shape of Water
5- Star Wars: Last Jedi

En İyi Görsel Efekt

1- Blade Runner 2049
2- Guardians of The Galaxy Vol. 2
3- Star Wars The Last Jedi
4- War for the Planet of the Apes
5 -Kong: Skull Island

En İyi Animasyon Filmi

1- The Boss Baby
2- The Breadwinner
3- Coco
4- Ferdinand
5- Loving Vincent

En İyi Belgesel Film

1- Abacus: Small Enough to Jail
2- Faces Places
3- Icarus
4- Last Men In Aleppo
5- Strong Island  

En İyi Kısa Belgesel

1- Edith+Eddie
2- Heaven is a Traffic Jam on the 405
3- Heroin(e)
4- Knife Skills
5- Traffic Stop

Yabancı Dilde En İyi Film

1- A Fantastic Woman
2- The Insult
3- Loveless
4- On Body and Soul
5- The Square

En İyi Özgün Şarkı

1- Mighty River (Mudbound)
2- Mystery of Love (Call Me By Your Name)
3- Remember Me (Coco)
4- Stand up for Something (Marshall)
5- This is Me (The Greatest Snowman)

En İyi Uyarlama Senaryo

1- Call Me By Your Name
2- The Disaster Artist
3- Logan
4- Molly’s Game
5- Mudbound

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz